Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Giden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Askerde Kredi Borcu 2021

Askere Giden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Askerde Kredi Borcu 2021

Askerde kredi borcu 2021, Askerde Kredi Borcu ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Askere giden kişilerin sivil hayatta birçok işleri durabilir veya ertelenebilir. Kredi kartı ve kredi borçları ise ödenmeye devam eder. Kamu ve özel bankalar askere giden kişinin kredi borcu ile ilgili durumları yönetmelikte belirtmiştir.

Askere Giden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Askere gitmeden önce kullanılan kredi ve kredi kartlarının borç ödemesi düzenli olarak yapılmalıdır. Kamu ve özel bankalar veya finans kuruluşları askere giden kişinin kredi borcunu ertelemez veya dondurmaz. Sivil hayatta olduğu gibi faiz işlenmeye devam eder ve gecikme faizi uygulanır. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı borç ödemesi aksatılmadan yapılmalıdır. Ödeme yapmayan veya düzenli ödeme yapmayanlar askerde olsa dahi kara listeye alınabilir ve icra işlemleri başlatılır.

Ayrıca Bkz. Askere Gidince Kredi Yurtlar Kurumu Borcu Erteleniyor mu?

Borçların ödenmemesi durumunda idari ve yasal işlemler başlatılabilir. Bu durumda askerin ikamet ettiği yere icra gönderilebilir. Borcun ödenmemesi halinde bankalar sık sık kişiyi arayabilir, hatırlatma yapar. Devlet veya özel bankalar banka borcunu silmez.

Askerliğini yapan kişi borcu ödemek zorundadır. Aynı zamanda bankalar bedelli askerlik için kredi vermektedir bedelli askerlik için verilen kredi de ödenmelidir. Ancak bankalar ertelemeli kredi verdiğinde daha sonra ödenmesi söz konusu olabilir.

Askere giden kişi kredi borcunu ödemelidir.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır Mı?

Askerlik hizmetini yerine getiren vatandaşlar kredi ve banka kartı kullanabilir. Birlik içinde nakit para kullanımı yasaktır ve nakit para hiçbir askeri kurumda geçerli değildir. Askerler alışveriş için kart kullanmalıdır aksi takdirde alışveriş yapılmaz. Çarşı izinlerinde ise nakit para veya kredi kartı kullanılabilir.

Askerlerin herhangi bir kartı bulunmuyorsa PTT tarafından verilen kartları kullanabilir. Bu kartlara her ay devlet tarafından askeri harçlık yatırılır ve askerler istediği gibi harcamakta özgürdür.

Askerler çarşı izinlerinde nakit para kullanabilir. Askere giden ve kredi / kredi kartı borcu olan aynı zamanda maddi yetersizlik yaşayanlara nakit para yardımı yapılır. Muhtaç ailelere nakit para yardımından yararlanabilmek için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru yapmak gerekir. Vakıf haricinde kaymakamlık ve belediyelerde muhtaç asker ailelerine yardım yapabilir. Bu kişilere iki ayda bir 500 TL nakit para yardımı gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar? Tazminat Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.