Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerin Silah Kullanma Yetkileri Nelerdir?

Askerin Silah Kullanma Yetkileri Nelerdir?

Askerin Silah Kullanma Yetkileri Nelerdir?

Askerin Silah Kullanma Yetkileri Nelerdir? Silahlar… Kimi zaman kişinin kendisini müdafaa etmek için kullanılırken kimi zaman da kötü niyetli kişilerin elinde bulunabilmektedir. Dolayısıyla taşıması da kullanması da tehlike arz eden bir araçtır. Bununla birlikte askerlik görevini yerine getiren rütbeli veya er/erbaşlarında silahını kullanabileceği durumlar ve zamanlar vardır. Merak edilen soru ise Tam da bu noktada bilinmesi gereken kritik hususlar bulunmaktadır. Detayları ile birlikte cevaplarına bu içeriğimizde ulaşabileceksiniz.

Askerlerin Silah Kullanma Yetkileri 

Herhangi bir çatışma veya tehdit anında askeri personel silahını kullanabilmektedir. Ayrıca bazı özel durumlar da vardır ki, yine aynı şey söz konusudur. Eğer asker, karakol nöbetinde ise, devriyede ise veya görevi başında herhangi bir konumdayken asayişin akıbeti tehlikeye girmiş ise en son çare olarak silahını kullanma yetkisine başvurabilmektedir. Şimdi bu yetkileri maddeler ile listelenmiş bir şekilde ayrıntıları inceleyelim.

  • Yanında bulunan tutuklu veya gözaltı zanlısı, kaçmaya teşebbüs eder ve ‘dur’ ihtirana uymazsa,
  • Silahına el konulan herhangi bir şahıs, kurallara uymayıp tekrar silahını almaya yeltenirse veya bunu yapmak için çeşitli yöntemlere başvurursa,
  • Askerin sorumluluğunda olan devletin malına kasti olarak zarar verilmeye kalkışılırsa,
  • Herhangi bir pusuya düşürülme ya da saldırıya maruz kalınması durumunda,
  • Girilmemesi gereken bölgeye giren bir şahsın, uyarılara rağmen faaliyetlerini sürdürmesinde…

Gibi durumlarda askerler silahlarını kullanma yetkisine sahiptir. Konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

takipçi satın al Lgs Dershane bursa masaj salonu lokumlar instagram takipçi satın al muhasebe nedir İnstagram taklitten kapanan hesap acma İnstagram kapanan hesap acma İnstagram hesabım kapatıldı