Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Askerde Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Askerlik sistemindeki değişim erkekleri askerde kalmak yedek subay veya diğer rütbeli personellerden biri olmak konusuna itmiş durumda. İnsanlar hem maaşı güzel olduğu için hem de basit diye düşündükleri için bu mesleği tercih etmek istiyorlar. Bunun yanı sıra ise, uzman er ya da erbaş olarak çalışmak isteyip askerlik sınavlarına giren birçok insan bulunmakta. Gelin askerde kalmak için neler yapmalı daha yakından bakalım.

ASKERDE KALMAK İÇİN NELER YAPILIR?

Her şeyden önce askerliğinizi 6 ay yapmanız gerekir. Ondan sonra ise gerekli olan 27 yaşını doldurmamış olmanızda yarar vardır. 3 yıl içerisinde de başvuru yapmış olmalısınız ki askerde kalmak için ilk adım atılmış olsun. Diğer önemli şartlardan biri de daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmamış olmaktır. 

Askerde kalmaktan sonra önemli olan şey ne olarak kalmak istemenizdir. Eğer bir subay olarak kalmak istiyorsanız yenilenen yönetmelik kurallarıyla birlikte 4 yıllık üniversite mezunu yani lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Lisansınızı bitirdiniz yüksek lisans da yaptınız üstüne tabi yaşınız eğitime devam ederken 27’yi geçti. Evet normal şartlarda 27 yaşını doldurmamış olmalıydınız ama eğer yüksek lisans yaptıysanız 32 yaşına kadar başvurularınızı yapabilirsiniz.

Askerde kalmanızda en önemli aranan şartlar arasında bu mesleğe ilişkin hiçbir hukuki işlem kaydınızın bulunmaması aranmaktadır. Hiçbir yüz kızartıcı eylemde ya da hiçbir sabıkanızın olmaması çok önemlidir. Buna ilaveten ise daha önce çalıştığınız yerlerde bir disiplin cezanızın olmaması ve askerlikte de disiplin cezası almış olmamanız da yarar vardır. Hiçbir siyasi partiye üyeliğinizin olmaması ve güvenlik taramalarından olumsuz hiçbir sonuç almamanızda gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status