Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Liseye Nasıl Girilir? Askeri Lise Başvuru Şartları

Askeri Liseye Nasıl Girilir? Askeri Lise Başvuru Şartları

Askeri Liseye Nasıl Girilir?

Ülkemizde rağbet gören bazı meslekler vardır. Gençlerin bunlar arasında en çok tercih ettikleri veya etmek istedikleri kutsal bir meslek vardır. Askerlik. Peki, bunun için yeterince görev bilincine ve sorumluluğa sahip misiniz? Eğer subay olmaya karar verdiyseniz zaten durumun ciddiyetinin farkındasınızdır. Gelecekte vatanımız ve milletimiz için tüm tehditlere karşı savunma halinde olup, nesillerimizin devamını güvence altında tutacaksınız. Bu denli büyük bir mesuliyeti ancak çok iyi eğitim almış subay ve askerler gerçekleştirebilmektedir. Bu öğretimin başlangıç aşaması olan Askeri Liseler hakkında detaylı bir içerik hazırladık. Askeri Liselere nasıl girilir? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, incelemeye başlayalım. Ayrıca eğer Askeri Liseler nedir ve hangi şehirlerde vardır? Sorularının cevabı için ilgili içeriğimize erişebilirsiniz.

Askeri Liseye Girmek İçin Aranan Şartlar

Hepimizin bildiği gibi askerlik mesleğini layıkıyla icra edebilmek için ‘disiplin’ sahibi olmak gerekir. Keza bu şartlarda eğitim görülmektedir. Dolayısıyla aranan koşullara buna bağlı olarak taviz gösterilmemektedir. Öncelikle şunu bilmek lazımdır ki, halihazırda bir lise öğrencisi iseniz Askeri Liselere geçiş yapamazsınız. Bununla ilgili Anadolu Lisesinden Askeri Liseye geçiş mümkün mü? Sorusunun detaylarını merak ediyorsanız içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Askeri liseye girmek için öncelikle 8.sınıf Türk ve erkek öğrenci olmalısınız. Bununla birlikte herhangi bir disiplin cezanızın da olmaması gerekir. Son 5 yıllık süreç içerisindeki not ortalamanız 75,00 olmalıdır. Bu ortalamanın altında kalan öğrenciler, ALS sınavından başarılı olsalar dahi giriş yapmaya hak kazanamazlar. Aynı zamanda Askeri Liseler Sınavı olan ALS yazılı sınavından minimum 23 Fen bilimleri, 22 Matematik, 24 Sosyal Bilimler ve Türkçe’den 25 doğru yapmaları istenir. Başarılı olan adaylar fiziki testlere akabinde ise sözlü mülakata çağrılır. Son olarak başarılı olan öğrenciler, yetkin birer subay adayı olarak Askeri Liselere girmiş olur.

Bununla birlikte bu süreç içerisinde bazı resmi hususlarda vardır. Bunlar;

 • TSK’nin belirlediği Sağlık Yeteneği Yönetmeliği baz alınır. Buna istinaden boy ve kilo oranı uygun olan öğrenciler değerlendirmelere geçer.
 • Ailesi ve kendisinin adli sicil kaydının temiz olması.
 • Herhangi bir kekemelik, pelteklik, düz tabanlık olmaması istenmektedir.
 • Daha öncesinde okulundan disiplin cezası veyahut da başka bir sebepten dolayı uzaklaştırma almamak.
 • Her koşulda görüş kabiliyetine sahip olması istenmektedir. Dolayısıyla adayın renk körlüğü, şaşılık, göz bozukluğu gibi rahatsızlığı olmaması gerekir.
 • Herhangi bir solunum veya kalp rahatsızlığının olmaması gerekir.
 • Hareket kabiliyetini kısıtlayıcı, kalıcı yaraların olmaması istenmektedir.
 • Nikahsız bir ilişki içerisinde olmamalıdır.
 • Yüz kızartıcı suç ve olaylara karışmamış olmalıdır.
 • Sevk edilen askeri hastaneden “ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR.” Sağlık raporunu alabilmesi gereklidir.
  Tüm bu maddeler ve burada olmayanlar için gerekli koşullar karşılandığında öğrenci, Askeri Liseye giriş için hak kazanır.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Lisesinden Askeri Liseye Geçiş Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Аренда яхты в Турции экскурсии в мармарисе