Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Sınav İzni Var Mı? Kimler Sınav İzni Kullanabilir?

Askerde Sınav İzni Var Mı? Kimler Sınav İzni Kullanabilir?

Askerlik dönemi süresi boyunca eğitim ve öğrenim hakkının devam edebilmesi için bazı koşullar yerine getirilir. Her vatandaşın eğitim görebilmesi için askerde sınav izni verilebilir ancak her sınav için geçerli olmayan bu durum için bazı şartlar bulunmaktadır. Aynı zamanda şehir dışında olan sınavlar için farklı ayrıcalıklar tanınabilir.

Askerde Sınav İzni Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan her vatandaşın eğitim ve öğretim görme hakkı mevcuttur. Bu hak, askerlik döneminde de geçerlidir ve askerler eğitim öğretim hayatına devam ederek sınavlara girebilir. T.C Anayasası 42. Madde gereğince eğitim ve öğrenim hakkında şu ifadelere yer verilmiştir: “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

Askerde sınav, ölüm, yol, doğal afet, dağıtım vb. konulara yönelik er ve erbaşların kullanabileceği yasal izinler mevcuttur. Verilen izinlerden bazıları askerlerin isteğine bırakılmıştır dolayısıyla, sınava girmek isteyen askerler gerekli işlemlerden sonra izin hakkına sahip olur. Ancak her asker sınav izni alamaz, sınavın ilgili belgelerle kanıtlanmış olması gerekir.

blank
Askerde Sınav İzni Var Mı?

Silah altına alınan askerler terhis zamanına kadar sınavlarına girme hakkına sahiptir. Aynı zamanda bu izinler şafaktan düşer ve askerlik süresi kısalır. Örneğin, askerlik dönemi boyunca 3 kere sınava giren bir asker 3 gün daha az askerlik yapmaktadır.

Hangi Sınavlar İçin İzin Verilir?

Askerler, rastgele bir zamanda sınavı olduğunu ifade ederek izin alamaz. Yasalarla ve mevzuatla belirlenen sınavlara giriş hakkı bulunur. Aynı zamanda sınav farklı bir şehirdeyse, bulunulan il ve sınavın gerçekleşeceği il arasında kilometre hesaplanarak 1 – 3 gün arasında değişen izin verilebilir.

Askerde izin verilen sınavlardan bazıları şunlardır:

 • KPSS,
 • YKS (Önlisans ve lisans sınavları),
 • Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Sınavları,
 • YDS,
 • Açık Öğretim Lisesi,
 • Muvazzaf Askeri Personel Sınavları.

Acemi birliğinde sınav izni bağlı olunan birlik tarafından verilebilir. Aynı zamanda sınava girilmediği takdirde hak kaybı yaşanacak sınavlar için de sınav izni verilme ihtimali mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde askerlik tecil işlemi, e-devlet ve tecil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İnanç dedi ki:

  Sınavım YKS sınavıdır sınava İstanbul’da gireceğime dair belge gönderdim. Normal asker sınav iznine çıkarken sözleşmeli olarak görev yaptığım için talepte bulundum ve sınav hakkımın engellenilirse şikayette bulunurum .

  1. Admin Asker dedi ki:

   Büyük ihtimalle izin konusunda bir problem yaşamazsınız. TSK da rütbe ve kıdem fark etmeksizin herkese sınav izni verilir. Siz birliğinizdeki üstünüzle hatta çok gerekirse birlik komutanınızla kurallar dahilinde bir şekilde iletişime geçmeyi deneyin. Sınav talebiniz, ilgililere ulaştığı taktirde problem yaşamazsınız. Ama yine de takibi elden bırakmayın. Olur da izin verilmezse ya da kişilerin hatası ve ihmali sebebiyle talebiniz zamanında ilgililere ulaştırılmamışsa bu noktada hakkınızı aramanız doğru bir yol olacaktır.

 2. İnanç dedi ki:

  Sınav belgemi birliğime gönderdim ve sınav için emir gelmediğini söylediler ve emir gelmeden beni sınava çıkarırlar mı yoksa çıkamaz mıyım?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba İnanç, Ne olursa olsun sınav hakkınız kısıtlanamaz. Hastalık döneminde olduğumuz için muhtemelen üst komutanlıktan izin bekleniyordur. Bu tür izinler yoğun önlemler alınarak da olsa bir şekilde sağlanır. Tabi burada sınavın ne olduğu da önemli. Örneğin sınav KPSS ise gerekirse sizi sınava birliğiniz götürür. Örneğin kayıt olduğunuz bir ingilizce kursunun sınavıysa üst komutanlıktan izin çıkması çok zordur. Normalde hastalığın olmadığı zamanlarda birlik komutanınıza durumu önceden arz etseniz durumunda rahatlıkla izin verilebilmekteydi. Hastalık döneminde her isteyen izin kullanamıyor maalesef.

 3. Demir11111 dedi ki:

  Acemi birliğinde devam ederken mülakat için kullanılan izin askerlik süresini uzatır mı yada izindeyken şafaktan düşer mi yani o izin benim normal izin hakkımdan mı düşüyor

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Demir,
   .
   Sınavlar ve sağlık raporu işlemleri süresince MY 52- 13 TSK Erbaş ve Er İşlemleri Yönergesi‘ne göre diğer izinler kapsamında (sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde kanuni izinlerine mahsuben) izin verilecektir.
   .
   Kullanılmayan her izin günü askerlik süresinden düşülür ve terhis belgesi o tarihe göre düzenlenir. Askeri personeller kullanmadıkları izin süresince askerlikten daha erken terhis olurlar. Sınav izni de kanuni izine mahsuben verileceği için kullandığınız izin süresince askerlik hizmetiniz uzayacaktır. Sadece verilen yol izinleri askerlik süresini uzatmaz.

DMCA.com Protection Status