Askerde İzin Alıp Eve Gitmek - Askeri İzinler - Askernoktasi.com
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde İzin Alıp Eve Gitmek

Askerde İzin Alıp Eve Gitmek

Askerlik uzun ve yorucu bir süreçtir ve askerde olan kişiler ara ara gitmek, sıyrılmak ve kafa dinlemek isterler. Ancak her istediğiniz zaman elinizi kolunuzu sallayarak çıkamazsınız. Aslında askerliğinde temeline baktığımız zamanda mantıkta bu yatar. Amaç erkeğin zorluklarla mücadele edebileceğini göstermek ve kendi parasını kazanarak hayatını nasıl idame ettireceği gibi yaşam içerisindeki gerekliliklere hazır olmasını sağlamaktır. Hal böyle olunca sıkılsanız da bunalsanız da size verilmiş olan günleri tamamlamak zorundasınız. Tamamlamadan ayrıldığınızda ise bunun bedelini nasıl ödeyeceğinizi bilirsiniz ve işler daha çok içinden çıkılmaz bir şekle dönüşecektir.

Peki, askerdeyken izin alıp eve gitmek istediğinizde böyle bir şansınız var mı? Varsa neler yapabiliyorsunuz.

Genelde askerin yaptığı ilk şey doktora giderek rapor almak istemesidir. Bu yöntemle de eve gitmeniz mümkün ancak bu raporu alabileceğiniz doktoru bulmakta biraz zordur. Eğer sizin durumunuz daha ciddi ise bu durumda ne yapacaksınız?

Hastalık ve Hava Değişimi

Eğer ki askerdeyken herhangi bir nedenden dolay hastalanmışsanız ve bu hastalık normal revir şartlarında ve hastanede geçmiyorsa bu durumda komutanınız izin vererek evinizde dinlenmenizi isteyebilir. Bazı hastalıkların özellikle psikolojik hastalıkların hastane ortamında yatarak değil de evde atlatılabilmesi daha kolay ve etkilidir. Bunun içinde önemli olan askerin sağlığı olduğundan dolayı komutan askere izin vererek hava değişimi adı altında eve gönderebilir. Hava değişimlerinde süre genellikle 1 hafta kadar olur ve bir sorun olmazsa bu durum en yakın askerlik şubesine gidilerek durumun belirtilmiş olması gerekir.

Askerde İzin Alıp Eve Gitmek

Askerde İzin Alıp Eve Gitmek

Sınav ve Resmi İşlemler

Askerdeyken izin alabilmeniz için nedenlerden birisi de resmi işlemler ve sınavlar olabilir. Bazı resmi işlemler vardır ki siz gitmeden olmaz ve ertelenmez. Bu durumda da sizin bu sorunu ispat etmeniz halinde komutanınız sizi izin vererek evinize gönderebilir. Eğer ki bu resmi işlemler içerisinde KPSS, AOF, üniversite eğitimi gibi sınavlar bulunuyorsa o zaman eve gidebilme şansınız olabilir. Fakat bu durumda ise izin süresi ancak 1 gün ile sınırlı tutulur. Bu durumu komutanınıza anlattığınızda komutan sizi 1 günlüğüne izinli olarak sayabilecektir.  

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.