Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

20 yaşını dolduran her Türk genci askerlik görevini yapması için kışlaya çağrılır. Ancak bazı sebepler gösterilerek askerlik tecil ettirilebilir. Bu makalemizde de askerlik nasıl tecil ettirilir? Bu konu hakkında siz değerli asker adaylarına bilgiler verelim istedik. Askerliğin tecil ettirilmesinde gerek öğrencilik gerekse iş hayatıyla ilgili nedenler olabilir.

Pek tecil işlemi nasıl yapılır?

Askerlik Tecili

Lise ya da dengi olan bir eğitim kurumundan henüz mezun olmuşsanız o zaman herhangi bir neden göstermeden askerliğinizi 3 yıl boyunca tecil ettirebilirsiniz. Mezun olduktan sonra asker kaçağı olarak görünmemeniz için sizden istenilen belgelerle birlikte askerlik şubesine giderek verilen formu doldurmanız gerekiyor. Bu form esnasında sizden istenilecek olan belgeler ise şu şekildedir.

  • Diplomanız ve 4 tane fotokopisi
  • TC kimlik belgeniz ve 4 fotokopisi
  • 6 adet fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş)
  • Varsa ehliyetiniz ve 2 fotokopisi
Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik Tecil İşlemleri

Yanınızda getirdiğiniz belgelerle birlikte askerlik şubesine gidiyorsunuz. Oradaki askeri personele durumu belirttikten sonra belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Bu işlem sırasında sizden aile hekiminize giderek askere elverişlidir raporu istenir. Bu raporun amacı çürük raporu değildir. Amaç askere gideceğiniz tecil süresinin ertelenmesinin sağlanmasıdır. Tecil sırasında başınıza gelebilecek olan herhangi bir kaza veya başka bir olumsuzluk halinde bu rapor sizden tekrar istenir. Sağlık raporunuzu aldıktan sonra yeniden askerlik şubesine giderek teslim etmeniz gerekiyor. Tecil işlemi lise mezunları için en fazla 5 yıl süreyle yapılır. Ancak bu süre sonunda üniversite eğitiminiz başlamışsa tecil hakkınız devam eder.

Üniversitedeyken Askerlik nasıl tecil ettirilir?

Üniversiteden mezun olduktan sonra da 2 yıl süreyle tecil etme hakkınız vardır. Bu eğitim sureciniz boyunca size verilen temel bir haktır. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35’i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Lise eğitimleri devam eden öğrenciler 29 yaşına, profesyonel lisanslı sporcular ise 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik nasıl tecil ettirilir? Haberimizde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Yasası Onaylandı! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? (Ücret, Terhis vs.) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.