Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

29 Nisan 2020 tarihinde yedek astsubay adayları ve yedek subay adayları açıklanır iken, 29 Nisan 2020 tarihinde ise er ve erbaş mevkiine ayrılanlardan mayıs celp ve sevk dönemine tabi olanlar birliklerine teslim edilecektir. 28 Mayıs 2020 tarihinde haziran celp ve sevk dönemine tabi olanlar iken, 18 Haziran 2020 tarihinde ise, temmuz celp ve sevk dönemine tabi olanlar birliklerine sevk ve teslim edilecektir.

2020 Mayıs sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak er ve erbaş, yedek astsubay aday adayı, yedek subay aday mevkiindeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sevk işlemleri ve sınıflandırılması ile ilgili hususlar yayımlandı. 

CELP NEDİR?

Kelime anlamı olarak askerlik çağı gelen her erkek bireyin askerlik ödevine çağrılmasıdır.

CELP DÖNEMİ NE ANLAMA GELİR?

Halk arsında askerlik alımlarının dönem dönem yapılmasına celp denir. Bu nedenle askerlik görevini yapacak olan kişilerin bu dönemleri takip etmesi gerekir. Böylelikle kişilerin, askerlik yerini öğrenmesi için bu tarihlerinin açıklanması ve gideceği yer bilgilerinin açıklandığının ilan ile duyurulması için oluşturulan portala giriş yapmaları yeterlidir.

SEVK NEDİR?

Kelime anlamı olarak gönderme bir yere yollama anlamlarına karşılık gelmektedir.

SEVK DÖNEMİ NE ANLAMA GELİR?

Askerlik çağına gelmiş ya da askerlik başvurusunu yapmış olan erkekler için düzenlenmekte olan belgelerde, sevk başlangıç tarihi ibaresi yer almaktadır. Bu ibare askerlik yapacak olan kişinin, askerlik görevini yapacağı birliğine teslim olması gereken tarihin başlangıcının belirlenmesine yardımcı oluyor.  Askerlik yapacak kişinin, askerlik görevini yapacağı birliğine teslim olacağı tarihin son gününün belirlenmesine ise sevk bitiş tarihi denilmektedir.

Her erkek askerlik yaşının diğer bir deyimle askerlik çağının geldiğini nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göre anlamaktadır. Askerlik dönemi askere alınacak kişinin ve yirmi yaşına bastığı yılın ocak ayının birinci gününden sayılarak kırk bir yaşına bastığı yılın ocak ayının birinci gününde sona ermek üzere en çok yirmi bir yıl sürer. Bu belirtilen süreç Cumhurbaşkanı kararı ile beş yıla kadar uzatılabilir ya da aksi durumda kısaltılabilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 için askerlik yerleri açıklanacak mı? başlıklı makalemizde 2020 celp tarihleri ve celp tarihleri açıklanacak mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.