Askeri Araç İsimleri ve Türleri Bütün Askeri Zırhlı Araçlar
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Araç İsimleri ve Türleri Bütün Askeri Zırhlı Araçlar

Askeri Araç İsimleri ve Türleri Bütün Askeri Zırhlı Araçlar

Askeri araç isimleri, Askeri araçların isimleri, Askeri araçlar, Askeri araç türleri, Askeri zırhlı araçlar, ZSA, ZPT, ZMA,TDA, Tank Destek Aracı, Milli araçlar, Milli askeri araçlar, Kundağı Motorlu Toplar ve Taarruz Topları Zırhlı araç türleri Askeri Araç Nedir ? Araç Çeşitleri ve Diğer Silahlı araç çeşitleri Tüm bu konularda detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha sonra ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz TSK Teçhizatı ve Özellikleri En Çok Kullanılan Silahlar adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Askeri Araç Nedir?

Savaş ve barış zamanlarında askeri personellerin taşınması ve korunması gibi gereksinimlerin karşılanması amacıyla askeri birlikler için tasarlanmış ya da bu tür birliklerce oldukça sık kullanılan araç türüne askeri araç denir. Bu araçlar genellikle bir çeşit zırhla güçlendirilerek zorlu şartlar için dayanıklı hale getirilmişlerdir. Askeri araçlar, kara muharebeleri ve nakliye araçları topluluğunu içermektedir. Askeri kuvvetler, Askeri birliklerin kullanım amacına hizmet eden araç sınıfıdır.

Askeri Araçların Türleri

Askeri araçlar genelde zırhlı, silahlı veya off-road yeteneklerinin çoğunu kapsamaktadır. Özellikle farklı kullanımlar için tasarlanan savunma araçlarının bir çok çeşitliliği bulunmaktadır. Kategorisel olarak baktığımızda içerdiği gruplar şunlar:

  • Devriye Müdahale Araçları
  • Olay yerini inceleyen araçlar
  • Zırhlı araçlar
  • Silahlı Araçlar
  • Su altı güvenliği araçları
  • Gezgin mobil karakol araçları
  • Komuta Kontrol yapabilen Araçlar
  • Deprem Analizi yapan yetkin araçlar
  • Tenteli sınıf Araçlar
  • Suçlu taşıyan sanık taşıma araçları

Askeri kullanım içeren taşıt sınıflarının bir grubu olarak gösterilmektedir.

Askeri Zırhlı Araç İsimleri

Üretilme amaçları savaş alanlarındaki görevlerini yerine getirebilmek için özel sınıflandırılan araç gruplarıdır. Hatta belki bizim yaptığımız bildiğimiz sınıflandırmaların dışında bir çok askeri amaç için kullanılan bilinmeyen araç grupları olabilmektedir.

En çok kullanılan türlerden biri olan ZSA (Zırhlı Savunma Araçları) olarak gösterilen araçlar şunlardır:

1-) ZSA Tankı

Paletlerle hareket edebilen düşman birliklerle doğrudan savaşabilmesi için tasarlanan özel zırhlı savaş araçları.

2-) ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı)

Zırhlı personel taşıyan araçlardır. İçerisinde bulunan askeri personeli korumak amacıyla özel kurşun geçirmez zırh ile donatılmaktadır.

3-) ZMA (Zırhlı Muharebe Aracı)

Aktif Zırhlı muharebe araçlarıdır. Bu araç türü kara kuvvetleri askerlerini taşımak ve aynı zamanda olası bir çatışma anında destek vermek amacıyla üretilmektedir.

4-) Kundağı Motorlu Toplar ve Taarruz Topları

Bu askeri araçlar başka bir askeri aracın yardımına ihtiyaç duymadan kendi donanımı olan palet ya da tekerleklerle hareket edebilen, manevra yapabilen sıcak muharebe aracıdır.

5-) TDA (Tank Destek Aracı)

Bu araçlar ağır zırhla kaplanarak muharebede anti piyade ve füze tankı işlevi görmektedirler. Personel taşımak için uygun olmayan bu araçların esas kullanım sebebi, tank ve askerlere hareketli bir kalkan oluşturmaktır.

Yerli Askeri Araç İsimleri

Günümüzde Ülkemizin kullandığı Kara Kuvvetleri araçlarının, neredeyse tamamı kendi Milli Savunma mühendislerimiz tarafından yapılmaktadır. Türkiye Kara Araçlarında dünyada eşi benzeri olmayan, Akıncı araçları dünya çapında ses getiren askeri araçlar olarak görülmektedir.

Kendi kara araçlarımıza örnek vermek gerekirse, Cobra, Asfat, TOMA, Kaplan, Fırtına, Pusat, Akrep, Seyit, Derman, Kirpi, Pars olarak gösterilebilir. Bu araçlar hatta diğer ülkelerin Türkiye’ye sipariş verdiği ender Milli Savunma araçlarımızdır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.