Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker’de Çürük Alana Maaş Verilir Mi?

Asker’de Çürük Alana Maaş Verilir Mi?

Askerlik görevini yerine getirmek için birtakım şartlar sağlanmalıdır. Bu şartları sağlayanlar ise ancak askerlik görevini yerine getirebilmektedir. Fakat bazı durumlarda asker adaylarına çürük raporu verilir. Çürük alma durumunda ise askerlik görevinden muaf olunur ve askerlik yapılmaz. Özellikle çürük alanlar tarafından askerlikte çürük alana maaş verilip verilmediğini merak edilmektedir. Konu ile ilgili olarak çalışan adayların maaşlarında bir kesinti yapılmaz. Çürük almak aynı zamanda engelli maaşına da engellemez.

Birçok aday asker için elverişli olmama durumunda engelli maaşı için endişelenmektedir. Engelli maaşı alan ya da çalışan adayların çürük raporu alması, alacak olması maaşa bir engel oluşturmamaktadır. Bireylerin ilgili şartları taşıma durumunda maaş alması, askerlikten de çürük raporu alması normaldir.

Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Bazı asker adayları askerlik için nasıl çürük raporu verildiğini merak etmektedir. Normal olarak 20 yaşına gelen her sağlıklı Türk erkeği askerlik yapar. Fakat yapılan ağlık muayenesi sonunda adayların fizyolojik ya da psikolojik rahatsızlığı saptanabilir. Bu durumda adaylar askerlikte çürük alana maaş verilmesini merak etmektedir. Askerlikten her çürük alana maaş ödenmesi söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda da alınan maaşa da engel olmaz. Çürük raporu ise hastaneye sevk edilme sonucunda netleşir. Bazı hastalıkların bulunma durumu, çok şişman çok zayıf olma, hastalığın sürekli olması ve diğer bazı rahatsızlıkların bulunması raporun varlığına işaret eder.

Engelli Aylığı için Çürük Raporu

Adayların merak ettiği konularda biri de askerlikte çürük raporu sonucunda maaş alabiliyor olmaktır. Burada askerlikte çürük alana maaş almak aynı zamanda 2022 engelli aylığı şatlarını sağlamakla da ilgilidir. Yani askerlikte çürük alanların durumu aynı zamanda engelli aylığı şartlarında yer alıyorsa bu durumda maaş alınabilir. Özellikle gözden çürük alma, çok zayıf ya da şişmanlıktan çürük alma gibi durumlar maaş almak için geçersizdir. Fakat belirtmek gerekir ki maaş almak için de sahte çürük raporu almak yasaktır.  Buna göre sahte çürük raporu almanın TCK gereğince 2 ila 5 yıl cezası bulunmaktadır. Bu sebeple adayların böyle bir yanılma yapmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde askerlik tecil işlemi, e-devlet ve tecil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Selami dedi ki:

  Meraba ben boydan dolayı çürük aldım kanuna göre boy askerlige engel deyil neden çürük yazıldı bana

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Selami, Asgari boy sınırı 150 cm’dir. Bu boy şartına uymayan kişiye çürük değil ertesi yıla bırakma kararı verilir. Fakat yükümlü erbaş ve erlerde zaman içerisinde ve tedaviyle, Hastalıklar Listesinde yer alan ilgili maddenin (A), (B) veya (D) dilimleri uyarınca değerlendirilmesinde değişiklik ihtimali öngörülmeyen sabitleşmiş hastalık bulunması halinde ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya hava değişimi işlemi yapılmaz. Askerliğe elverişsizdir raporu almanıza muhtemelen başka bir hastalık sebep olmuştur. Sağlık raporunuzdaki bu hastalığa bakmak gerekir. Eğer sadece boy şartlarını karşılamıyor diye askerliğe elverişsiz raporu aldıysanız rapora itiraz edebilirsiniz.

   1. Selami dedi ki:

    Bu rapora nasıl itiraz etme imkanımız olabilir hangi hastane veya kurum Lara başvurmanız gerekir

    1. Admin Asker dedi ki:

     “Askerliğe Elverişlidir”, “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Ertesi Yıla Bırakma” ve “Sevk Geciktirmesi” kararlı raporlara itirazlar askerlik şubesine yapılmaktadır.

