Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nedir? Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nedir? Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Yirmi yaşına gelen T.C vatandaşı erkekler sağlık, eğitim, istisnai durumlar vb. haricinde askerlik yapmakla mükelleftir. 1111 sayılı Askeralma Kanunu’nda askerlikte muafiyet şartları kesin ve net ifadelerle belirtilir. Buna göre askerlik göz muafiyeti şartları da askerlik muayenesi sırasında herkes için incelenir ve gerekli koşulların varlığı incelenir.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği uyarınca askerlik yapacak olan herkesin sağlık muayenesi yapılır. Er, erbaş, uzman çavuş, astsubay ya da subay fark etmeksizin kadın – erkek herkes ilgili yönetmelikte belirtilen maddelere göre muayene edilmektedir. Çok kilolu olmak, çok kısa olmak, çok zayıf olmak gibi sebepler askerlikten muafiyete sebep olurken göz bozuklukları da muaf sebebi olabilir.

Askerlikte göz muafiyeti şartları için her iki gözün toplam derecesine bakılır. Her iki gözde görme kaybı 14 dereceyi geçiyorsa bu kişiler askerlikten muaf olur. Askerlik için göz muayenesinde hipermetrop ve miyop dereceleri doğrudan toplanmaktadır. Astigmat derecesinin ise %50’si eklenir. Örneğin, bir kişinin sağ gözünde 7 derece sol gözünde 9 derece miyop var ise derece toplamları 16 olacağı için askerlikten muaf olur. Aynı şekilde bir kişinin sağ gözünde 6 derece sol gözünde 7 derece hipermetrop ve 4 derece astigmat varsa hesaplaması şu şekilde yapılır 6+7+2 (astigmat derecesinin yarısı) = 15 olacağı için askerlikten muafiyet söz konusudur.

Toplam 14 derecenin altındaki göz bozuklukları askerlikten muafiyete sebep olmaz. Ancak ileri göz bozukluklarında ‘askerliğe elverişlidir ancak komando olamaz’ raporu verilebilir.

blank
Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Aile hekimliklerinde yapılan askerlik muayenesi haricinde kamu kurum ve kuruluşlarında göz muayenesi yapılabilir. Özel hastanelerde yapılan göz muayenesi raporu askerlik için kabul edilmez bu nedenle kişilerin mutlaka devlet hastanelerine başvurması gerekmektedir.

Göz bozukluğunu tedavi etmek için yapılan lazer ameliyatı askerliğe engel değildir. Göz derecesinin küçülmesini veya sıfırlanmasını sağlayan bu ameliyatı olanlar farklı bir sağlık sorunu bulunmadığı sürece askerliğini yapabilir. Ancak Hava Harp Okulu’nda eğitim görmek için hazırlanan askeri öğrenci adayları göz çizdirme ameliyatı olmadan önce mutlaka okulla iletişime geçmeli ve durumu bildirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları Nedir? Askerlik Kilo Muafiyeti Hesaplama! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Uğur Pekcan dedi ki:

    Sağ gözümde 7,75 hipermetrop ve -6.50 astigmat vardır . Sol gözümde ise 5.00 hipermetrop -3,25 astigmat vardır . Askerlikten muafmı oluyorum . Bir bigii olan yazabilirim . 2 . Heyete sevk edildim .

    1. Admin Asker dedi ki:

      Merhaba Uğur, Gözlerde miyop, hipermetrop ve astigmat göz hastalıklarının toplam derecesi 14 dereceden fazla olma durumu askerlikten muaf olma sebebidir. Göz dereceleriniz yapılan ölçümler sonucunda belirttiğiniz değerlerde olursa askerden muaf olursunuz.

DMCA.com Protection Status