Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Şoför Olmak: Askerde Şoför Nasıl Olunur?

Askerde Şoför Olmak: Askerde Şoför Nasıl Olunur?

Askerde “meslekçi” diye adlandırılan ve sivildeki meslek grubuna göre askeri birlik içerisinde görev verilen askerlerden biri olmak, kendi içerisinde avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Her meslek grubunun kendine göre kolaylığı ve zorluğu vardır. Askerliğini şoför olarak yapmak da bu duruma bir istisna teşkil etmez.

Askerde Şoför Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Askerlik için başvuru yaparken doldurduğunuz evraklarda, eğitim durumunuzu, mesleğinizi, ehliyetiniz olup olmadığını belirtirsiniz. Buradaki eğitim durumu ve mesleğinize göre acemi birliğini tamamladıktan sonra hangi usta birliğine gideceğiniz belirlenir. Bazı acemi birliklerinin eğitim ve meslek durumuna bakılmaksızın usta birliklerine gönderim yaptığına daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu nedenle, gerekli evrakları tertip etmenize rağmen istediğiniz “meslek” grubunda görevlendirilmediyseniz ya acemi birliğiniz spesifik bir bölgeye asker gönderimi yapıyordur (terör bölgesi vb.) ya da gönderileceğiniz usta birliğinde sizin mesleğinizi yapan bir başkası sizden önce görevlendirilmiş demektir.

“Askerde şoför olmak için ne gerekli” sorusunun en basit yanıtı tabii ki ehliyettir. Ehliyetiniz olmadan şoförlük yapmanız doğal olarak mümkün değildir. Askerliğinizi şoför olarak yapabilmek için ehliyet şart olsa da yeterli değildir. Ehliyetle birlikte şoförlüğünüzün de olması gerekir. Malum, ehliyeti olan pek çok kişi yeterli oranda direksiyon başına oturmadığı için şoförlüğünü geliştiremiyor. Bu nedenle şoför olmak için gerekli olan üç şey, ehliyet, şoförlük ve şanstır.

Şansa ihtiyacınız olmasının sebebi, usta birliğinde çok sayıda şoför olması durumunda, bu adayların şoförlükleri de birbirine yakınsa, kimlerin şoför olarak belirleneceği tamamen şansa kalan bir durum oluyor.

Asker Dağıtımları İle İlgili Detaylı Bilgi İçin: Asker Dağıtımları Nasıl Yapılıyor? Görev Yeri Neye Göre Belirleniyor?

Askerde Şoför Eğitimi Verilir mi?

Askerde şoför olmayı hayal eden ancak şoförlük yeteneğinden çok da emin olmayan yükümlülerin en çok merak ettiği hususlardan biri askerde şoför eğitimi verilip verilmediğidir. Hayır, askerde şoförlük eğitimi verilmez. Bu durumun birkaç istisnası olsa da şoför olarak seçilen kişilerin aracın koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra, yıllardır o aracı kullanıyormuş gibi profesyonel bir şekilde şoförlük yapması beklenir. Şoförlük eğitimi verilmemesinin tek istisnası zırhlı araçlar gibi özel bakım ve kullanım gerektiren araçlara şoförlük yapacak yükümlülerdir. Standart otomobilden farklı özelliklere sahip olan ve farklı kullanım gerektiren bu araçların kullanımı için, görevlendirilecek askerlere araç tanıtılır ve nasıl kullanılacağına dair kısa bir eğitim verilir.

Askerde Şoför Olmanın Avantajları Nelerdir?

Askerde şoför olmanın en büyük avantajı, standart askerlikten uzak bir süreç yaşamanızdır. Bunun anlamı, devre arkadaşlarınız içtimaya katılıp ot toplarken veya tuvalet, bina temizliği yaparken sizin tek mıntıkanız aracınızın başıdır. Bu da aracın tüm bakım, temizlik ve düzeninden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Ancak araç sahipleri araçlarının bakım ve temizliğini büyük bir keyifle yaptığından bu size bir külfet gibi gelmeyecektir.

Askerde şoför olmanın faydalarından biri de eğer komutan şoförlüğü yapıyorsanız yüksek rütbeli bir askere yakın olmanızdan dolayı, ne devre arkadaşlarınız ne de diğer komutanlar size sorun çıkarmaya cesaret edebilir. Askerde şoförlük denilince, herkesin aklına askerlikte makam şoförü olmak gelse de birlik içerisinde şoförlük yalnızca bununla sınırlı değildir. Büyük kışlalarda, ekmek dağıtım araçları, yemek dağıtım araçları gibi farklı araçlar bulunur. Bunlardan birinin şoförü olmanız da mümkün. Örneğin askerde albay şoförü olmak her yükümlünün hayali olsa da kendinizi fırın arabasında ekmek dağıtırken bulabilirsiniz.

Askerde Şoför Nöbet Tutar mı?

Şoförlerin nöbet tutup tutmadığı, şoför olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelir. Bunun cevabı hem evet hem hayırdır. Eğer makam şoförü olmayı başardıysanız, komutanınızın size ne zaman ihtiyaç duyacağı belli olmadığından size nöbet yazılamaz. Ancak makam şoförlüğü haricinde bir şoförlük görevine getirilirseniz yüksek ihtimalle size nöbet yazılır. Normal şartlar altında nöbet erleri ve meslekçiler bu konuda ayrı tutulur ve genel olarak meslekçilere nöbet yazılmaması gerekir. Çünkü meslekçiler mesai saatleri içerisinde görev yerlerinden, mıntıkalarından ayrılamadıkları için yükümlü oldukları “görevi” yerine getirmiş sayılırlar. Ancak pek çok birlikte, meslekçilere de mesai saatinden önce veya sonra nöbet yazılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hava Değişimi Nedir? Nasıl Alınır? Askerde Hava Değişimi Almanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.