Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Gidince Kredi Yurtlar Kurumu Borcu Erteleniyor mu?

Üniversite hayatı içerisinde Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilmiş olan burslar borç olarak değerlendirilir ve bu borcun eğitimin tamamlanmasının sonrasında 2 yıl içerisinde geri ödemesi gerekir.

Askere Gidince Kredi Yurtlar Kurumu Borcu Erteleniyor mu?

Üniversite hayatı içerisinde Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilmiş olan burslar borç olarak değerlendirilir ve bu borcun eğitimin tamamlanmasının sonrasında 2 yıl içerisinde geri ödemesi gerekir.  Borcun ödenmesi konusunda ise bireylere borcun ertelenmesi ve ya da taksitlendirilmesi imkanı sağlanabilir.  

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bu paranın verilmesinin nedeni öğrencilik dönemi içerisinde olan pek çok kişinin çeşitli maddi sıkıntılar yaşamasından kaynaklanmaktadır. Bir anlamda ailelere destek vermek amacıyla verilmiş borç niteliğindeki destek Kredi Yurtlar Kurumu eliyle yapılır. Paranın ödenmesi ise her ay düzenli olarak belirli miktarlarda yapılır. Okulun başlamasıyla birlikte verilmeye başlanılan bu para okulun bitmesiyle birlikte hemen kesilir ve okuldan mezun olan kişi işe başlamasıyla birlikte bu paranın istenmesi beklenir. Verilen bu paralara aylık belirli oranda faiz eklenir.

Okul sonrasında bir işe giremeyenlerin borçları ise ertelenebilir ancak bu erteleme için yapılması gereken bir takım şeyler vardır.  Peki, bu borç hangi durumda ertelenir?

KYK Borcu Hangi Durumlarda Ertelenir?

Resmi olarak bilgi alınmak isteniyorsa detaylı olarak Kredi Yurtlar Kurumunun resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Öğretim kredisi alan öğrenci okul bittikten sonra aylık olarak ödemeye başlanır taksitlendirilen bu borç her ayın son gününe kadar ödenmek zorundadır. Eğer ki borç ödemesi askerlik dönemi içerisine denk gelirse o zaman askerlik sonrasına kadar borcun ödemesi de durdurulabilir.  

Ertelenme askerlik nedeniyle olurken aynı zamanda okulu biten kişi sigortalı bir işte çalışmıyorsa bu durumda sigortalı işe girinceye kadar da borcunun ertelenmesini isteyebilir.   

Bu borcun verilmesindeki amacın tamamen öğrenciye ve aileye destek olduğu düşünülürse o zaman borcun geri ödenmesinin esnek olması da normal bir durumdur.

Askere Gidince Kredi Yurtlar Kurumu Borcu Erteleniyor mu?

Askere Gidenlerin KYK Borcu Nasıl Ertelenir?

Üniversiteyi bitirdiniz ve borcu ödemeniz gereken zaman da geldi. Ancak sizin bu dönem askerliğinizde aynı zamana geldi. O zaman yapmanız gereken şey ise sizin Kredi Yurtlar Kurumuna giderek başvuru işleminizi gerçekleştirmek olmalı. Durumu açık bir şekilde izah ettikten sonra gerekli düzenleme yapılır ve borcunuz ertelenir. Açıklamayı askerlik şubesinden alınacak olan bir dilekçe ile yapabilirsiniz. Ancak sizin ödemeniz askere gitmeden önce başlamış ve devam ediyorsa bu durumda yapılacak herhangi bir şey yoktur.

Bir önceki yazımız olan Şehirlere Göre Bedelli Askerlik Yol Parası Miktarları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.