Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikte İlk Gün Ne Yapılır? Askerde İlk Gün Nasıldır?

Askerlikte İlk Gün Ne Yapılır? Askerde İlk Gün Nasıldır?

Zorunlu askerlik vazifesini yerine getirmek için yola çıkan kişiler kendilerini büyük bir bilinmezin içinde hissedebilir. Bu bilinmezlik zaman zaman kaygı ve endişeye sebep olurken milyonlarca kişi mutlu askerlik anıları biriktirmektedir. Askerlikte ilk gün ne yapılır sorusu birçok kişi tarafından merak edilir, bu içeriğimizde teslim tarihinin gelmesiyle birlikte yaşanacaklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Askerde İlk Gün Nasıl Geçer?

Askerlik, sivil hayata göre daha farklı koşullara sahiptir ve bu koşullar zaman zaman zorlayıcı olabilir. Sivil hayattaki özgürlük ve rahatlık askerlikte yoktur ve birçok kişi bu konuda kendini rahatsız hissetmektedir. Ancak emirlere uyulduğunda ve komutanların sözü dinlendiğinde herhangi bir sorun yaşanmadan terhis tarihi gelecektir.

Askere sevk belgesi ya da sülüs belgesinde birliğin yeri, teslim tarihi ve saati ayrıntılı olarak belirtilir. Teslim saati tüm birliklerde değişim göstermekle birlikte genelde 10:00’dır ancak birkaç saatlik esneklik payı bulunabilir. Örneğin, saat 10:00’da birliğin önünde binlerce asker bekler ve görevli askerler aracılığıyla işlemler tamamlanır. Bu yoğunluk herkesin aynı saatte teslim olmasını engelleyecektir bu nedenle askerler için birkaç saatlik ekstra zaman tanımlanabilir.

Acemi birliğine bir – iki gün geç teslim olmak ise askerlik ve terhis süresini uzatacaktır bu nedenle sevk belgesinde yazılan teslim gününe uyum sağlamak önemlidir. Kışlanın giriş kapısına yani nizamiyeye gelen herkesin üstü aranır ve X – Ray cihazından geçilir, böylece yasaklı ve tehlikeli maddelerin içeri alınması önlenir.

Askerliğin ilk gününde Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırılabilir, bu sigorta zorunlu olmamakla birlikte tüm askerlere önerilir. Bu sayede askerde yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı askerin geride kalan ailesine maddi yardım ( tazminat) verilebilir. Tazminatın ödeneceği kişileri seçmek tamamen kişilerin kendi kararıdır. Sigorta işlemlerinin ardından askerlere aşı uygulaması yapılmaktadır.

Aşı uygulaması zorunludur bu nedenle tüm askerlerin yaptırması gerekir. Bazı birliklerde acemi askerliğin başlamasından birkaç gün sonra da aşı yaptırılabilir ancak genelde ilk gün uygulanmaktadır. Saniyeler içinde üç adet aşı vurulur, iğneler halk arasında bilindiği gibi büyük değildir ve bu aşılar genellikle ağrısızdır ve ateş ya da sancı yapmaz.

Askerlikte İlk Gün

Kayıt, sigorta ve aşı işlemlerinin tamamlanmasının ardından askerler farklı bir alana götürülür. Bu alanda kamuflaj, palaska, bot, spor ayakkabı, eşofman, kep vb. askeri malzemeler kişiye özel verilmektedir.

Askeri malzeme alımının ardından bölük künye defterine isimler yazılır ve görevli askerler gelen kişileri koğuşlara götürür. Koğuşlarda herkesin bir dolabı ve yatağı bulunurken birçok kişi askerde ilk gece uyumakta zorlanabilir. Koğuşlar genellikle 20 – 25 kişi olmakla birlikte bu sayı değişim göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.