Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Nedir? Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Örneği hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Psikiyatriye sevk edilen personelin tanı-tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla hekime hastanın görev yerindeki tutum ve davranışlarına ilişkin bilgi aktarmak, gerektiğinde mesleki beceri ve askerî ortama uyum yeterliliğine ait gözlem ve değerlendirmeleri almak amacıyla Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu uygulanmaktadır.

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Nedir?

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu, önceki muayene ve değerlendirmelerde psikiyatrik bir tanı almayan ya da tanı alsa bile durumu askerliğe elverişsizlik hali oluşturmayan personelden kıtada alınan bütün tedbirlere rağmen askerliğe yeterli uyum sağlayamadığı, personelin kendisi ve çevresi için risk oluşturduğu ve silahlı görev yapmasının sakıncalı olduğunu psikiyatri uzmanına gözlemler yoluyla bildirilmek amacıyla hazırlanan forma denir.

Yani bu formda denilir ki siz bu kişiye askerliğe elverişlidir raporu verdiniz ama bu kişi alınan bütün tedbirlere rağmen askerliğe yeterli uyum sağlayamıyor, kendisi ve çevresi için risk oluşturuyor ve silahlı görev yapması sakıncalıdır. Bu da anlattıklarımın raporudur diye ilgili psikoloğa verilen bir rapor buradaki.

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Nasıl Hazırlanır?

Kıta anket formu gibi yalnızca bir dönemlik değişimi değil, bireyin askerlik süresindeki geçmişten o güne kadar olan genel tutumunu değerlendirmeye yöneliktir. Askerî işlevsellik değerlendirme ve kıta kanaati formu ilke olarak personelin sıralı amirleri, birlik tabibi ve RDM psikolog/psikolojik danışmanın ortak değerlendirmesi ile hazırlanmalıdır.

Bir personel hakkında bu amaçla form hazırlamak esas olarak birlik komutanının tercihi olmakla birlikte, sık tekrarlayan psikiyatri sevkleri nedeniyle söz konusu hastane psikiyatri uzmanı tarafından da birliğe bu yönde bir talep iletilebilir.

Ayrıca bu form hastanın yakınmaları nedeniyle, tıbbi tanı veya tedavi amaçlı sevklerde kullanılmaz.

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Örneği

Anket ve form mutlaka personelin birinci sicil amiri tarafından doldurulup aşağıdaki örnekteki gibi hazırlanır, diğerleri (kıta tabibi vb.) kendi hanelerinde kendi gözlem ve düşüncelerini belirtir.

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Dosyası 1

Askeri İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu Dosyası 2

Asker İşlevsellik Değerlendirme ve Kıta Kanaati Formu

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. selim dedi ki:

  Merhaba birliğimden ayrılıp çürük raporu aldım askeri işlevsizlik raporum elimde fakat neden olduğu ve detayları yazmıyor ama kıta anket formumda bunların hepsinin detayları yazıyor olmalı bu kıta anket formuma nereden ulaşabilirim

 2. Hasan dedi ki:

  Merhaba,

  Harika bir bilgilendirme bende panik atak var anti deprasan ilacı verildi ama 1 ay sonra muayaneye gideceğim komutan da çürük almamda yardımcı olacak ve doktorla konusacakmis komutanın doktorla gelip konuşmasının çürük aldırır mı bir etkisi olur mu psikiyatri direk curuk verebilir mi yoksa heyete mi gönderiyor hava değişimini vermediğini söyledi kimseye …

  Saygılarımla

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Hasan, Hastaneye sevk işlemi, basılı ya da dijital ortamda belirlenmiş sevk formunun eksiksiz doldurulması ile yapılır. Hastaya ilişkin varsa diğer belgeler de (kıta anketi, askerî işlevsellik formu, hastane raporu, personel koordine formu, disiplin kayıtları gibi) sevk evrakına eklenir. Sonradan tamamlanan ya da istenilen ek belgeler de en kısa sürede hastanın halen tedavi gördüğü kuruma ulaştırılır. Bu ek belgeler sevk edilen yerdeki ilgili kişilerce değerlendirilerek kişinin askerlik görevine devam edip edemeyeceğine karar verilir. Bahsettiğiniz heyet, sağlık Kurulu’nu ifade etmektedir. Heyet kararı olarak belirtilen kararlar formdaki imza alanında ismi bulunan sağlık çalışanlarının kararlarıdır. Eğer hakkınızda verilen karara itiraz etmezseniz belgeler tam olarak doktorunuza ulaştığı taktirde psikiyatri doktorunuzun kararı ile askerliğe elverişli değildir raporu verebilir.