Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Sınav İzni Var Mı? Kimler Sınav İzni Kullanabilir?

Askerde Sınav İzni Var Mı? Kimler Sınav İzni Kullanabilir?

Askerlik dönemi süresi boyunca eğitim ve öğrenim hakkının devam edebilmesi için bazı koşullar yerine getirilir. Her vatandaşın eğitim görebilmesi için askerde sınav izni verilebilir ancak her sınav için geçerli olmayan bu durum için bazı şartlar bulunmaktadır. Aynı zamanda şehir dışında olan sınavlar için farklı ayrıcalıklar tanınabilir.

Askerde Sınav İzni Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan her vatandaşın eğitim ve öğretim görme hakkı mevcuttur. Bu hak, askerlik döneminde de geçerlidir ve askerler eğitim öğretim hayatına devam ederek sınavlara girebilir. T.C Anayasası 42. Madde gereğince eğitim ve öğrenim hakkında şu ifadelere yer verilmiştir: “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

Askerde sınav, ölüm, yol, doğal afet, dağıtım vb. konulara yönelik er ve erbaşların kullanabileceği yasal izinler mevcuttur. Verilen izinlerden bazıları askerlerin isteğine bırakılmıştır dolayısıyla, sınava girmek isteyen askerler gerekli işlemlerden sonra izin hakkına sahip olur. Ancak her asker sınav izni alamaz, sınavın ilgili belgelerle kanıtlanmış olması gerekir.

blank
Askerde Sınav İzni Var Mı?

Silah altına alınan askerler terhis zamanına kadar sınavlarına girme hakkına sahiptir. Aynı zamanda bu izinler şafaktan düşer ve askerlik süresi kısalır. Örneğin, askerlik dönemi boyunca 3 kere sınava giren bir asker 3 gün daha az askerlik yapmaktadır.

Hangi Sınavlar İçin İzin Verilir?

Askerler, rastgele bir zamanda sınavı olduğunu ifade ederek izin alamaz. Yasalarla ve mevzuatla belirlenen sınavlara giriş hakkı bulunur. Aynı zamanda sınav farklı bir şehirdeyse, bulunulan il ve sınavın gerçekleşeceği il arasında kilometre hesaplanarak 1 – 3 gün arasında değişen izin verilebilir.

Askerde izin verilen sınavlardan bazıları şunlardır:

  • KPSS,
  • YKS (Önlisans ve lisans sınavları),
  • Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Sınavları,
  • YDS,
  • Açık Öğretim Lisesi,
  • Muvazzaf Askeri Personel Sınavları.

Acemi birliğinde sınav izni bağlı olunan birlik tarafından verilebilir. Aynı zamanda sınava girilmediği takdirde hak kaybı yaşanacak sınavlar için de sınav izni verilme ihtimali mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde askerlik tecil işlemi, e-devlet ve tecil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.