Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yoklamasında Sağlık Muayenesi İşlemleri

Askerlik Yoklamasında Sağlık Muayenesi İşlemleri

Askerlikte yer alan bazı prosedürler bulunmaktadır. Bahsi geçen bu prosedürlerin kimi askerlik kurumlarından yapılırken kimi ise farklı yerlerden yapılmaktadır. Askerlikten önce yapılan prosedür işlemlerinden biri ise askerlik yoklamasıdır. Bu yoklama için ise sağlık muayenesi gereklidir.

 

Askerlik Yoklaması Nedir?

Asker olabilme yaşına erişmiş olan her bireyin, askerlik yapması için gerekli olan yükümlülüklerinden biride askerlik yoklaması olmalıdır. Bu yoklama ise her asker adayının gerek eğitim gerekse sağlık alanında askerliğe elverişli olup olmamasının belirlenmesine yardımcı olur. Yapılan bu tarama ile ise her yıl olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri ellerindeki asker sayısını hesaplayıp hesaba göre bütçe planlaması yapabilir.

Bu yoklamada kişilerin eğitim görüp görmediği eğitimine devam ediyorsa da askerlik tecilinin devamlılığı göz önüne alınır. Aynı zamanda kişilerin sağlıklarında bir sorun var mı ona da bakılır ve o şekilde bir rapor düzenlenir.

 

ASKERLİK YOKLAMASINDA SAĞLIK MUAYENESİ

Askerlik çağına geldiniz ve askerliği yapma ya da tecil ettirme durumları için başvurunuzu yapacaksınız. Bu işlemlerde ilk yapılması gereken askerlik yoklaması olacaktır. Bu işlemi askerliğinizi tecil ettirmeniz durumunda dahi yapmanız gerekir. Diğer türlü ise asker kaçağı olarak sınıflandırılırsınız. Öğrenci iseniz ya da devam eden bir sağlık sorununuz var ise, askerlik yoklaması yaptırmalı ilaveten sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

 

ASKERLİK YOKLAMASI SAĞLIK OCAKLARINDAN ALINABİLİNİR

Değişen yönetmelik kurallarına göre bundan sonra askerlik yoklamanız için gereken sağlık muayenesini sağlık ocaklarından ya da aile hekimlerinizden kolaylıkla yapabilirsiniz. Çok ufak göz testleri ve birkaç soru ile sağlık raporunuz kısa sürede verilir. Eğer bir sorun çıkmaz ise sağlık raporunuzu alırsınız. Fakat bir sorun çıkması halinde sağlık ocakları sizi tam teşekküllü bir hastaneye göndermekle görevlidir. Çünkü onların size çürük raporu verebilme yetkisi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Askerler Karantinaya Alınacak Mı? Yeni Koronavirüs Önlemleri! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status