Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Sağlık Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Askerlik Sağlık Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan erkeklerin 20 yaşını doldurmaları ile birlikte askerlik görevlerini yerine getirmeleri zorunlu hale gelir. Askerlik Kanunu’nda belirtilen şartlar altında askerlik hizmeti belirli sürelere kadar tecil ettirilebilir. Tecil süreleri dolan veya askere gitme yaşı gelenler için silah altına alınmadan önce gerçekleştirilen birtakım kontroller bulunur. Öncelikle kişinin sağlık açısından askerlik yapmaya elverişli olup olmadığına bakılır. Askerlik yapmaya elverişli olmayanlar askerlikten muaf tutulurlar. Bunun için sağlık taraması adı verilen uygulama gerçekleştirilir. Askere gidecek olan kişilerin sağlık muayenesine alınmasının bir başka nedeni ise hangi konumda görev yapabileceklerinin saptanmasıdır. Tabii gruplandırmada ana esas sadece bu değildir. Her bir askeri birimin kendine özgü gözettiği fiziksel koşullar vardır. Sağlık ile ilgili incelemenin nasıl yapılacağı ise kanunda açıkça belirtilmiştir.

Askerlik Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik muayenesi, askerlik işlemlerinin başlaması ile birlikte yapılır. Tecili olanlar sağlık muayenesi yaptırmak zorunda değildir. Bu taramayla birlikte kişinin askerliğe elverişli olup olmadığı sonucu ortaya çıkar. Sağlık raporunun alınmasının ardından diğer işlemler de tamamlanır.

Askerlik Muayenesi Nerede Yapılır?

Askerlik Kanunu gereğince askerlik muayenesinin ilk yapıldığı yer nüfus kayıt sistemine göre bağlı olunan aile hekimidir. Eğer bu imkan yoksa yetkili sağlık kuruluşlarından da askerlik muayenesi raporu alınabilir. Bütün muayeneler tek hekim gözetiminde yapılır. Sağlık kurulu ancak yükümlünün askerlik yapmasını engelleyecek bir durum olması halinde devreye girer. Askerlik muayenesi için hastanelere başvuran kişilerden herhangi bir ücret alınmaz.

Yükümlülerin Muayenesi Nasıl Yapılır?

  • Askere gidecek yükümlülerin muayenesi ruh ve beden sağlığı incelenerek yapılır.
  • Öncelikle fiziksel ölçümler yapılır, ardından kan basıncı, nabız ölçümleri tamamlanır.
  • Askerlik muayenesi soyunma durumu boy ve kilo ölçümü sırasında gerçekleştirilir. Kıyafetler ve kilonun fazla ölçülmesine sebep olabilecek aksesuarlar çıkartılır. Sonrasında ise boy ve kilo tespiti tamamlanır.
  • Soluk alıp verme dinlenerek göğüs boşluğunda anormallik olup olmadığına bakılır. Bu esnada yükümlülerin mevcut hastalıklarını paylaşmaları zorunludur.

Kontroller sırasında anlaşılması zor olan hastalıklar hakkında hekime bilgi verilmesi önemlidir. Askere gidecek olan kişiden askerliğe engel herhangi bir durumunun olup olmadığına dair alınan beyanı “Yükümlülere Yoklamalarda Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu”na işlenir. Bu belge diğer belgeler ile birlikte askerlik şubesinde askere ait olan dosya içerisinde saklanır. Askere gidecek olan kişide askerliğe engel olan bir rahatsızlık olması ve bu durumun saptanamaması halinde gerekli görülen diğer tetkikler yapılır. Bu kişinin değerlendirmesi tek bir doktor tarafından yapılmış ise hastaneden ayrıntılı inceleme istenebilir.

Muaf ya da Elverişlidir Raporunu Hangi Kurum Verir?

Yükümlü kişinin askerliğe elverişli olup olmadığına dair ilk gözlem aile hekimleri ve sivil doktorlar tarafından yapılır. Elverişli raporu ise bu doktorlardan rahatlıkla alınabilir. Ancak yükümlünün askerilik yapmasının önünde bir engel ya da askerliğinin ertelenmesini gerektirecek bir sağlık problemi mevcutsa sağlık kurulu kararı ile rapor alınması gerekir. Sağlık kurulu hastanelerde birkaç farklı branştan doktorun bir araya gelip oluşturduğu kuruldur. Ancak kişi gözle görülür bir biçimde yatalaksa ve bedensel fonksiyonlarında bir engel varsa o zaman iki doktor tarafından verilen rapor geçerli sayılır.

