Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yerleri Açıklandı! 2020 Nisan Mayıs ve Haziran Celp Dönemleri!

Askerlik Yerleri Açıklandı! 2020 Nisan Mayıs ve Haziran Celp Dönemleri!

Vatani görevini yapmak için hazırlanan ve askerlik yerlerini merak edenler için büyük bekleyiş sona erdi. Askerlik yerlerinin açıklanması ve celp dönemlerinin duyurulması, koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenmişti. MSB tarafından yapılan açıklamada askerlik yerleri ile ilgili çalışmanın tamamlandığı duyuruldu.

Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü, tarafından yapılan açıklamada ilk kez silah altına alınacak er ve erbaş statüsündeki vatandaşların askerlik yerlerinin açıklandığı belirtildi. Er ve erbaş statüsündeki vatandaşların askerlik yerlerinin yanı sıra 2020 yılında bedelli askerlik yapacak olanların da sınıflandırma sonuçları açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Twitter hesabından duyurulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Nisan, Mayıs, Haziran 2020 celp dönemleri için er, yedek subay ve astsubay askerlik ile bedelli askerlik sınıflandırma sonuçlarına e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vatandaşların, askerlik yerlerini öğrenebilmesi için E – Devlet sitesine ya da uygulamasına giriş yapması gerekmektedir. Ardından arama kutusuna ‘Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu’ yazarak açılan sayfadan askerlik yerleri ve sınıflandırmalar öğrenilebilir.

Askerlik Yerleri İle İlgili E – Devlet Sonuç Sorgulama Sayfası

Bedelli askerlik yapacak olanların ise E – Devlet üzerinden Bedelli Sınıflandırma ve Sonuç sayfasını ziyaret etmesi gerekmektedir.

Sevk Tarihleri Ne Zaman? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Er ya da erbaşlar için sevk tarihleri farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, E – Devlet üzerinden yapılan sorgulama sonucunda bazı vatandaşlar ‘askerlik ile ilişkisi yoktur’ sonucu ile karşılaşmaktadır. Bu sonuçla karşılaşan vatandaşlar, sınıflandırılmış yükümünü kazanana kadar silah altına alınmaz.

1 . Grup sevk tarihi er ve erbaşlar için 1 – 5 Haziran olarak belirlenmiştir. Birinci grupta olan askerler, sevk belgelerini bu tarihte alabilir.

Bedelli askerlik Haziran grubunda olanlar ise sevk belgelerini 16 – 20 Haziran tarihleri arasında alabilir. Bu kişilerin sevk tarihi ise 20 Haziran 2020 olarak belirlenmiştir.

Yedek subay ve astsubay adaylarının haricinde er ve erbaşların ikinci grubu ve ertelenen nisan grubu bedelli askerler sevk belgelerini 25 – 29 Haziran tarihleri arasında alabilir. Bu grubun sevk tarihleri 29 Haziran 2020 olarak açıklandı.

Statülerine göre vatandaşların e – Devlet üzerinden ASAL sevk başvurusu oluşturması gerekmektedir. Sevk tarihlerine göre vatandaşlar tarafından oluşturulan başvuruda Koronavirüs ile ilgili de sorular sorulmaktadır. Aynı zamanda askerler, birliğine katılmadan önce Covid – 19 testi olacak ve sonucu pozitif olan askerler tedavi gördükten sonra birliğine katılabilecek.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizde 2020 askerlik yerleri ve 2020 celp tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.