Askere Giderken İlaç Götürülür Mü? İlaç Götürmek Yasak Mı?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Giderken İlaç Götürülür Mü? İlaç Götürmek Yasak Mı?

Askere Giderken İlaç Götürülür Mü? İlaç Götürmek Yasak Mı?

Askere gitmek üzere hazırlanan gençler birçok konu hakkında tereddüt yaşar ve soru işaretlerine sahip olabilir. Yeni bir düzen ve yeni bir yaşam anlayışı askerlerin birçok konuda düzenleme yapmasını gerektirmektedir. Askerler, çeşitli hastalıkları sebebiyle ilaç kullanmak zorunda olabilir ancak bir askerin kutuyla ilaç bulundurması yasaktır. Askere giderken ilaç götürmek ve kutuyla ilaç bulundurmak ceza sebebidir.

Askere Giderken İlaç Götürülmeli Mi?

Askerlik süreci boyunca birçok kurala ve yasağa uyulması gerekir. Bu kurallar askerlerin can ve mal güvenliği için gereklidir aksi takdirde kaos ortamı oluşabilir. Örneğin, askerler akıllı cep telefonu kullanamaz ve kışla içinde fotoğraf / video çekemez. Kışla içinde çekilecek olan kayıtlar güvenlik açığı oluşturacağı için kayıt alabilen her türlü cihaz yasaktır. Aynı şekilde kışlaya dışarıdan yemek alınmaz. Dışarıdan gelen yemeklerin durumu bilinmez ve gıda zehirlenmelerine sebep olabilir.

Askere Giderken İlaç Götürülür Mü?

Mehmetçiğin can ve mal güvenliği için Türk Silahlı Kuvvetleri birçok konuda düzenlemeler yapmıştır ve bu düzenlemeler yenilenmeye devam eder. Kronik rahatsızlığa sahip olanlar, reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullananlar ya da antidepresan alanlar gibi birçok vatandaş düzenli ilaç içmek zorundadır. Ancak kışlada askerlerin kutuyla ilaç bulundurması yasaktır ve revirden temin edilir.

İlaç kullanması gereken kişiler doktor raporunu revir komutanına teslim etmek zorundadır. Komutan raporu inceler ve onayladığı takdirde ilaç kullanılabilir. Ancak yine de askere kutuyla ilaç verilmez ve her gün revirden alır.

İlaç Yakalatmak Ceza Sebebi Mi?

Sebep ne olursa olsun askerde kutuyla ilaç bulundurmak yasaktır ve ceza alınmasına sebep olabilir. Ceza türü ve süresi komutanlar tarafından belirlenecektir. Askerde kutuyla ilaç bulundurmanın yasak olmasının en büyük sebebi ilaç sahibi ve diğer askerlerin can güvenliğini sağlamaktır.

Kaygı bozuklu, depresyon, kişilik bozukluğu, şizofreni vb. psikolojik hastalıklar için de aynı durum geçerlidir. Her asker kullanması gereken ilacı günlük dozlar halinde revirden alır ve revirde içer. Aksi takdirde ilaç verilmez ve ilaç bulundurulması hoş karşılanmaz.

Revir komutanından ilaç yazdırılabilir ve temin edilebilir. Askerde reçeteli yani raporlu ilaçlar haricinde muayene olunmadığı takdirde ilaç verilmez.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cafer dedi ki:

    Merhaba ben epilepsi hastasıyım ama ağır degil benimkisi 1 2 3 yılda bir nöbetlerim oluyor hafif nöbetler alkol sigara da çok kullanıyorum ama askerligi de çok yapmak istiyorum acaba askerlik yapabilirmiyim askere alırlarmı alsalar ilaçı nasıl içeri sokabilirim acil bilgisi olan beni bi aydınlatsın