Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerler Karantinaya Alınacak Mı? Yeni Koronavirüs Önlemleri!

Askerler Karantinaya Alınacak Mı? Yeni Koronavirüs Önlemleri!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ulusa Sesleniş programında askerlikle ilgili önemli ifadelere yer verildi. Koronavirüs önlemleri ilgili olarak yapılan açıklamalar sonrasında askerlerin karantinaya alınıp alınmaması birçok askerin ve asker yolu gözleyen ailelerin soru işaretleri yaşamasına sebep oldu.

Koronavirüs Önlemleri Devam Ediyor!

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid – 19 virüsü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde vaka sayısı altı yüz bine ulaşırken Türkiye’de vaka sayısı son olarak 5698 olarak açıklandı. Koronavirüs sonrası dünyada ölüm sayısı yirmi beş binin üstüne çıktı Türkiye’de ise 92 kişi hayatını kaybetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) koronavirüs tedbirleri sonucunda yeni kararlar almaya devam ediyor. Daha önce yapılan açıklamalarda kışla ve birliklere ziyaretçi alımının durdurulmasının yanı sıra tören, etkinlik, yürüyüş vb. programların iptal edildiği açıklanmıştı. Aynı zamanda harp okulları ve astsubay meslek yüksek okulları 30 Nisan’a kadar tatil edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonucunda askerler için yeni koronavirüs tedbirleri gündeme geldi. Erdoğan, “Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Koronavirüs Önlemleri

Celp Ve Terhisler Durduruldu Mu?

Celp ve terhislerin durdurulmasıyla ilgili bir açıklama yapılmazken terhisini alan askerlerin gönüllü karantinaya girerek 14 gün boyunca sosyal izolasyona uygun hareket etmesi gerekmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 2 – 14 gün olduğu için belirtiler 14. Günde dahi ortaya çıkabilir bu nedenle yaklaşık iki hafta boyunca insanlarla teması kesmek diğer insanların virüsten etkilenme ihtimalini azaltacaktır.

TSK koronavirüs önlemleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda askerlerin birliğe gelmeleri halinde 14 gün karantinada tutulacağını açıklamıştı. Daha önce askerlik görevini yapmaya başlayanlardan ayrı tutulan yeni askerler 14 günlük karantinanın ardından diğer askerlerin yanına geçebilecek.

Koronavirüs tedbirleri sonucunda yurt içi seyahatler de valilik iznine bağlandı. Buna göre terhis belgesini alan askerlerin, bulundukları ildeki valiliğe giderek seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Aynı zamanda bazı uçak firmaları yurt içi uçuşları durdururken otobüs firmalarının birçoğu da seferleri iptal edildi. Bu nedenle terhis zamanı yaklaşan askerlerin dikkatli ve özenli davranması gerekmektedir.

Askerlerin koronavirüse yakalanmaması için kişisel hijyenlerine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi önemli bir faktör. Koronavirüsü temas yoluyla kısa sürede bulaşarak insanların hasta olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle sık sık el yıkamak ve elin yıkanamadığı zamanlarda dezenfektan kullanılması hastalık kapılmasını büyük oranda engelleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.