Askerde Babalık İzni Var Mı? - Babalık İzni Nedir?- Askerliknoktasi.com
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Babalık İzni Var Mı?

Askerde Babalık İzni Var Mı?

Askere gitmeden evlenmişseniz işiniz bekarlara göre biraz daha sıkıntılı olacak. Askerlik belki de büyüklerimizin bize anlattığı gibi sıkıcı ve yorucu değil ama kime sorarsanız sorun askerde en önemli şey özlem ve gurbettir. Bunun için askerliğini yapmayanlara evlenmeden gitme tavsiyesinde bulunulur.

Buradan da anlaşılacağı gibi askere evli gitmişseniz o zaman beklenmedik sürprizlerle de karşılaşabilirsiniz. Örneğin evlendiniz ve askere geldiniz ancak siz buradayken bebeğiniz olacak. Şimdi kara kara düşünüyorsunuz acaba askere gittiğimde çocuğum doğduğunda bana babalık izni verirler mi? Yoksa normal iznimi bekleyerek o dönemde mi izne gitmem gerekiyor?

Sorunun yanıtını sizi heyecanlandırmadan hemen verelim. Hayır, askerdeyken izin zamanınızı beklemeniz gerekmiyor. Çünkü çocuğunuz olduğunda size babalık izni veriliyor ve sizde çocuğunuz dünyaya geldiğinde 1 hafta ev izinlisi oluyorsunuz. Bu izninize yol izninin de eklendiğini düşünürsek size toplamda 10 günlük bir izin verilmiş oluyor. Babalık izni şeklinde verilen bu izinin süresi ne kadar merak ediyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Askerde Babalık İzni Var Mı?

Askerde Babalık İzni Var Mı?

Hangi İşlemleri Takip Etmeli?

Babalık izni alabilmeniz için bölüğünüzdeki komutanınıza durumunuzu izah etmeniz yeterli olacaktır. Komutan sizin için izin belgesi hazırlattırarak verecek ve siz imzaladıktan sonra bir an önce bebeğinizi görmek için yola çıkabilirsiniz. İznin tamamlanmasın hemen ardından birliğinize dönerek komutanınıza bu durumu belirtmeniz gerekiyor.

Babalık izni kaç gün?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi babalık izni 1 hafta yol hesap ettiğinizde ise 10 gün olarak belirlenmiştir.

Bedelli Askerlikte Babalık İzni var mı?

Evet, aynı haklar bedelli askerlik içinde geçerlidir. Bedelli olarak gittiğiniz askerde o 3–4 haftalık süreç içerisinde bebeğiniz dünyaya gelirse o zaman babalık izninizi kullanabilirsiniz. Hatta bu iznin süresi komutanınıza bağlı olduğundan dolayı eğer ki askerliğinizi bitirmeye az bir süre kalmışsa bu durumda komutanınız izin suresini de uzatabilecektir. Örneğin terhisinize 15 gün kalmış bu durumda yeniden gidip gelmemeniz için size terhisinize kadar izin verebilir.

Kısacası askerlik her ne kadar bir vatan görevi olsa da güncel yaşam içerisinde bazı şeyler önüne geçebiliyor.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.