Askerde Refüze Olmak Ne Demek? Refüze Asker Ne İş Yapar?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Refüze Olmak Ne Demek? Refüze Asker Ne İş Yapar?

Askerde Refüze Olmak Ne Demek? Refüze Asker Ne İş Yapar?

Askerde Refüze Olmak Ne Demek? Refüze Asker Ne İş Yapar? Tertip Emri Nedir? Tüm bu soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Refüze Olmak Ne Demek?

Refüze terimi Fransızca refuser kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı itibariyle “reddedilmek, geri çevrilmek, kabul edilmemek” anlamı taşımaktadır.

Askerde Refüze Olmak Nedir?

Askerlik sınıflandırması sonucunda eğitim birliğine katılış yapan er, erbaş ve diğer rütbeli personele, birliklerine katılışlarını takiben yaklaşık bir hafta içerisinde katılış muayenesi yapılmaktadır. Bu muayene sonucu bireyin tüm sağlık sorunları tespit edilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri komando olma şartlarını diğer sınıflarda hizmet verme şartlarından daha katı tutmaktadır. Bu sebeple askerliğe elverişli olan herkes sağlık kurullarınca komando olur raporu alamamaktadır. Ayrıca diğer birliklerde görev yapmak için de TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen bazı ayrıcalıklı şartların sağlanması gerekmektedir.

Askerlik hizmet için görev bekleyen askeri personele sınıflandırma yapıldıktan sonra sağlık muayenesi yapıldığı için çoğu kişi “Komando olur” raporu alacak yeterliliğe sahip olmamasına rağmen komando birliklerine görevlendirilmektedir. Komando olma yeterliliğine veya bulundukları diğer sınıfta istihdama elverişli olmadığı sonradan anlaşılanlar Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu’nun 6. Maddesinde belirtilen hüküm gereğince sağlık durumlarının müsait olduğu sınıfa nakledilirler. Bu görev değişimine askerlikte refüze olmak denilmektedir.

Tertip Emri Nedir?

Tertip emirleriyle görev yerinin değiştirilmesi ve askerde refüze olma durumları birbiriyle çok karıştırılmaktadır.

Görev yaptığı birliğin disiplin ve benzeri gereksinimlerini karşılayamayacağı düşünülen askeri personelin, daha az yoğunlukta bir askeri birliğe bir emirle görevlendirilmesi veya hizmet fazlalığı bulunan birliklerden hizmet ihtiyacı olan birliklere bir emirle er, erbaş ve rütbeli personel görevlendirilmesine verilen isimdir. Aynı zamanda yoğun birliklerdeki çalışma temposunu yüklenebileceği düşünülen askeri personelin yoğun iş gücü ihtiyacı duyulan birliklere gönderilmesi de tertip emri ile olmaktadır.

Tertip emirlerini refüze olmak terimi içerisine dâhil etmek yanlıştır. Çünkü tertip emri çıkan bir askeri personel, bir ceza için veya reddedilme sebebiyle daha geri plana alınabileceği gibi, hizmet kalitesi, konuşması gibi dikkat çeken özelliklerinden dolayı daha yoğun ve göz önündeki birliklere görevlendirilebilmektedir. Bilgi birikimi yüksek ve takdir edilen askeri personellerin genelde Askeri İnzibat birliklerine tertip emri çıkmaktadır.

Refüze Askerler Ne İş Yapar?

Bir komando birliğine görevlendirilen askeri personelin sağlık şartlarını karşılayamadığı anlaşıldığı takdirde 1076 numaralı kanun uyarınca uygun birliklere gönderilir.

Asteğmen adayı iken herhangi bir sağlık muayenesi sonucu komando olamaz raporu alanlar genellikle Kara Piyade bölümünde personele ihtiyaç olduğu için Tuzla Piyade Okuluna gönderilmektedir. Burada eğitimine devam eden Asteğmen adayları eğitimleri sonucunda yine komando birliklerine görevlendirilebilmektedirler. Yani komando olamaz raporu komando birliğinde görev yapmaya engel değildir.

Tuzla Piyade Okulu Hudut bölüğünde eğitimini tamamlayan asteğmen adayları, komando eğitimi almış asteğmen adaylarıyla aynı birliklere kura ile görevlendirilebilirler. Yani refüze olmayan asteğmen adayları ile aynı işi yaparlar. Komando eğitimi almış asteğmen adaylarının tek farkı komando eğitimini başarıyla tamamlamak koşuluyla kazandıkları komando brövesi ve bu brövenin maaşa ek getirisidir.

Tuzla Piyade Okulu Asteğmenlik eğitimini başarıyla tamamlayanlar, başarı sıralamasında branş eğitimi gören personel sayısının ilk %10 ‘una girmeyi başardığı taktirde kendi tercihi ile, dereceye giremeyen adaylar ise kura yöntemiyle kıtalarını seçerler. Yapacakları görev burada belli olur. Bu seçim sonucunda İnzibat, Mekanize, Karargâh Destek, Tören, Komando ve hudut birliklerinde, birliklerinin kendine has görevleri çerçevesinde görev alırlar. Bu birliklerde esas vasıfları bir Takım Komutanı olmaktır. Esas görevleri ise hak ettikleri rütbenin sorumluluklarını yerine getirmektir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.