Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

01.05.2020
Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ülkemizde zorunlu askerlik uygulaması ile erkeklerin bazı şartları sağlaması durumunda zorunlu bir hizmet görevi bulunmaktadır. Özellikle askerlik çağına gelenlere yapılan çağrı ile askerlik görevini yerine getirmek gerekiyor. Bu noktada bazı durumlarda ise bu görev ertelenebilmektedir. Erteleme ya da askerlik tecil işlemleri adaylara belirli bir süre bu görevden muafiyet sunmaktadır. Öğrenci olan bireylerin, zor durumda kalmaması için sunulan tecil seçeneği ile erteleme yapmak mümkün olmaktadır. Peki tecil nedir? Nasıl Başvuru yapılır?

Tecil, genel itibari ile lise yad dengi bir eğitim kurumundan mezun olunması, lisans ya da lisans üstü eğitim görülmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bireyler ilgili eğitim hayatlarına devam etmekte ise bir sebep göstermeden 3 yıl süreyle askerlik görevlerini erteleyebilmektedir. Fakat bunun için de izlenmesi gereken yollar vardır.

Nasıl Tecil Ettirilir?

Eğitim hayatına devam eden ve öğrenci kabul edilen bireylerin askerlik tecil işlemleri dolayısı ile başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için ise askerlik şubesine giderek ilgili belgeler ile bu başvuru gerçekleştirilir. Bu belgeler arasında Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi, yakında çekilen 6 vesikalık fotoğraf, varsa ehliyet ve 2 fotokopisi ile Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisidir.

Lisan eğitimi görenler için tacil ettirme süresi 2 yıl, lisans üstü (yüksek lisans veya doktora) eğitim için ise yaş 35’i geçmeyecek şekilde 1 yıl tecil ettirmek mümkün olmaktadır. Gerekli evraklar ile askerlik şubesine başvurulur. Başvuru daha sonra e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Herhangi bir sorun da varsa burada görülebilmektedir.

Tecil Bozdurmak Mümkün Mü?

Özellikle öğrenci olarak eğitim hayatlarına devam eden erkek vatandaşlara sunulan tecilin, daha sonradan bozulması da mümkün olmaktadır. Fakat bunun için de askerlik tecil işlemleri dahilinde istenen belgelere benzer belgeler istenmektedir. Yine bu evraklar ile askerlik şubesine gidilerek tecil bozdurmak için başvurulur. Ardından sağlık raporunun elverişli sayılması durumunda sisteme işlenir. Asker adayı sayılan bu bireyler daha sonra ise ilk celp döneminde askerliğin gerçekleştirilmesi için kayda alınır. Burada istenilen celp döneminde değil de tecil bozdurmadan sonraki celp döneminde askere alınır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Askerlik Sorgulama İşlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Merhaba benim lisans sonrası 2 yıl uzatmalı tecilim 21 Haziran 2020 tarihinde bitiyor. Ancak yüksek lisans başlamak istiyorum ve başvuralar daha henüz çok yeni başladı ve kabul, kayılar hep ağustosta görünüyor. Ben bu 3 aylık süreçte asker kaçağı mı görüneceğim. Bu durumun bir çözümü var mı? E devletteki askerlik erteleme başvurusu da 21 haziranda aktif olacakmış ama oradan direkt yapabiliyor muyum?

DMCA.com Protection Status