Askerlik Tecili Nasıl Bozdurulur? - Askerlik Tecilini Bozdurmak
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Tecili Nasıl Bozdurulur?

Askerlik Tecili Nasıl Bozdurulur?

Askerlik 20 yaşını dolduran her gencin yapmakla yükümlü olduğu kutsal bir görevdir. Peygamber ocağı olarak da bahsedilen asker ocağı insana manevi olarak çok şey kazandıracağı gibi aynı zamanda erkeğin dirençli olmasını ve her turlu zorluklarla nasıl mücadele etmesi gerektiğini gösterir. Askerlik kutsal bir görevdir ancak bazı nedenlerden dolayı askere gitme yaşı ötelenebilir. Bu gerek iş nedeniyle, gerek okul nedeniyle olabilecek bir durumdur. Ancak neden ve sebep ne olursa olsun zamanı gelen herkes askerliğini yapmak zorunda olacaktır.

Askerliğin ertelenmesi ise erkeğin kendi şahsına bırakılmamıştır nedenini ispat etmek yükümlülüğü söz konusudur. Örneğin liseyi bitiren bir genç okuldan sonra 3 yıl askere isterse gitmeyebilir ancak bu 3 yılın sonunda mutlaka askerliğini yapmak zorundadır. Askerlik farklı nedenlerden dolayı tecil ettirilebileceği gibi aynı zamanda tecilde bozdurulmak istenilebilir. Bunun için ise herhangi bir neden olmasına gerek yoktur. Askerliği ertelenmiş olan birisi istediği zaman tecilini de bozdurabilecektir.

Askerlik Tecili

Askerlikle ilgili e-devlet üzerinden birçok işlem kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor olsa da maalesef tecil bozdurma işlemi yapılamıyor. Askerliğin tecilinin bozdurulması için yapılacak işlem tecil işlemiyle benzerlik gösterir. Bunun için belirtilen evrakları topladıktan sonra doldurduğunuz formu askerlik şubesi personeline teslim ediyorsunuz Başvuru esnasında ise askere gitmek isteyen kişiden 2. kez askere elverişlidir raporu istenir bu sayede sağlık şartlarında herhangi bir değişikliğin olup olmadığı da tespit edilmiş olacaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra başvurusu alınmış olur ve ilk celp döneminde askere alınması için gerekli kayıt işlemi yapılır. Ancak bu demek değildir ki askerliğinizin tecilini bozdurdunuz hemen askere alınacaksınız. Hayır, tecilini bozduranlar kendi istedikleri celp dönemi içerisinde askere gidemezler. Tecil bozdurma işleminin sonrasında genelde askere alınırlar.

Askerlik Tecili Nasıl Bozdurulur?

Askerlik Tecili Nasıl Bozdurulur?

Askerlik Tecil İşlemi

Askerlik tecil işlemi ile ilgili özellikle yoklama kaçağı ve yükümlüler kendilerinin yanlış yönlendirilmeleri sonrasında tecil haklarının olup olmadığı konusunda kafaları karışmış olabilir. Sorunun yanıtı kaçak olarak geçirdikleri sureyle alakalı bir durumdur. Yani yoklama kaçağı olarak geçirilmiş olan sure tecil hakkına eşdeğer ise o zaman ona yeniden tecil hakkı verilme. Kaçak kaldığı sure onun askerliğini tecil ettirdiği sure olarak kabul edilir. Yoklama kaçağı ile ilgili kişi e-devlet üzerinden gerekli bilgileri de alabilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.