Askerde Botlarınız Çalınırsa Ne Olur? - Asker Botları - Askernoktasi.com
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Botlarınız Çalınırsa Ne Olur?

Askerde Botlarınız Çalınırsa Ne Olur?

Askerliğini yapmış olan kişilerden askerlik maceralarını dinlediğinizde ilk anlattıkları şey botlarının çalınması olur. Bu kayıtsız şartsız neredeyse herkes için geçerli bir durumdur. Bunun için askere gidecek olan her adayın kafasında acaba botlar çalınınca ne olur? Sorusu ister istemez canlanır. Bizde buradan yola çıkarak bu haberimizde askerde botlarınız çalınırsa ne olur? Anlatalım istedik.

Askerin temel ihtiyaçları arasında botlar vardır. Askerin botu ne kadar sağlam ve ayağına uygun olursa ayak sağlığı da o kadar iyi olacak demektir. Bunun için herkes ayağına uygun olan bir botu bulmak isterler. İlk gidildiğinde ise genelde ayak numaranız sorulur ve bir iki numara büyük botlar verildiği içinde ayağınıza giydiğinizde ayakkabı konforunu bulamadığınız için canınız sıkılır ve çözümler ararsınız. Aslına bakarsanız botların ayağınıza büyük verilmesinin de bir nedeni vardır. Ancak siz bulunduğunuz ortam ve ilk kez böyle bir ayakkabı giydiğiniz için neler olabileceğini bilmezsiniz. Dolayısıyla akşam aldığınız ayakkabınızı birkaç gün sonrasında değiştirmek isterseniz ancak bu mümkün olmayacağından dolayı gözleriniz diğer botlara çevrilir.

Bot Kilitleme

Bu noktada işte bot kilitleri devreye girer. Askerlik öncesinde size anlatılanlardan yola çıktığınız için yanınızda mutlaka kilit götürmüş olursunuz ve bu kilitlerle botlarınızı birbirine kilitlersiniz. Aslına bakarsanız bu kilitler çok basit yapılmış olduklarından dolayı kolayca açılabilirler. Bunun içinde genelde kilitler açılır ve botlar yer değiştirilir. Aslında bot çalınma olayı bundan kaynaklanır.

Askerde Botlarınız Çalınırsa Ne Olur?

Askerde Botlarınız Çalınırsa Ne Olur?

Bunun yanı sıra usta askerlerde eskiyen botlarını değiştirmek için bu yöntemi tercih edebiliyorlar. Sonuçta botlarınız çalındığında mutlaka yerine bir bot bırakılacaktır. Bundan sonra sizin botlarınız ise size bırakılan bu botlar olacaktır. Dolayısıyla askerde çalınma değil yer değiştirme söz konusudur. Sizin yapacağınız şey ise bir sonraki akşam başka bir arkadaşınızın botunu almaktır. Bu yüzden askerdeyken botunuzun çalınması halinde yapabileceğiniz öyle çok bir şey yoktur.

Botların Korunması ve Saklanması?

Bozlarınızı koruyabilmek için genelde tercih edilen yöntemlerden birisi de ranzanın altına koymaktır. Ancak bunun onlarca askerin aynı yerde yattığı bir alanı düşündüğünüz de içeride ciddi bir koku olacağından dolayı bu duruma izin verilmez.  Acemi birliğinde ise botların başında bir asker nöbetçi bırakılır. Askerde bot nöbeti dedikleri durumda budur.  

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.