Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yol Parası Sorgulama 2021 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askerlik Yol Parası Sorgulama 2021 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askerlik Yol ve İaşe Bedeli Nasıl Hesaplanır? Askerlik Yol Parası Sorgulama

Askere gidecekler için verilen yol paraları, iki farklı kalemden oluşsa da tek seferde yapılmaktadır. İlk olarak askeri birliğinin bulunduğu ile gidebilmesi için verilen seyahat ve yol ücretidir. İkamet ettiği yerden bulunduğu birliğin hangi ilde olduğu mesafeye farklılık gösterdiği için fiyatlar konusunda kesin bir ücret söylemek mümkün değil. Askerlik şubeleri, sevk tarihlerinin yaklaşmaya başladığı dönemlerde bulundukları belediyelere yazı göndererek otobüs ücretleri hakkında bilet fiyatların araştırılarak askerlik şubelerine bildirilmesi istenen resmi bir yazıyı gönderir.

Askerlik Yol Ücreti Almak İçin Gerekenler

Askerlik yol ücretinin alınması için yapılması gereken ilk konu askerlik görevini yerine getirmek için herhangi bir engelinin olmamasıdır. Bu nedenle askere gidecek olan kişilerin askerlik öncesi yapılması gereken bütün eksik belgelerini tamamlanması gerekmektedir. Ancak gidecekleri birliğe uçak ile gidilmesi gerekenler ise uçak ücretlerini kendileri vermesi gerekmektedir. Daha sonra uçak yol ücretleri devlet tarafından geri ödenmektedir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Sorgulanır?

Askerlik yol parası sorgulama işlemini PTT şubeleri ya da E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yol ücretinin tutarı ve hangi konu ile alakalı ise E-devlet üzerinden ilgili kelimeler girilerek sorgulanabilmektedir. Ancak askerlik yol ücretinin yatırılıp yatırılmadığını sadece PTT şubelerine giderek kimliğinizi ilgili personele verdikten sonra öğrenebilirsiniz. Eğer yol ücreti yatmış ise ücreti çekme şansınız bulunuyor.

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır?

Askerlik yol ücretleri ikamet edilen ilden teslim olacağınız ilin arasındaki kilometreye göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplama esnasında ikamet ettiğiniz şehirdeki belediye, otobüs ücretlerini askerlik şubelerine gerekli bilgilendirmelerini yapmış olurlar. Daha sonra biraz sonra vereceğimiz hususlar doğrultusunda yol parası hesaplanmaktadır.

  • İkamet ettiğiniz ilden birliğinizin arası 0 ile 600 Kilometre mesafede ise bir günlük 20 Türk Lirası
  • İkamet ettiğiniz ilden birliğinizin arası 601 ile 1200 Kilometre mesafede ise iki günlük 40 Türk Lirası
  • İkamet ettiğiniz ilden birliğinizin arası 1201 ile 1800 Kilometre mesafede ise üç günlük 60 Türk Lirası

Askerlik Yol Parası Nereye Yatar?

Askerlik yol parası PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerine giderek ilgili memura kimliğinizi teslim ederek askerlik yol parası almak istediğinizi söyledikten sonra eğer yol ücretiniz yatmış ise devlet tarafından belirlenen yol ücretini alabilirsiniz. Ayrıca askerlik yol ücreti yatmış ise Türkiye’nin 81 il ve bütün ilçelerinde mevcut olan PTT şubelerinden kimliğinizi vererek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.