 2. Emir dedi ki:

  Merhaba.Ben Askerliğe Zeka Eksikliği Ve Davranış Bozulmalarımdan Elverişli Çıkmadım ve Muaf Kağıdıma İtiraz Etmiyorum Yazdım.Buna itiraz edip askere gidebilirmiyim?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emir, İtiraz hakkınızı reddettiyseniz yeniden itiraz etmek hakkınız yoktur.

   1. Emir dedi ki:

    Yani Ben Askeriye ye gidip bana konulan davranış bozukluğu ve zeka geriliği teşhisini reddedebilirmiyim?

    1. Admin Asker dedi ki:

     Normalde itiraz hakkınız mevcut. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca verilen raporlara tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde, bu kuruluşlarca temin sürecinde bulunan adaylara ilişkin verilen raporlara ise tebliğ tarihinden itibaren üç işgünü içinde itiraz edilebilir. Siz bu hakkınızı kendi beyanınızla reddetmişsiniz. Yine de belirtilen süreler geçmeden askerlik şubesine gidip, bu karara itiraz etmek istediğinizi belirtin. Eğer yeniden itiraz etmeniz mümkün ise zaten askerlik şubesindeki kişiler size yardımcı olacaktır.

 3. Emir şahin dedi ki:

  Merhaba.Ben Psikolojik Durumumdan Askerliğe Elverişli Olamadım.Hiçbir işe giremiyorum.Bana Maaş Bağlanabilirmi?Teşekkürler.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emir, Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 4. Ercan işleyen dedi ki:

  Mrh hocam ben 2015 te askere gittim ve 2ay yaptıktan sonra bir baş dönmesi sonucu hastaneye sevk edildim tahlil falna derken bir hafta ustunden geçti ve beynimde kist olduğu için askerde görev yapmaz diye rapor verip gönderdiler şimdi ne yapabilirim bir sosyal hakim yada başka bilmediğimiz şeyler den faydalana bilirmiyiz cvp veriseniz sevinirim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ercan, Öncelikle geçmiş olsun. Rahatsızlığınız eğer askere gittikten sonra, askerde yaşadığınız bir olaydan dolayı olduysa tazminat alma hakkınız mevcut. Rahatsızlığınızın ne zaman oluştuğu fark etmeksizin engelli maaşı almak için de başvuruda bulunabilirsiniz. Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 5. hakan dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Ben 8 aylık askerken, disiplin cezasından dolayı 1. sınıf askeri cezaevinde 8 ay kaldım. Bu süreçte aşırı yıpratıldım.Tarafıma yapılan şiddetleri yazmak dahi istemiyorum..Daha sonra askeri birliğime gittiğimde bölük komutanım beni normal görmeyip askeri hastaneye yolladı, pskiyatriden heyete çıktım. Bana Kronik anti sosyal teşhisi koyarak, askere elverişli değildir diyerek evime yolladılar..16 Yıldır hala düzelemedim.Bir cevabınızda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneğine başvuru yapılması gerektiğini yazmışsınız, bende bunu göze alarak , bana askerde verilen raporla beraber gittim.O günden sonra kullandıgım ilaçları , başıma gelen herşeyi dilekçeye yazıp verdim.Bana telefonuna mesaj gelecek dediler.2 hafta oldu, henüz birşey yok.Sizce başvurum kabul olmamış olabilirmi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Hakan, Öncelikle geçmiş olsun. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılan başvurular en fazla 1 aya sonuçlanır. Sonuç her türlü size iletilir. Başvuru tarihinizden itibaren 1 ay geçmesini bekleyin. Dönüş yapmazlarsa yeniden iletişime geçebilirsiniz.

   1. hakan dedi ki:

    Teşekkür ederim Hocam Eksik olmayın…

    1. hakan dedi ki:

     Hocam, e devlet’e söyle bir mesaj gelmiş ama telefona mesaj gelmedi..

     Hane Yardımı Grubu
     Yardım Türü Diğer Aile Yardımı

     Yardımın Hak Sahibi Başvuru Tarihi Ödemenin Durumu İşlem
     HAKAN xxxxx kimlik:no 04/06/2021 –

     ödeme durumunun altındaki ( – ) işareti araştırılıyor anlamındamı yoksa red edildi anlamınımı taşıyor..
     ben başvuruyu yaklaşık 1 ay önce yazdım ama orda 6 ay’ın 4ü görünüyor..

