Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı? - Askerlik - Askernoktasi.com
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı?

Askere o kadar farklı kültür ve milletten insan gelir ki, aklınız hayaliniz şaşar. Bazı insanların bu devirde bile okuma yazma bilmiyor olması sizi asla şaşırtmasın, çünkü bu konumda kişilerle askerde çok karşılaşacaksınız

Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı?

Askerlik kadar kutsal olan mesleklerden bir tanesi de öğretmenliktir. Öğretmen adayı okulu bitirmek ve bir an önce öğretmen olabilmek için gecesini gündüzüne katarken öğretmen olduğunda kendi mesleğini yapabiliyor olmanın verdiği gururda onun mesleğini daha çok sevmesini sağlayacaktır. Evet, askerlik ve öğretmenlik kutsal bir görev dedik, ancak öğretmen olabilmek için askerliğinizi ertelediniz ve nihayetinde beklediğiniz zaman geldi ve askere gitmeniz gerekiyor. Kafanızdaki soru işareti ise acaba askere gitmek istersem askerliğimi öğretmen olarak yapabilir miyim? Bunun ihtimali yüzde kaçtır? Olacaktır.

Sivil hayatında öğretmenlik yapanların büyük bir çoğunluğu bunu ister.

Peki, askerde öğretmenler ne iş yaparlar?

Askere o kadar farklı kültür ve milletten insan gelir ki, aklınız hayaliniz şaşar. Bazı insanların bu devirde bile okuma yazma bilmiyor olması sizi asla şaşırtmasın, çünkü bu konumda kişilerle askerde çok karşılaşacaksınız. İşte askerde öğretmen olan birisi askerlik süresi boyunca okuma ve yazma bilmeyen askerlere bunun eğitimini verir. Aynen sivil hayatındaki gibi askeri öğrencilerine ders vererek onlar için bir dershane öğretmeni gibi görev yaparlar. Bu hem kendi mesleğinizi yapacağınız hem de diğer askeri görevlere göre daha kolay bir askerlik şeklidir. Bunun içinde her öğretmene bu durum nasip olmayabilir. Yani açıkçası biraz şansınız varsa askerliğinizi öğretmen olarak yapabilirsiniz.

Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı?

Asker Öğretmen Çıkma Şansı Var mı?

Asker Öğretmen Nasıl Olunur?

Türkiye’de her şeyin bir prosedür çerçevesinde devam ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla öncelikli olarak şunun altını çizelim bunun için lisans puanınızın yetmesi ve öğretmenlik diploma notunuzun fazla olması gerekiyor. En azından sıralamada ne kadar yüksek puan alabilirseniz o kadar avantajlı olursunuz. Sonrasında ise gireceğiniz bir sınav ve mülakat olduğunu unutmamanız gerekiyor. Genelde burada torpil olduğunu söylerler ancak biz buna pek önem vermiyoruz. TSK sizi ihtiyacı olan bölgelere askeri öğretmen olarak gönderebilir.  

Asker Öğretmen Maaş Alınır mı?

Evet, askerliğinizi öğretmen olarak yaparsanız o zaman çok az bir kesintiyle size ödenen öğretmen maaşınızı almaya devam edersiniz.  Maaşınız eskisi gibi yine her ay hesabınıza yatacaktır. Bunun için sivilde öğretmenlik yapan kişiler askere gittiklerinde de öğretmen olmayı isterler.

 

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.