Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Rapor Kullanınca Askerlik Süresi Uzar Mı?

Askerde Rapor Kullanınca Askerlik Süresi Uzar Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde sağlıklı her Türk erkeği askerlik vazifesini yapmak zorundadır. Zorunlu askerlik görevi için bazı vatandaşlara muafiyet hakkı tanınsa da milyonlarca kişi bu kutsal görevi tamamlar. Ancak askerlik döneminde çeşitli sebeplere bağlı olarak rapor almak gerekebilir. Rapor alan askerlerin aklında birçok soru oluşur, en önemli sorulardan biri askerde rapor kullanınca terhis süresinin etkilenip etkilenmeyeceğidir. Bazı durumlarda askerlik süresi uzarken bazı durumlarda sabit kalır.

Askerde Rapor Alınca Askerlik Süresi Nasıl Etkilenir?

Vatani görevini icra eden askerler birçok sağlık problemi ile karşılaşabilir. Türkiye’de bedelli askerlik bir ay, kısa dönem altı ay ve uzun dönem on iki ay olarak askerlik yapılır. Bu süreç içinde ruhsal ve fiziksel sorunlar baş gösterebilir. Herhangi bir konu ile ilgili sağlık problemi ve rahatsızlığı olan askerler, önce revire gider ve gerekli görüldüğü takdirde farklı hastanelere sevk edilir.

Hastanede yapılan tetkikler sonucunda askerin rapor kullanması gerektiğine kanaat getirilebilir. Rapor alan ya da hava değişimine çıkan askerler memleketlerinde dinlenebilir ve sağlık problemlerini çözer. Rapor süresi, askerin sağlık durumuna göre değişim gösterir bu nedenle memlekette kalınan süre her asker için farklıdır. Aynı zamanda bazı durumlarda rapor alan askerler memleketlerine gönderilmez ve tedavi hastanede devam eder. Sağlık durumu tamamen iyileşen ve herhangi bir problemi olmayan askerler birliğine yeniden dönmektedir.

Askerde Rapor Kullanmak

Evde istirahat, hava değişimi ve hastanede tedavi gören askerler için süreç aynı şekilde ilerler. Uzun dönem askerlik görevini yerine getiren vatandaşlar 30 gün, kısa dönem askerlik yapan vatandaşlar 10 gün rapor süresi alabilir ve askerlik gününden düşer.

Askerlikte Rapor Alınca Şafaktan Düşer Mi?

Askerlikte rapor alınca şafaktan düşer ancak belirli şartlara bağlıdır. Örneğin, uzun dönem askerlik yapan birisi 60 günlük bir rapor aldığında sadece 30 günü şafaktan düşecektir. Kalan otuz gün askerlik süresinden düşülmez ve sabit kalır. Daha açık bir örnek ile şu şekilde açıklanabilir: terhis süresine 100 gün kalan bir asker 60 günlük bir rapor aldığında 30 gün düşülür ve yetmiş günü kalır. Kısa dönem askerlikte ise prosedür aynı şekilde ilerler ancak rapor süresi 10 günden fazla ise şafaktan düşmez.

Otuz ve on gün olarak tanınan hakkın aşılması durumunda askerlik süresi uzayacaktır. Daha geç terhis olmamak için rapor süresinin dikkatli bir şekilde ayarlanması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Doğan dedi ki:

    Merhabalar. 6+2 günlük izin aldım izindeyken kardeşimin covid 19 testi pozitif çıktığından ailece evde karantinaya alındık karantinada olduğumuza dair belgeyi komutana yolladım 6+2 günlük iznin dışında kalan 6 günün normal rapor izni olarak sayılacağını yani şafaktan düşeceğini söyledi. Karantine bitiminde gidip bölüğüme teslim oldum bir asker uyuz olmuş ve ben de dahil bir kaç kişiye bulaştırdı hastaneye gittik doktor 10 gün sıhhi izin verdi. normal iznimi ve izindeyken karantinada olduğum için 6 günlük rapor hakkımı kullandım acaba bu askerdeyken aldığım sıhhi izin de diğer izinler gibi şafaktan düşecekmi cevaplarsanız çok sevinirim