Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Hava Değişimi Verilen Rahatsızlıklar Hangileridir?

Askerde Hava Değişimi Verilen Rahatsızlıklar Hangileridir?

Askerlik yaşantısı için önemli kavramlardan birisi olan hava değişimi, askerlik görevini yapan kişinin izinli olarak sivil hayatına dönmesini sağlar. İzin süresi bitince asker yeniden birliğine gelir fakat bu süreçte izinli günler de askerlikten sayılır. Dolayısıyla askerlik yaşantısı sırasında hastalanan, sakatlanan ya da ameliyat olmak zorunda kalan kişiler hava değişim izni almaları halinde izin süreleri boyunca evlerinde kalabilecek ve bu süreler askerlikten sayıldığı için daha uzun askerlik yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Hava Değişimi Nedir?

Bir askerin ruhsal ya da fiziksel anlamda hastalanması sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen bir çeşit izin olan hava değişimi, genelde kırıklar ve ameliyatlarda düzenlenir. Hava değişimi izninin alınabilmesi için ilk olarak doktordan ya da hastaneden rapor almak gerekir. Hava değişimlerinin askerlik süresinden sayılması sebebiyle izinde geçirilen günlerde şafak atmaya devam ettiğinden askerliğin uzaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir asker için belirlenen hava değişim hakkı normal şartlar altında 45 gündür. Fakat çeşitli özel durumların ortaya çıkması ya da ciddi hastalıkların yaşanması halinde 90 güne kadar hava değişim izni almak mümkündür. Askerlerin izin alabilmek için kendilerini bilerek yaralaması ya da sakatlaması ise cezaya sebep olur.

Askerde Hava Değişimi Hastalıkları Nelerdir?

Askerde hava değişimi rahatsızlıkları, ruh sağlığı ve beden sağlığı başlıkları altında iki sınıfa ayrılır. Bu süreçte önemli olan nokta, askerlik görevini yerine getirmekte olan yükümlünün beden ya da ruh sağlığını kaybetmiş veya hava değişimi almaz ise kaybedecek olmasıdır.

Askerde hava değişimi psikiyatrik sebepler yüzünden de sıklıkla düzenlenir çünkü asker olmanın getirdiği psikolojik baskı yüzünden her yıl binlerce asker bazı ruhsal problemler yaşar. Dolayısıyla içine girilen bu ruhsal durumun hem askerin kendisini hem de askeri birlikteki diğer personeli olumsuz etkilememesi için hava değişimi kararı çıkabilir. Bu sayede hava değişimi alıp izne çıkan asker bir süre sivil hayatına döner ve ruhsal olarak toparladıktan sonra birliğine dönüp vazifesini yapmaya devam eder.

Ruhsal hastalıklara ek olarak askerlik görevini yerine getiren vatandaşın yaşadığı bedensel rahatsızlıklar da Askerlik Kanunu kapsamında hava değişimi iznine tabidir. Bedensel bir hastalığı olan ve bu hastalık ya da hastalığa ilişkin tedavi yüzünden askerlik hizmetini yerine getirmekte zorlanacak olan vatandaşlar da hava değişimi izni alabilirler.

Fiziksel hastalıklarda kol, ayak ve bacak bölgelerinde oluşan kırıklar ve ameliyat gibi durumlarda herhangi bir yoruma gerek olmaksızın hava değişimi verilir. Daha hafif durumlarda ise doktor raporu ve komutanların onayı ile hava değişim iznine yönelik karar çıkabilir.

Askerde Hava Değişimi Burun Ameliyatına Verilir mi?

Askerde et ya da kemik yüzünden burun ameliyatı olmak durumunda kalanlar hava değişimi alabilirler. Askerde burun ameliyatı olmak bir süreliğine de olsa askeri görevi yapmaya engel teşkil edeceği için bu izni almak mümkündür.

Askerde Hava Değişimi Kıl Dönmesine Verilir mi?

Kıl dönmesi şikayetleri yüzünden askeri personelin vazifesini yerine getirmesi zora girecek ise bu durumda hava değişimi izni söz konusu olur.

Askerde Hava Değişimi Göz Hastalıklarına Verilir mi?

Göz bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, göz travmaları ve göze ilişkin askerliğe engel olacağı düşünülen herhangi bir hastalık yüzünden hava değişimi izni verilir.

Hava Değişimini Kim Verir?

Hava değişimi, askeri birlikte vazifesini sürdüren doktorun önerisi ve raporu üzerine verilen bir izindir. Doktor onayı olmaması halinde askerler için hava değişimi izni söz konusu olmayacaktır. Bir askerin hava değişimi alabilmesi için doktorun ruhsal ya da fiziksel anlamda bir hasar tespit etmiş olması ve bu hasarı raporlaması gerekir.

Hava Değişiminin Amacı Nedir?

Normal şartlar altında çürüğe ayrılacak olan asker için ikinci bir şans verilmesini mümkün kılan hava değişimi, beden ya da ruh sağlığı bozulan askerin tedavisi esnasında izinli olarak evine gönderilmesidir. Bu süreçte iyileşme sürecini tamamlayan asker, izni bittikten sonra birliğine geri döner ve sağlıklı bir şekilde görevine devam eder. Buradaki temel amaç askerlik görevini yerine getirmekte olan yükümlüyü mağdur etmemek ve askeri birlikteki huzur ortamını korumaktır.

Hava Değişimi Parası İle İlgili Yazımız İçin: Askerde Hava Değişimi Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan Hava Değişimi Nedir? Nasıl Alınır? Askerde Hava Değişimi Almanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tugay berber dedi ki:

    Yeni sistem askerlikte de bu durum soz konusu mudur ?