Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Dayak Atılıyor Mu? Darp Edenler Nasıl Şikayet Edilir?

Askerde Dayak Atılıyor Mu? Darp Edenler Nasıl Şikayet Edilir?

Geçmişten beri süregelen askerde dayak konusu milyonlarca gencin tedirgin olmasına sebep olmaktadır. Askerlik görevini daha önce yerine getiren büyükler ve daha yaşlılar sık sık askerde dayak yediğinden bahseder ve gençleri korkutabilir. Askerde dayak söz konusu değildir ancak öfkesine yeni düşen er ya da komutanlar mevcuttur. Ancak hiçbir dayak ya da darp cezasız kalmaz ve hızlı bir şekilde şikayet edilebilir.

Askerde Dayak Atanların Cezası Nedir?

Uzun yıllar önce askere giden vatandaşlar askerlik anılarını anlatırken yediği dayakları da abartılı bir şekilde anlatır. Aynı zamanda ciddi ve ağır bir şekilde dövülen askerlerin de olduğu zaman zaman topluma aktarılmaktadır. Öyle ki bazı er ya da komutanlar askeri ya da sivil mahkemelerde yargılanarak uzun süreler boyunca hapis cezasına maruz kalmıştır.

Askerliğe dair birçok konunun revize edilmesiyle birlikte askerde şiddet, dayak, darp vb. sorunlara yönelik çözümler getirilmektedir. Kışla ya da görev başında erler veya komutanların birbirine, astlarına ya da üstlerine dayak atması yasaktır. Dayak atan ve darp eden askerin rütbesi ne olursa olsun yasal işlem başlatılır.

blank
Askerde Dayak Var Mı?

Askeri Ceza Kanunu’nun 116. Maddesi’nde ‘Maduna Müessir Fiil Yapanların Cezası’ açık ve kesin bir ifadeyle belirtilmiştir, buna göre 117. Maddede şu ifadelere yer verilmiştir: ‘’ Madununu kasten itip kakan, döven, veya sair suretlerle cismen eza verecek veya sıhhatini bozacak hallerde bulunan veyahut tazip maksadıyla madunun hizmetini lüzumsuz yere güçleştiren veya onun diğer askerler tarafından tazip edilmesine veya suimuamelede bulunulmasına müsamaha eden amir veya mafevk iki seneye kadar hapsolunur.’’

Dayak yiyen askerin veya mağdurun darp durumuna göre, dayak atan askerin cezası yükselir. Altı ay ve on yıl arasında değişen hapis cezaları verilmektedir. Aynı zamanda ölüm gerçekleşirse on yıldan fazla olmak üzere ağır hapis cezası uygulanmaktadır.

Nasıl Şikayet Edilir?

Askerde şiddet gören er ya da komutanlar, bir üst komutana giderek durumu bildirmelidir. Üst rütbedeki komutan gerekli işlemleri yapmadığı takdirde daha üst rütbeli komutana başvurulabilir. Komutanlar, kavga ya da şiddetle ilgili durumları inceleyerek bir rapor hazırlar ve şiddet uygulayan kişi disiplin koğuşuna atılır.

Fiziksel müdahalede bulunan askerin rütbesi ne olursa olsun yasal işlem başlatılır ve gerekli cezalar verilir. Bu nedenle askerde şiddet görenler mutlaka komutanlarına durumu bildirmelidir aynı zamanda askerde şiddet gösteren ya da şiddet göstermeyi düşünenler mutlaka bu düşünceden vazgeçmelidir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde askerlik tecil işlemi, e-devlet ve tecil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status