Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Nedir? Askerlik Kilo Muafiyeti Hesaplama!
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Nedir? Askerlik Kilo Muafiyeti Hesaplama!

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Nedir? Askerlik Kilo Muafiyeti Hesaplama!

T.C. vatandaşı erkekler, vatani görevini tamamlamak için askerlik yapmak zorundadır. Ancak eğitim, sağlık vb. nedenler ya da özel sebepler askerliğin ertelenmesine veya hiç yapılmayacak olmasına neden olur. Örneğin, askerlik için gerekli olan boy – kilo şartını sağlayamayanlar ömür boyu askerlik yapamayabilir. Askerlik kilo muafiyeti şartları 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Nasıldır?

Yirmi yaşına gelen erkekler askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Ancak eğitimine devam edenler, tutuklu olanlar ya da sağlığı elvermeyen vatandaşlar askerliğini erteletme hakkına sahiptir. Sağlığı elverişli olmayan kişiler askerlik muayenesinde tespit edilir. Geçici bir hastalığı olanlara 1 sene erteletme hakkı verilir ve gelecek sene yeniden muayeneye çağırılır. İkinci kez muayaneye gelenler yeniden sağlık muayenesine tabii tutulur ve aynı rahatsızlığın devam edip etmediği tespit edilir. Üçüncü kez muayeneye gelen ve aynı sağlık sorunundan muzdarip olan kişilere ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu verilir.

Askerlik muayenesinde üç sene boyunca üst üste aynı sağlık sorununu yaşayanlar ‘Askerlikten muaftır’ belgesi alarak askerlik yapmaz. Bu durum genellikle çok zayıf ya da çok kilolu kişilerde görülür.

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Tablosu*

Askerlik Kilo Muafiyeti Nasıl Hesaplanır?

7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20. Maddesinde boy ve kilo şartları açıkça belirtilmiştir: “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.”

Askerlik kilo muafiyeti hesaplama için özel bir formül kullanılır. Kişi boy uzunluğunun son iki basamağına ‘30’ eklenir ve çıkan sonuç kilo üst sınırı olarak kabul edilir. Örneğin, 1.70 boyunda birisinin hesaplaması için 70 sayısına 30 eklenir. 70 + 30 = 100 olduğundan kilo üst sınırı da 100 kg olarak kabul edilir.

Askerlik kilo muayenesi için aile hekimliğine başvurmak gerekmektedir. Sağlık muayenesi içinde kilo / boy ölçümü de yapılır. Aile Hekimi gerekli gördüğü takdirde kişiyi hastaneye sevk eder ve burada yapılan ölçümler sonucunda askerlik muafiyetine karar verilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.