Askerde Nakit Para Geçiyor Mu? Kart Zorunlu Mu?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Nakit Para Geçiyor Mu? Kart Zorunlu Mu?

Askerde Nakit Para Geçiyor Mu? Kart Zorunlu Mu?

Askerde nakit para geçiyor mu? Kart zorunlu mu? soruları çoğu insanın merak ettiği konular arasında. Askerlik döneminin sorunsuz geçebilmesi için bir takım hazırlıkların yapılması gerekir. Birliklerde tüm kurallar ve şartlar aynıdır dolayısıyla bu kurallar her askeri ilgilendirmektedir. Askerde nakit para kullanımı önceki yıllarda bulunuyordu. Ancak günümüzde bu kurallar tamamen değişti.

Askerde nakit para kullanılır mı?

Askerde Nakit Para Geçer Mi?

Asker ihtiyaçlarının karşılanması ve askerlerin sorun yaşamaması için askeri kantinlerde alışveriş yapılır. Her birlikte kantin bulunur. Dolayısıyla askerlerin günlük hayatta ihtiyaç duyacağı tüm ürünler kantinde satılır.

Ayrıca Bkz. Askerde Kantinde Neler Satılır? Kantin Ucuz Mudur?

Askerler Askerde Çarşı İzni kapsamında haftada bir defa dışarı çıkma hakkına sahiptir ve bu bir günlük süre haftalık alışveriş için yetmeyebilir. Askeri kantinlerde su, içecek, yiyecek, paketli gıdalar vb. Ürünler bulunmaktadır. Aynı zamanda sigara satışı da yapılır. Detaylı bilgi için Askerde Kantinde Neler Satılır? adresini ziyaret edebilirsiniz.

Askeri kantinlerde nakit para kullanımı yasaktır. Ürün alışverişlerinde herhangi bir sıkıntı olmaması, para kaybolma / çalınma durumlarının yaşanmaması için bu kural uygulanır. Askerde banka veya kredi kartı kullanılabilir bunun haricinde nakit paranın harcanabileceği bir yer bulunmaz.

Kantin Alışverişi Nasıl Yapılır?

Askeri kantinler her birliğin içinde bulunur, bölge veya birlik fark etmeksizin kantinsiz bir birlik bulunmaz. Kantinde satılan ürünler, dışarda satılan ürünlere oranla daha uygun fiyatlıdır. Dolayısıyla askerler daha az para harcayarak alışveriş yapabilir.

Askeri kantinlerde herhangi bir bankanın kartı kullanılabilir. Aynı zamanda askerlere verilen PTT Kart da askeri kantinlerde geçerlidir. Askerlere her ay PTT Kart hesabına maaş yatırılır, dileyen kişiler PTT Kart ile askeri ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Asker Ailelerine Nakit Para Yardımı

Askere giden ve maddi durumu yeterli olmayan askerlerin ailesine nakit para yardımı yapılır. Maddi yetersizlik yaşayan asker aileleri bulundukları ilde bulunan kaymakamlık ve valiliklere giderek maddi yardım başvurusu yapabilir. Başvurusu onaylanan asker ailelerine iki ayda bir 600 TL civarında para verilmektedir.

Askerliğini yapan er ve erbaşlara her ay 500 TL civarında maaş ödemesi yapılmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan askerler askerlik harçlığı ile aylık ihtiyaçlarını karşılayabilir. Asker harçlığı her askere verilir ve sonra ödenmesi istenmez. Aynı zamanda doğu bölgelerinde askerlik yapanlara terör tazminatı verilmektedir, ve asker harçlığı 600 TL civarına kadar yükselir. Ancak batı bölgelerinde askerlik yapan kişilere fazla maaş verilmez.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.