     1. Admin Asker dedi ki:

      Merhaba Hakan, Başvuruyu yaptığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı ile iletişime geçerek detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca aile yardımı ile detaylı bilgilere Aile Yardımı Bilgileri Kılavuzu adresinden de ulaşabilirsiniz.

 6. Şahin dedi ki:

  Merhaba ben 2018 de askerliğe elverişli değildir raporu aldım Bn öaam fln alabilirmiyim bir yerden duydun da

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Şahin, Hastalığınız eğer askere gittikten sonra askerde yaşadığınız bir olaydan dolayı olduysa tazminat alma hakkınız var. Engelli maaşı konusunda ise, Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

   1. Adem kayı dedi ki:

    Merhaba ben askerden çürük raporu aldım çok ağır bir tansiyon çıkıyor sigortalı bir işi girip çalışayım diyorum çalışma olanağım bile sıfır ağır bir yük beynimin içine kadar sızıyor ufak yaşta gözüme taş geldi gözüm git gide arka tabakada çürüme yapıyor kötüye gidiyor ne yapabilirim bana bir çözüm yolu istiyorum aile bireylerim den de destek yok bana bir yol göstermenizi istiyorum

    1. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Adem, Eğer şartları karşılıyorsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim size sağ olun. 🙏 Son olarak tazminat hakkı için nereye başvurmamız gerekiyor? Mahkemelere mi? Yoksa başka bir yere mi???

  1. Admin Asker dedi ki:

   Rica ederiz. Tazminat başvuruları askerlik şubesi başkanlıklarına yapılmaktadır. Detaylı bilgi için kendi askerlik şubenizle görüşmelisiniz.

 8. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba ben askerliğe gitmeden önce bazı suçlar işledim ve haliyle benim sicil kaydıma işlendi bu durum askerliğe gittiğimde iyiydim. Daha sonra askerdeyken uyum bozukluğumun olduğunu tespit ettiler komutanlar ve beni tam teşekküllü bir hastahaneye gönderdiler oradan da sağlık kuruluna sevk edildim. Ve bana savaşta ve barışta askerliğe elverişli değildir raporu verildi yani çürük almış oldum uyum bozukluğu nedeniyle. Bu durumum engelli aylığı almama uygun mudur. Yada herhangi bir tazminat almama uygun mudur?? Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim çünkü işsizim ve askerden çürük raporu verdikleri için herhangi bir yerde de çalışamıyorum.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Hastalığınız eğer askere gittikten sonra askerde yaşadığınız bir olaydan dolayı olduysa tazminat alma hakkınız var. Engelli maaşı konusunda ise, Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 9. Ali dedi ki:

  1994 te askere gittim acemi bölüğünden döndüm usta birliğine gitmeden hasta oldum tiberkilozdan çamlıca askeri hastanede yattım çürük raporu verdiler maaş alabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ali, Askerliğe elverişli değildir raporu olanların alabileceği maaş engelli aylığıdır. Bu engelli aylığı için belirtilen diğer şartları karşılıyorsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz.
   Engelli aylığı alabilmeniz için bazı şartlara uymanız gerekmektedir. Bu şartlara Askerdeyken Askerliğe Elverişli Değildir Raporu Alanlar Maaş Alabilir mi? adresinden ulaşabilirsiniz.

 10. Seher dedi ki:

  Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet bizimde kafamıza takılan şey o oldu muayene esnasında yazılan raporda şimdiki muayene bulgularına göre bedensel veya ruhsal açıdan ileri tetkiki gerektirecek bir bulgunuz var mı kısmına ise hayir yazmış ordaki görevli doktor. Onu da sormak ta fayda var sanırım. Bu arada bir diğer şey ise abim uzunca bir süre uyuşturucu kullanmıştı askerden önceki dönemlerde bu tazminat davası açtığımızda karşı tarafın kendini savunmasında bir etken olur mu acaba ?
  .
  .

