Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Borçlanması Nedir? 2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik Borçlanması Nedir? 2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik borçlanması nedir? 2021 askerlik borçlanması ne kadar? 2021 askerlik borçlanması ne zaman ödenir? 2021 yılında askerlik borçlanması ile ilgili tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2021 Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik görevini yerine getirmek amacıyla askere giden bireylerin askerlikte geçirdiği sürenin tamamını ya da bir kısmının emeklilikte kullanılması amacıyla SGK’ya yatırılmasına askerlik borçlanması denir.

2021 Er ve Erbaşlar Askerlik Borçlanması

Türk Silahlı Kuvvetleri emri altında bulunan ve görevlerini yerine getiren askeri personellerin ‘5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu Kapsamında sigortalı görünmektedir. Yani askerlik görevlerini yerine getiren bütün askeri personeller, askerde geçirdikleri sürenin tamamını askerlik borçlanması olarak kullanabilirler. Örnek vermek gerekirse günümüzde askerlik 6 aydan oluşmaktadır. Siz eğer 6 ay askerlik görevinizi yerine getirdiyseniz, askerlik borçlanmasını 6 ay olarak ödeyebilirsiniz.

Yedek Subay, Yedek Astsubaylar Askerlik Borçlanması

Askerlik görevinizi yedek astsubay ya da yedek subay olarak yapan personeller, askerlik borçlanmasını sadece eğitim aldığı süre boyunca gerçekleştirebilirler. Yedek subay ve yedek Astsubayların eğitim süreleri 2 ay. Böylelikle askerlik görevini yedek subay ya da yedek astsubay olarak tamamlayan kişiler askerlik borçlanmasını sadece 2 ay yatırabilirler. Geriye kalan 10 ay için hiçbir şekilde borçlanma yapamazlar.

Not: Askerlik hizmetini yerine getirmeyen hiçbir kişi askerlik borçlanmasını hiçbir şekilde gerçekleştiremez.

2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2021 yılında askerlik 6 ay sürmektedir. Bu nedenle askerlik hizmetini 6 ay yapan kişilerin askerlik borçlanması 6 aydır. Eğer 2021 yılı içerisinde herhangi bir kanun değişikliği olur askerlik uzar ya da daha da kısalması durumunda askerlik süresi boyunca kaç ay hizmet yapmış ise yaptığı süre boyunca askerlik borçlanması yapabilir.

2021 Askerlik Borçlanması Ne Zaman Ödenir

2021 yılı içerisinde askerlik borçlanması yaptıysanız, yaptığınız tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde borçlanmanızı ödemeniz gerekir. Eğer 30 gün içerisinde borçlanmanızı ödemediğiniz takdirde, askerlik borçlanmanız iptal edilerek yeniden başvuru yapmanız istenecektir. Yeni başvuru için hesaplamalar tekrardan yapılarak borç tarafı tekrardan tarafınıza iletilecektir.

Not: 2021 yılında askerliğinizi 6 ay yaptınız. 2021 yılı için geçerli olan askerlik borçlanmanızı istediğiniz ay kadar borçlanabilirsiniz. Yani 6 ay askerlik yapanlar, istediği ay kadar borçlanabilirler. Bu konuda herhangi bir zorunluluk ya da kanun bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе