Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gündür?

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gündür?

İzin Kullanmak Ne Derece Mantıklıdır?

Her askerin acemi birliğinden ustaya teslim olurken merak ettiği soru izin konusudur. Bu yazımızda askerde verilen dağıtım izninin kaç gün olduğunu ve izni kullanmanın ne derece mantıklı olduğunu açıklayacağız.

 

DAĞITIM İZNİ ASKERDE NE KADARDIR?

Acemi birlik askerde 28 günlük zorunlu bir süreçtir. Amacı ise sizi askerliğe ısındırmak askerliğin maneviyatına erişmenizi sağlamaktır. Acemi birlik genelde halk arasında ise 4 hafta diye bilinir ve öylede anılır. 28 günlük sürecin bitmesinin ardından önceden belirlenmiş olan usta birliklerine gönderiler ve oradan sonrada terhis olurlar.  

Acemilikten ustaya geçişte belli bir süre sizi dağıtım iznine gönderirler. Akıllardaki soru ise bu izni nasıl kullanması gerektiğidir. Bazı askerler bu sürenin az olmasını da göz önüne alarak izni kullanmak istemezler. Askerliklerini daha erken bitirmek ve ailelerine, işlerine daha erken dönmek gibi planları vardır. Bazı askerler ise özlem gidermek için bu süreyi fırsat bilip bir an önce kullanmak ister. Eğer tabi askerler bu izni kullanırlarsa terhis tarihleri ertelenir ve askerlik durumlarında uzama gözükür. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

 

DAĞITIM İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

Acemilikle ustalık arasında verilen bu izin süresi 7 gün ile sınırlıdır. Bu verilmiş olunan izin gününe ise yol süreniz ve yıpranma payınız da dahildir. Belirlenmiş bu süre kısa dönem ve uzun dönem askerlik yapacak olan kişiler için geçerlidir ve değişemez. Normalde resmi süresi 7 gündür. Fakat bazı özel durum teşkil eden cenaze ve hastalıklarda izin ile bu süre uzatabilinir.

 

ASKERDE DAĞITIM İZNİNE ÇIKMAK MANTIKLI MI?

Size tanınmış olunan askerde izin süreniz 7 gün ile sınırlıdır ve kullanıp kullanmayacağınız ise size kalmış bir durumdur. Bu süre içerisinde önemli derecede yapmanız gereken bir işiniz var ise izni kullanmanız gayet mantıklı bir iştir. Ama öte yandan izni kullanmadan bir an önce askerliği bitirmeniz ailenize ya da işinize bir an önce dönmeniz sizin için büyük bir faydadır.

 

İSTEDİĞİN ZAMAN ASKERDE İZİN VERİRLER Mİ?

Askerde resmi bir kurum olduğu için mazeretsiz izin kullanmak mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2020 6 Aylık Er Sınıflandırma Sonuçları Nasıl Sorgulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status