  Bu bahsettiğim durum yaklaşık 1 buçuk sene önce oldu. Abim askerde iken aileye haber verilmeden psikiyatri ilaçlarına başlamışlar neye göre ilaç verdikleri bilinmiyor orda iken bir çok olay yaşanıyor çok sonra bizi arayan binbaşı abimle ilgili sorular sordu hava değişimine göndermesini rica ettik vs. Geldiği zaman da orda şehir hastanesinde şizofren tanısı konulmasina rağmen eve gönderilmemiş tüm bunlar olup biterken bize haber verilmemesi bizi çok üzmüştü ve müdahale edemedik sonrasında çok daha ciddi olaylar oldu intihar girişimleri ve saldırmaları başladı suan ise tazminat davası açmaya çekinmemizin nedeni şahsın daha önce uyuşturucu kullanıyor olması bizim aleyhimize donebilir dava diye endişe ediyoruz zaten fazlası ile mağdur olduk ciddi travmalar yaşadık tekrarlanması bizi üzer bu konuda bilgi vermeniz mümkün müdür tekrardan teşekkür ediyorum.. sağlıcakla kalın.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Rica ederim Seher hanım, Yardımcı olursam mutluluk duyarım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde hak edilmiş kazanımlar için öncelikle dava açmanıza gerek yoktur. Burada belirttiğimiz tazminat mahkeme yolu ile istenen bir tazminat değil. “Askerlik Yükümlülüğünü Yerine Getirirken Ölen Veya Engelli Hale Gelenlere Tazminat Ödenmesi Hakkında Yönetmelik” esasları çerçevesinde askerlik hizmetini yürütmekte iken askerliğe elverişsiz hale gelenler için Milli Savunma Bakanlığının bu kişilere bir borç olarak gördüğü ve ödediği bir ücret buradaki. Yani bir kişiye veya kuruma karşı delil sunma durumu yok burada. Endişelerinizi anlıyorum. Bu sebeple “Askerlik Yükümlülüğünü Yerine Getirirken Ölen Veya Engelli Hale Gelenlere Tazminat Ödenmesi Hakkında Yönetmelik” isimli yönetmeliğin maddelerini dikkatlice okumalısınız. Yönetmelik maddelerine internet üzeriden ulaşabilirsiniz. Ayrıca abinizle askerlik zamanlarını yalnızca doktor eşliğinde konuşun. Ne yaşadığını bilmiyoruz çünkü. Askere gitmeden önce erhangi bir sebeple (madde kullandığı, sevgilisinden ayrıldığı vs.) bu hastalığın teşhisi konduysa o zaman tazminatı hak etmez. Söylediklerinize göre böyle bir hastalığı mevcut değilmiş. Her ihtimal sonucunda askere katılış muayenesi ile sağlam raporu verildiyse yönetmelikte belirtilen diğer hallere aykırı bir durum olmadığı taktirde tazminatı hak eder. Yönetmeliği inceleyip tekrar dönüş yapmanızı bekliyorum.

 11. Seher dedi ki:

  Merhaba,benim abim askerliğe gittikten sonra psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıktı.O dönem çürük raporu aldık ve tedavisi için hastaneye yatırdık bipolar bozukluk hastalığı teşhisi kondu.Omur boyu kalıcı olduğu için çalışamıyor aynı zamanda bir ay önce de engelli raporu için başvurduk yüzde 65 olarak çıktı raporu. Askerde iken rahatsızlanmış olması sebebi ile bir maaş alma durumu olabilir mi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Seher, Öncelikle geçmiş olsun. Askeri şahıslar eğer askere katılış yoklamasında sağlam raporu, askerliğe elverişlidir raporu aldılarsa ve daha sonra askerde çürük raporu verildiyse tazminat alma hakları vardır. Eğer abinizin askere gitmeden önce ilgili hastalıktan hiçbir engeli yoktu ve askerde bu hastalık başına geldiyse tazminat almayı hak eder. Bu konuda başvuracağınız yer abinizin askerlik şubesidir. Askerlik şubesine gidip engelin askerden önce olmadığı askerden sonra meydana geldiğini anlatın. Birkaç form dolduracaksınız ve süreci size anlatacaklardır. Kesinlikle hakkınızı aramalı, abinizin askerlik şubesine gidip olayı anlatmalısınız. Bu konuda detaylara ihtiyacınız olabilir. Abiniz ile sürekli iletişime geçmeniz gerekebilir. Askerlik şubeniz size ne söylerse bize bildirin. Reddedilme gibi bir durum yoktur. Mecburen başvuru sürecini başlatmaları gerekir. Başvuru yaparsanız başvuruyu takip edebileceğiniz bilgilendirme adresi isteyin onlardan. Her türlü sonucu info@askernoktasi.com mail adresinden bize bildirmenizi rica ediyorum. Hakkınızı almanız konusunda size yardımcı olabiliriz.

