Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Muayene ve Sülüs İşlemleri Nasıl Yapılır?

Askerlik Muayene ve Sülüs İşlemleri Nasıl Yapılır?

Büyüdüğü zaman asker olmak belli yaştayken herkesin bir haylidir. Her ne kadar askerliğin zor bir görev oluğunu bilsek de yine de asker olmaktan çekinmeyiz ve bunun içinde şartlar ne olursa olsun kendimizi göreve hazırmış gibi tutarız. Ancak bu süreç içerisinde her askerliği gelmiş olan Türk gencinin de yapması gereken şeyler vardır.  

Peki, bu süreçte yapılması gereken işlemler ve evraklar nelerdir?

Askerlik yaşına gelmiş olanlar muayene sürecini tamamlayarak evrakların ve fiziksel ihtiyaçlarını gidermiş olmaları gerekiyor.

Askerlik Sülüsünü Almak

Askere gitmek için bir yerden başlanması gerekiyor ve bunun ilk adımı da sülüs işlemleri oluyor. Öncelikli olarak evinize ya da bağlı bulunduğunuz yerdeki muhtarlıklara ne zaman gitmeniz gerektiğini gösteren bir yoklama kâğıdı gönderilir. Sonrasında ise siz askerlik şubesin giderek gideceğiniz birlikteki sınıf belirlemesi ve muayene işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Muayene işleminizin tamamlanması sonrasında ise raporla birlikte askerde görev alacak olan kişinin askeri birlik türü belirlenmiş olur.

Asker adayına nereye gideceğine dair evrakları teslim edilir. Bu evrak eskiden yalnızca bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidilerek alınıyordu ancak şu an internet üzerinden de alınabiliyor. Eskiden alınma şekli asker adayının üzerinde baskı, stres heyecan yaratırken unutulmaz bir anı olarak da kalıyordu. Bu yüzden acaba şimdi mi daha iyi yoksa önceden mi iyiydi bu tartışılabilir.

Askerlik Muayene ve Sülüs İşlemleri Nasıl Yapılır?

Askerlik Muayene ve Sülüs İşlemleri Nasıl Yapılır?

Askerlik şubesine gittiğinizde size belgelerinizle birlikte bir miktar para verilecek. Halk arasında yol parası olarak da bilinen bu durum belgenin internetten alınması halinde yol paranız doğrudan gittiğiniz yerden alınabilecek.

Sülüsünüzü almadan önce bir sağlık sorununuz varsa bunu mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Bildiri sonrasında ise muayenenizi yaptırarak var olan sağlık sorununuzla ilgili raporunuzu da teslim etmelisiniz.

Askerlik sülüsünüzü aldıktan sonra ise size teslim olmanız gereken yer ve zaman bildirilmiş olacağından bu belgeyi gittiğiniz birliğe teslim ediyorsunuz.

E-Devletten Sülüs işlemleri

E-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra er veya yedek subay seçiminizi yapıyor ve  sonra Asal Sevk Başvurusu bölümüne giriş yarak bilgileri okuyup devam ediyorsunuz.  ve bilgileri okuyup devam et butonuna tıklayın. ”Nüfus bilgileri ve güneydoğuda askerlik yapan yakınınız var mı?” bilgilerini doldurun ve onaylayın. ”Sevk işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir.” yazısını görün. Son ekranda sülüs belgesini bilgisayarınıza indirin ve çıktısını alın. Bu belge teslim olunacak acemi birliğine götürülecektir

Bir önceki yazımız olan Askerde Komando Olmak: Askerde Komando Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.