Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Çürük Alanlar İşte Çalışabilir Mi?

Askerde Çürük Alanlar İşte Çalışabilir Mi?

Askerde çürük raporu alan kişilerin çok merak ettiği konulardan biri ise, askerden geldikten hemen sonra için, bu durumun memuriyet gibi ya da sigortalı işler çalışmak için olumsuz bir şekilde etkileyip etkilemeyecekleridir. Bu sebeple birçok engelli vatandaş çürük raporuna ihtiyacı olmasına rağmen çürük raporu almaktan korkmakta ya da almamayı tercih etmektedir. Tabi ki bu durum hayati risk unsuru yaratmaktadır. Acaba gerçekten çürük raporu sigortalı işler için engelleyici bir faktör mü?

 Çürük almak hangi durumlarda engeldir?

Çürük, bazı zamanlarda kişilerin sadece askerlik yapmasının önünde engel olabilir. Bu da normal hayatı pek fazla etkilemez. Örneğin; baş dönmesi, kalp çarpıntısı ya da bir uzuv kaybı gibi. Böyle durumlar kişilerin normal yaşamını engellemez ve bir işte çalışması için olumsuz bir sorun teşkil etmez. Fakat, Hepatit C gibi hastalıklar ya da psikolojik rahatsızlıklar kimi zaman geçici kimi zaman ise kalıcı olarak sigortalı işlerde çalışılmasını engelleyebilir.

Peki hangi meslekleri yapabilirler?

Aslına bakılacak olunursa engelli vatandaşların memuriyeti bile bir problem teşkil etmiyorken, çürük raporundan kaynaklanan sorun çıkması düşük bir ihtimal olabilir. Tabi ki de polislik, zabıta memurluğu ya da gardiyanlık gibi daha çok beden yeterliliğinin istenildiği işlerde bu durum olumsuz etki yaratır. Ama normal bir şekilde masa başı memurluk işlerinde herhangi bir olumsuzluktan söz edilemez. O yüzden sizin ilk hedefiniz bir memurluğu kazanmak olmalı. Geriye kalan kısım çok da önem teşkil etmez.

Bir önceki yazımız olan Askerde İlk Gece Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.