Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik 9 Aya Düşecek mi? 2019 Tek Tip Askerlik Uygulaması

Askerlik 9 Aya Düşecek mi? 2019 Tek Tip Askerlik Uygulaması

Vatandaşlar askerlik sisteminde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı ve yeni askerlik sistemiyle ilgili son durumun nasıl olacağı hakkında net bir bilgiye sahip olmak isteseler de Milli Savunma Bakanlığının son verdiği bilgilere göre çalışmalar hala devam ediyor. Yapılması beklenen değişikliklerin başında kısa ve uzun dönem askerliğin her bir birey için tek tip olarak 9 ay içerisinde tamamlamasını sağlamak geliyor.

Planlanan projeye göre halihazırda 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan askerlik, 9 ayda tamamlanacak. 3 ay zorunlu askerlik döneminin sona ermesinin ardından isteyen kişilerin aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceği, isteyenlerin de belirli bir bedel karşılığında askerlik hizmetini tamamlamış sayılabilecekleri konuşuluyor. Ek olarak; ihtiyaç duyulması halinde belirlenen kişilerin kamu görevinde bulunarak askerlik hizmetini tamamlayabilmesi de gündemde konuşulan konular arasında.

Tek Tip Askerlik Nedir?

Yeni hazırlanan plana göre; askerlik sisteminde kısaltma yapılması projeleştiriliyor. Eğitim düzeyi göz ardı edilerek her yükümlünün askerliği 9 ay içerisinde tamamlayacağı şekilde hazırlanan ve ‘Tek Tip Askerlik Sistemi’ adı verilen proje, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı son açıklamaya göre 2019 yılı içerisinde ayrıntılı olarak değerlendirilecek ve sonuca bağlanacak. Bu uygulama yürürlüğe girerse, her yükümlü aynı süre içerisinde askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olacak.

Esnek Hizmet Sağlanacak mı?

Doktor, öğretmen, hakim ve sporcular gibi meslek gruplarının kariyer hayatlarında herhangi bir gerileme yaşanmaması adına esnek askerlik hizmeti belirlenmesi de plan dahilinde. Bu meslek gruplarında olan kişiler görevlerini aksatmayacak zaman dilimleri içerisinde askerlik hizmetlerini tamamlayacaklar.

Bedelli Askerlik Kaldırılacak mı?

Bedelli askerliğin kalıcı hale gelmesi için de belirli çalışmalar yapıldığı gelen söylentiler arasında. Planlamalara göre üç aylık zorunlu askerlik eğitimi sonrasında isteyenlerin belirli bir bedel karşılığında kalan altı aylık yükümlülüğünün ortadan kaldırılması söz konusu.

Milli Savunma Bakanlığından gelen son bilgiye göre; yeni askerlik sistemiyle alakalı planın son durumu netleştikten sonra Hazine, Çalışma, Aile ve Milli Eğitim Bakanlıklarına da sunularak onay istenecek. Tüm bakanlıkların görüşü alındıktan sonraki süreçte meclisin gündemine hazırlanan teklif sunularak tasarının son hali belirlenecek.

Askerlik Süresinde Son Durum Nedir?

Tek tip askerlik uygulamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte askerliğini yapacak olan yükümlülerin yanı sıra halihazırda askerlik yapmakta olan yükümlülerin de bu ve uygulamadan yararlandırılması konuşuluyor. En üst tertip olarak adlandırılan düzey bu tasarıdan etkilenmeyerek askeri bir boşluk oluşmaması sağlanacak. Seçimden önce açıklanması beklenen projenin son şekli, binlerce kişiyi etkilemesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе