Askerde Komando Olmak: Askerde Komando Nasıl Olunur?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Komando Olmak: Askerde Komando Nasıl Olunur?

Askerde Komando Olmak: Askerde Komando Nasıl Olunur?

Komando birliği, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak üzere özel olarak yetiştirilen askerlerden oluşur. TSK’nın seçkin askerleri olarak kabul edilen komandolar, gerek askeri gerekse de sivil hayatta toplum nezdinde saygı ve prestije sahip olurlar. Dolayısıyla özel görevlere katılan, az sayıda ve konularında uzman askerlerden oluşan komando birliklerine katılmak isteyen çok sayıda gencimiz bulunuyor.

Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando olmak için öncelikle bazı fiziksel ve ruhsal sağlık şartların sağlanması gerekir. Askerde komando olma şartlarının ilki, adayın ciddi bir hastalığının bulunmaması ve önemli sayılabilecek bir ameliyat geçirmemiş olmasıdır. Komando adayları, sadece ilgili yönetmelikte belirtilen ve A diliminde bulunan, basit bir anlatımla hafif sayılabilecek hastalıklara sahip olabilirler. Aynı zamanda komando adayının görme yetisinin bozuk olmaması da ayrı bir önem taşımaktadır. TSK tarafından belirlenen sınırın üzerinde göz bozukluğu bulunanlar komando olamazlar.

Komando olmak isteyen adayların öncelikle en az 1 metre 60 santimetre boya sahip olmaları gerekir. Bununla birlikte askerde komando olmak için boy kilo oranının da belirli bir aralıkta olması gerekir. Özet olarak komando adayının kilosu, boyuna göre artı ya da eksi en fazla on kilo olabilir.

Bu sayılan fizyolojik şartlara ek olarak komando adayları, eğitimden önce detaylı psikolojik testlere tabi tutulurlar.  Bu psikolojik testlerde uygun görülen adaylar komando olarak kabul edilmeye hak kazanırlar. Herhangi bir psikolojik rahatsızlığı bulunan adaylar komando olamazlar.

Askerde Komando Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Askerde komando olmak için öncelikle gönüllü olmak gerekiyor. Komandoluk, gönüllülük esasına dayalı bir kurumdur. Komando olmak isteyen aday, askerlik yoklaması esnasında gönüllü olduğunu mutlaka belirtmelidir.

Yukarıda detaylarıyla anlatılan fiziksel ve psikolojik değerlendirmeleri başarıyla tamamladıktan sonra, başka bir deyişle bu değerlendirmelerde yeterli görülen adaylar, komando olma fırsatına sahip olabilirler.

Askerde Komando Olmanın Faydaları

Komando eğitimi alan askerler, birçok farklı alanda değişik becerilere sahip olur. Sağlıklı bir fizik ve çevik bir yapıya sahip olmanın dışında komandolar, ruhsal ve düşünsel olarak da eğitime tabi tutulur ve bu konularda da zinde ve sağlıklı olurlar. Yakın dövüş konusunda uzmanlaşan komandolardan aynı zamanda gerilla taktikleri konusunda da uzman olmaları beklenir. Doğanın zorlu koşullarında uzun süreler boyunca hayatta kalma konusunda rakipsiz bir beceriye sahip olmaları konusunda özel bir eğitim sürecinden geçen komandolardan, doğa koşullarında yiyecek sıkıntısı çekmeleri halinde her şekilde hayatta kalmayı başarabilmeleri beklenir.

Askerde Komando Olmak Zor mu?

Askerde komando olmanın zorluk derecesi iki farklı açıdan değerlendirilebilir. Öncelikle komando olmak için kişinin yukarıda da saydığımız bazı fiziksel koşulları taşımaları gerekmektedir. Ancak yalnızca belirlenen koşulları taşımak askerde komando olmak için yeterli değildir. Bu koşulları taşıyan kişilerin, komando olabilmeleri için aynı zamanda oldukça zorlu ve özel bir eğitimi başarılı olarak tamamlamaları gerekir.

Komando adayları, diğer askeri personelden farklı olarak, Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında özel ve zorlu bir eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim dayanıklılık eğitimi, arazi eğitimi, ilk yardım eğitimi, keşif eğitimi, paraşüt eğitimi, su ve su üstü eğitimi, sızma eğitimi gibi birçok farklı konudan oluşan fiziksel ve ruhsal açıdan oldukça zor ve birçok adayın tamamlayamadığı bir süreçten oluşur. Merak edenler için gerek ön şartlar gerekse de tamamlanması mecburi eğitimin zorluğu düşünüldüğünde komando olmanın oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz.

Askerde Komando Olarak Kalmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Askerlik vazifesi için bulundukları acemi birliklerinde yapılan eğitimlerde başarılı olanlar, usta birliklerine geçtiklerinde komando olarak görev alma şansını yakalayabilirler. Aynı şekilde gerekli şartları sağladıkları takdirde askerlik görevlerini tamamlamalarının ardından piyade veya komando olarak askeri birliklerde görevlerini sürdürmeleri mümkündür.

Komando Maaşları Ne Kadar?

Komando maaşları rütbeye göre değişiklik göstermekte olup diğer askeri personelden farklı olarak komando tazminatı, görev tazminatı gibi maaşa ek ücretlere tabidir. Buna ek olarak, diğer tüm askeri personel gibi komandolar da elbette geçerli şartları taşımaları halinde aile yardımı ücreti, çocuk ücreti gibi ek ücretler almaya hak kazanırlar.

Bir önceki yazımız olan Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.