Değerlendirme aşamalarında ortaya çıkan rahatsızlık geçici ise askerlik görevi belirli bir süre tecil ettirilir. Yükümlü fiziksel özellikleri nedeniyle askerliğe elverişli değilse ve bu fiziksel durum geçici bir halse, bu durumda da belirli bir süre tecil işlemi yapılır. Örneğin; aşırı kilosu nedeniyle askerliğe elverişli olmayan birinin bir sonraki yıl boy ve kilo ölçümleri yeniden yapılır. Tekrar ölçümde kişinin boy kilo endeksi standartlar arasına inmişse, o kişi askerlik görevini yerine getirebilir. Aksi halde yükümlü adına “Askerliğe elverişli değildir” ibaresini içeren bir sağlık raporu düzenlenir.

Herkes İçin Aynı Muayene mi Yapılır?

Askerlik görevine başlayacak olan kişiler standart bir muayeneden geçerler. Ancak herkes için aynı şekilde ayrıntılı inceleme yapılmaz. Beyan edilen ciddi bir hastalık söz konusu ise ayrıntılı inceleme yapılması söz konusu olur. Ayrıca doktorun muayene sırasında şüphelendiği bir durum varsa teşhis koymak için de daha kapsamlı bir muayene yapılabilir. Bu noktada kişinin mevcut hastalıkları konusunda doktoru bilgilendirmesi önemlidir. Gözden kaçan bir hastalık askeri eğitim sürecinde daha büyük sorunlara yol açabilir.

Muayene Sonrası Gruplandırma

Muayene sonrası gruplama yapılırken iki ana grup gözetilir. Bu gruplar askerliğe elverişli olanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar şeklinde ayrılır. Gruplandırma sırasında sağlık durumu ile boy ve kilo ölçümü dikkate alınır. Askerliğe elverişli olanlar bir grup altında toplanırlar. Askerlik yapmaya elverişli olmayanlar ise diğer grubu oluşturur. Bu grubun içerisinde tamamen askerlik yapamayacaklar olduğu gibi, ilerleyen süreçlerde askerliğe elverişli sağlık şartlarını taşıyabilecek kişiler de bulunur. İlerleyen süreçlerde askerlik yapmaya elverişli olması olası olan kişiler; iyileşmesi mümkün olan hastalıklara yakalananlar ve fiziksel ölçümleri askerliğe o an için elverişli olmayanlardır. Aynı zamanda kişi askerlik görevini sürdürürken de bu hastalıklardan birine yakalanması halinde askerliğe elverişsiz olduğuna dair rapor alabilir.

Askerlik Başlangıcında Muayene Var mı?

Bütün sağlık kontrolleri tamamlandıktan ve kişi birliğine teslim olduktan sonra bir muayene de askeriye içerisinde yapılır. Bu muayenenin amacı kişinin ilk sağlık kontrolü ile arada geçen sürede bir rahatsızlığının oluşup oluşmadığının sağlamasının yapılmasıdır. Bu süre içerisinde yükümlü olan kişide askerliğe engel olacak ya da diğer kişilerin sağlığını etkileyecek bir hastalık durumu oluşmuş ise hekim tarafından farklı bir karar verilebilir. Hastalığın tedavisine geçilebileceği gibi askerlik için elverişsiz raporu alınmasına yönelik kapsamlı muayenenin gerçekleştirilmesi için hastaneye sevk evrakı düzenlenebilir.

Terhis Sırasında Muayene Var mı?

Askerlik görevi sürerken düzenli olarak her askerin sağlık durumu ile ilgili tetkiklerin yapılmasının yanında terhis olacak kişiler de sağlık kontrolünden geçerler. Kişinin herhangi bir hastalığı varsa bu hastalık ile ilgili belgeler askerin dosyasının içerisine konulur. Aynı şekilde herhangi bir sağlık sorununun olmadığı bilgisini ispatlayan belge de dosyalanır. Bu belge daha sonra askere ait dosyanın imha edilmesi aşamasında yok edilir. Sonraki zaman dilimlerinde düşülecek bir ikili durumda bu belge esas olarak kabul edilir. Bu muayene bölgede bulunan aile hekimleri veya sivil doktorlar tarafından yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status