 12. Fatma yıldırım dedi ki:

  Oğlum kalp hastası aylık alabilirmi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım, Oğlunuz askerliğe elverişli değildir raporu aldıysa buna sebep olan haller engelli maaşı almasını sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsa başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Aylık başvuruları kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 13. ferdi dedi ki:

  bende çürük raporu aldım nedeni boyun kırığın yani birtürlü eskin sağlığıma.dönmedim maaş alabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ferdi. Hastalığınız eğer askere gittikten sonra olduysa tazminat alma hakkınız var. Eğer hastalığınız askerlikten önce de zaten varsa tazminat hakkınız yoktur. Fakat şartları karşılıyorsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 14. Emin dedi ki:

  Ben geçirmiş olduğum lösemi hastalığından çürük aldım maaş verirler mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emin. Hastalığınız eğer askere gittikten sonra olduysa tazminat alma hakkınız var. Eğer askerlikten önce de eskiden beri varsa tazminat hakkınız yoktur. Fakat şartları karşılıyorsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 15. Huysuz dedi ki:

  Ben hiv pozıtıfım hıc bır aylıgım yada maasım yok devletten yardım alabilir miyım yada maaş baglanırmı

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba. Hastalığınız eğer askere gittikten sonra olduysa tazminat alma hakkınız var. Eğer askerlikten önce de eskiden beri varsa tazminat hakkınız yoktur. Fakat şartları karşılıyorsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Aldığınız askerliğe elverişli değildir raporuna sebep olan haller engelli maaşı almanızı sağlayabilir. Eğer engelli maaşı almıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ön şart Engelli aylığından faydalanmak isteyen kişinin rapor oranı en az %40 olmalıdır. Sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız engelli aylığı için ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme yapılır. Başvuru en fazla 1 aya sonuçlanır.

 16. ismail dedi ki:

  Ben çürük aldım maaş alabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba, ismail maaş alamazsınız.

 17. Bekii dedi ki:

  Merhaba benim askerlik tecilim bitti geçen yıl ve askerlik subesi hastaneye giderek igne yapılarak gidiyorum ve 1 yıl erteleme verildi. 2 gün sonra igne vurularak askerlik şubesine ve hastene gitmem gerekiyor. Benim hastalıgım yaygın ansiyete hastalıgım var agorofobi bayılma duramama ve birçok şey yaşıyorum.
  Acaba ben askerlikten muaf olabilir miyim? Beni maaşa baglarlar mı? Maaş aylık 2022 tl mı?

 18. Musa dedi ki:

  Ben askerlikten gözden ve kulaktan çürükmraporu aldım şimdide böbrek yetmezliği var bununla işgili malülen emekli olurmuyum yada maaş alabilirmiyim

 19. Serkan dedi ki:

  Merhabalar ben askerliğimin 3. Ayında bel fıtığından ameliyat olarak çürüğe ayrıldım bende ala biliyomuyum maaş çalışırken çok zorlanıyorum çünki şuan

 20. Atilla dedi ki:

  Slm askerde gataya sevk edildim beynimde rahatsızlık olduğunu söyledi ve elverişli degildir verildi şuan iyice çalışmama engel oluyo hangi haklara sahip olabilirim veye nereye başvuru yapabilirim tşk

 21. Aykut dedi ki:

  Ben 9 ay askerlik yaptım 9.ayımın sonunda uyuşturucu kullandığım için psikolojim iyice çöktü askeriye hastaneye sevk edildim 1 ay eve yolladılar hava değişimi için bitti heri döndüm çürük verdiler her hangi bi maaşa tabi tutylur muyum bilgi verir misiniz

DMCA.com Protection Status