Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Askerdeyken işsizlik maaşı alınır mı? Alınırsa ne kadar alınır alınmıyorsa neden alınmaz? Haberimizin içeriğinde tüm bu konulara geniş bir şekilde yer verelim istedik.

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Asker adayları uzun bir süreç içerisine gireceklerinden dolayı bu süreç içerisinde maddi yönden sıkıntı çekebilir. Genelde askere gidişler işin bırakılmasıyla birlikte yaşanacağından dolayı asker adayı bu süreçte işi bıraktığında maaş alıp almayacağını da merak ediyor. Peki, askerdeyken işsizlik maaşı alınır mı? Alınırsa ne kadar alınır alınmıyorsa neden alınmaz? Haberimizin içeriğinde tüm bu konulara geniş bir şekilde yer verelim istedik.  

Konuyu net olarak anlayabilmek için işsizlik maaşı ne demektir? Bunu anlamak gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsiz kalan insanların yaşamlarını belli bir dönem idare ettirebilmeleri açısından devlet işsizlik maaşı adı altında ödenek verir. Bu ödeneği alabilmeniz için öncelikli olarak sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Sigortalı çalışan kişi 4447 sayılı kanundaki şartları yerine getirmesi halinde belli bir süre boyunca belli bir oranda para verilir. Para İŞKUR tarafından her ay düzenli olarak ödenir.

Peki, çalışan birisi 4447 sayılı kanundaki şartları yerine getirmiş ise bu durumda askerlik için işten ayrılırsa o zaman askerdeyken işsizlik maaşı alınır mı?

İşten çıkarılan her vatandaş gibi askere gideninde başvurması mümkündür. Eğer normal şartlarda işsizlik maaşını almaya hak kazanılmışsa o durum da askerde olup olmamanız hiçbir şekilde fark etmez siz başvurunuz sonrasında işsizlik maaşı almaya hak kazanmış sayılırsınız. Ancak bu maaşı alabilmeniz için askere gitmeden önce mutlaka gerekli olan başvuruyu yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise belli günlerde giderek maaşınızı askerdeyken de çekebilirsiniz.  

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

İşten Ayrılmadan Askere Gelmek

Bazıları işyerinden askerlik için izin alarak askere gelebiliyor. Yani bir anlamda askerlik süresince izinli sayılıyorsunuz. Bu durumda zaten çalışıyor olarak göründüğünüz içinde askerdeyken herhangi bir maaş almanız söz konusu olmayacaktır. Eğer böyle durumda başvurursanız o zaman başvurunuz reddedecektir.

Sonuç:

Sonuç olarak toparlayacak olursak askere zorunlu olarak gidiyorsunuz ve işten çıkıp çıkmamak sizin elinizde değildir. Bunun için işverene bağlı olarak eğer ki işvereniniz size askerliğiniz süresince izin verir ve döndüğünüz de sizi yeniden işe alırsa bu durumda herhangi bir maaş bağlanması olmaz. Ancak işveren sizi tekrar almayacak ya da siz istifa edecekseniz o zaman şartları taşımanız halinde askerdeyken size maaş bağlanması yapılır.

Bir önceki yazımız olan Askerde Kargo Gönderilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.