Asker Yemin Töreni Ne Zaman Olur? Nasıl Olur? Kimler Katılabilir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Yemin Töreni Ne Zaman Olur? Nasıl Olur? Kimler Katılabilir?

Asker Yemin Töreni Ne Zaman Olur? Nasıl Olur? Kimler Katılabilir?

Askerlik dönemi gelen sayısız kişinin merak ettiği konulardan biri de yemin törenidir. Zorlu eğitim sürecinin ardından acemi birliğinin tamamlanmasıyla birlikte acemiler yemin ederek birer usta asker olur ve birliklerine dağıtılır. Askerliğin en gurur verici anlarından biri olan yemin törenine hazırlık da en az asker eğitimleri kadar zorlayıcı olabilir.

Asker Yemin Töreni Nasıl Olur?

Yemin törenleri her zaman cuma günleri yapılır. Tören alanındaki askerler, çeşitli konuşma ve ödül törenlerinin ardından talimatla birlikte silah ve bayrakların bulunduğu masaların yanında hizalanır. Sağ el masada, sol el silah arkadaşının palaskasında olacak şekilde sorumlu komutanın talimatları beklenir. Masaya konulan el, namus olarak görülen vatan ve silahı, silah arkadaşının palaskasını tutan sol el ise arkadaşını koruyacağını temsil eder.

Askerlik yemini:

Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada 

Her zaman ve her yerde 

Milletime ve Cumhuriyetime 

Doğruluk ve muhabbetle hizmet,

Kanunlara ve nizamlara ve amirlerime 

İtaat edeceğime ve askerliğin namusunu, 

Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip

İcabında vatan, Cumhuriyet ve vazife uğrunda 

Seve seve hayatımı feda eyleyeceğime 

Namusum üzerine and içerim.

Kısa Dönem Yemin Töreni Ne Zaman Olur?

Kısa dönem askerlikte yemin töreni acemi birliğinin süresine göre 2. ya da 3. haftadan sonra yapılır. Acemi birliği kısa süreli olan askerler yemin töreninin ardından usta birliğine dağıtılırken eğitimi devam eden askerler törenin ardından birkaç hafta daha eğitim görmeyi sürdürürler.

Yemin Töreni Saat Kaçta Olur?

Yemin töreni hazırlık sürecine bağlı olarak sabah saat 09:00 ile 09:30 arasında yapılır. Çeşitli konuşma, marşlar ve ödül törenlerinin ardından yemin törenine geçilir ve tören ortalama bir saat sürer.

Asker Yemin Törenine Kimler Katılabilir?

Yemin edecek askerin törenine ailesi, akrabaları ve yakın arkadaşları katılabilir. Ayrıca askerin sevgilisi de yemin törenine katılarak töreni izleyebilir.

Asker yemin törenine kaç kişi girebilir sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Aynı gün içerisinde yüzlerce asker yemin edeceğinden törene tek kişinin katılabileceği gibi kalabalık bir aile şeklinde de kışlaya giriş yapılabilir.

Yemin Törenine Giderken Ne Giyilir?

Yemin törenine katılacak siviller için herhangi bir kıyafet yönetmeliği yoktur. Hiçbir standart ve kurala bağlı olmadan dilediğiniz gündelik kıyafetle yemin töreni alanına girebilirsiniz. Yalnızca tören yapılacağı mevsime göre şemsiye ya da şapka almanız tribünlerde maruz kalacağınız mevsimsel faktörlerden (güneş, sıcak, yağmur vb.) korunmanızı sağlayacaktır.

Yemin Töreni Bittikten Sonra Ne Olur?

Eğer yemin eden askerin eğitimi tamamlanmışsa ve ailesi törene katılmışsa asker; iki günlük evci izninin ardından birliğine teslim olmak üzere kışladan ayrılır. Dağıtım izni kullanan askerin bir haftalık dağıtım izninin sonrasında usta birliğine teslim olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.