Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker’de Çürük Alana Maaş Verilir Mi?

14.04.2020
Asker’de Çürük Alana Maaş Verilir Mi?

Askerlik görevini yerine getirmek için birtakım şartlar sağlanmalıdır. Bu şartları sağlayanlar ise ancak askerlik görevini yerine getirebilmektedir. Fakat bazı durumlarda asker adaylarına çürük raporu verilir. Çürük alma durumunda ise askerlik görevinden muaf olunur ve askerlik yapılmaz. Özellikle çürük alanlar tarafından askerlikte çürük alana maaş verilip verilmediğini merak edilmektedir. Konu ile ilgili olarak çalışan adayların maaşlarında bir kesinti yapılmaz. Çürük almak aynı zamanda engelli maaşına da engellemez.

Birçok aday asker için elverişli olmama durumunda engelli maaşı için endişelenmektedir. Engelli maaşı alan ya da çalışan adayların çürük raporu alması, alacak olması maaşa bir engel oluşturmamaktadır. Bireylerin ilgili şartları taşıma durumunda maaş alması, askerlikten de çürük raporu alması normaldir.

Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Bazı asker adayları askerlik için nasıl çürük raporu verildiğini merak etmektedir. Normal olarak 20 yaşına gelen her sağlıklı Türk erkeği askerlik yapar. Fakat yapılan ağlık muayenesi sonunda adayların fizyolojik ya da psikolojik rahatsızlığı saptanabilir. Bu durumda adaylar askerlikte çürük alana maaş verilmesini merak etmektedir. Askerlikten her çürük alana maaş ödenmesi söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda da alınan maaşa da engel olmaz. Çürük raporu ise hastaneye sevk edilme sonucunda netleşir. Bazı hastalıkların bulunma durumu, çok şişman çok zayıf olma, hastalığın sürekli olması ve diğer bazı rahatsızlıkların bulunması raporun varlığına işaret eder.

Engelli Aylığı için Çürük Raporu

Adayların merak ettiği konularda biri de askerlikte çürük raporu sonucunda maaş alabiliyor olmaktır. Burada askerlikte çürük alana maaş almak aynı zamanda 2022 engelli aylığı şatlarını sağlamakla da ilgilidir. Yani askerlikte çürük alanların durumu aynı zamanda engelli aylığı şartlarında yer alıyorsa bu durumda maaş alınabilir. Özellikle gözden çürük alma, çok zayıf ya da şişmanlıktan çürük alma gibi durumlar maaş almak için geçersizdir. Fakat belirtmek gerekir ki maaş almak için de sahte çürük raporu almak yasaktır.  Buna göre sahte çürük raporu almanın TCK gereğince 2 ila 5 yıl cezası bulunmaktadır. Bu sebeple adayların böyle bir yanılma yapmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde askerlik tecil işlemi, e-devlet ve tecil işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

blank
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Emin dedi ki:

  Ben geçirmiş olduğum lösemi hastalığından çürük aldım maaş verirler mi

 2. Huysuz dedi ki:

  Ben hiv pozıtıfım hıc bır aylıgım yada maasım yok devletten yardım alabilir miyım yada maaş baglanırmı

 3. ismail dedi ki:

  Ben çürük aldım maaş alabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba, ismail maaş alamazsınız.

 4. Bekii dedi ki:

  Merhaba benim askerlik tecilim bitti geçen yıl ve askerlik subesi hastaneye giderek igne yapılarak gidiyorum ve 1 yıl erteleme verildi. 2 gün sonra igne vurularak askerlik şubesine ve hastene gitmem gerekiyor. Benim hastalıgım yaygın ansiyete hastalıgım var agorofobi bayılma duramama ve birçok şey yaşıyorum.
  Acaba ben askerlikten muaf olabilir miyim? Beni maaşa baglarlar mı? Maaş aylık 2022 tl mı?

 5. Musa dedi ki:

  Ben askerlikten gözden ve kulaktan çürükmraporu aldım şimdide böbrek yetmezliği var bununla işgili malülen emekli olurmuyum yada maaş alabilirmiyim

 6. Serkan dedi ki:

  Merhabalar ben askerliğimin 3. Ayında bel fıtığından ameliyat olarak çürüğe ayrıldım bende ala biliyomuyum maaş çalışırken çok zorlanıyorum çünki şuan

 7. Atilla dedi ki:

  Slm askerde gataya sevk edildim beynimde rahatsızlık olduğunu söyledi ve elverişli degildir verildi şuan iyice çalışmama engel oluyo hangi haklara sahip olabilirim veye nereye başvuru yapabilirim tşk

 8. Aykut dedi ki:

  Ben 9 ay askerlik yaptım 9.ayımın sonunda uyuşturucu kullandığım için psikolojim iyice çöktü askeriye hastaneye sevk edildim 1 ay eve yolladılar hava değişimi için bitti heri döndüm çürük verdiler her hangi bi maaşa tabi tutylur muyum bilgi verir misiniz