Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Maaş Verilir Mi?

Askerde Maaş Verilir Mi?

Askerlikte her ne kadar yemeğimiz suyumuz oradan diye düşünseniz de illaki paraya ihtiyaç duyduğunuz dönemleri olur. Bazı askerler sivil zamanlarından daha fazla para harcandığını bile söylemekte. Tabi kişiden kişiye değişen bu durumda çoğunlukla normal yaptığınız harcamanın 2 katını harcaya da bilirsiniz. Normal durumlarda aylık harcamanız 500 lira civarı olur diyebiliriz.

En çok merak konusu olan soruların başında hal böyle olunca askerde para veriliyor mu geliyor tabi öncelikle. İşte sorunuzun cevabı:

ASKERE GİTTİĞİMDE BANA PARA VERİRLER Mİ?

Bu sorunun cevabı tabi ki evettir. Askerde size belli bir miktarda para verilir. Ama bu verilen maaş aylık olarak size ödenir. Bedelli asker değilseniz her ay belirli tarihte bu parayı alabilirsiniz. Aylığınız eğer Ziraat Bankası hesabınız bulunuyor ise oraya yatar. Bankada hesabınız olmaması takdirde de size ödenecek aylık maaşınızı PTT şubelerinin herhangi birinden rahatlıkla çekebilirsiniz. Her şeyi anladık peki ne kadar maaş veriyorlar dediğinizi duyar gibiyiz. Hadi gelin ona da bakalım.

ASKERDE KAÇ PARA MAAŞ ALINIYOR?

Askerde verilen aylık maaş rütbeye ve askerlik yaptığınız bölgeye göre değişiklikler göstermektedir. Bu miktar Doğu illerinde 250 TL civarı bir para olur iken, Batı illerde genelde 125 TL dolaylarında olmaktadır. Aynı zamanda ise on başı maaşları 30 ile 50 TL arasında değişen bir miktar ile daha fazladır. Askerde harcamayıp bu maaşı askerden sonra toplu bir şekilde de alabilirsiniz. Ama toplu olan bu parayı almak için 1 ya da 2 ay kadar beklemeniz gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.