Asker Kınası Nasıl Yakılır? Hangi Ele Yakılır? Duası Nasıldır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Kınası Nasıl Yakılır? Hangi Ele Yakılır? Duası Nasıldır?

Asker Kınası Nasıl Yakılır? Hangi Ele Yakılır? Duası Nasıldır?

Bir Türk adeti olarak kına yakmak, düğünlerden bayramlara pek çok yerde uygulanmayı, vazgeçilmez örf ve adetlerimizden biri olmayı sürdürüyor. Kurbanlık hayvanlardan gelin giden kızlara kadar yakılan kınanın anlamı “kurban olmak”tır. Bu bağlamda hayvanlara yakılan kına “Allah’a kurban olsun.” anlamına, gelinlere yakılan kına “Evine, eşine, ailesine kurban olsun.” anlamına, askerlere yakılan kına ise “Vatanına kurban olsun.” anlamına gelir. Asker kınası, duygusal bir etkinlik olduğu kadar hem askere gidecek kişiyi hem de ailesini gururlandıran bir ritüeldir.

Asker Kınası Neden Yakılır?

Türk kültüründe kına saflığın ve temizliğin sembolüdür. Bu nedenle “kurban olmak” anlamını taşıyan kına yakıldığında, kına yakılan kişinin saflığı ve temizliği de sembolize edilmiş olur. Askere giden gence kına yakmak, gencin vatanına ve milletine kurban olması anlamını taşır.

Asker Kınasını Kim Yakar?

Askere gidecek kişinin kınasını “kına bayraktarı” yakar. Kınanın yakılacağı günden birkaç gün evvel kına bayraktarına haber verilir. Kına bayraktarına havlu ya da mendil gibi malzemeler gönderilerek kınayı yakması için davet edilir. Adetlere göre askere giden gencin evine kına yakıldıktan sonra bayrak asılır ve bu bayrak asker dönene kadar indirilmez.

Asker Kınası Hangi Ele Yakılır?

Asker kınası, askere gidecek gencin tetik basacağı ele yakılır. Yani eğer asker solaksa sol eline, sağlaksa sağ eline kına yakılır. Kına, gencin elinin tamamına yakılabileceği gibi yöresel adetlere göre avucun içine, parmak uçlarına ya da yalnızca işaret parmağına da yakılabilir. Ayrıca el haricinde askerin başına kına yakılan yöreler de vardır.

Tüm bu işeri yaparken ya da sevdiklerinizi askere yolcu eken en çok ihtiyacınız olacak şeylerden biri de Asker Uğurlama Sözleridir. Bu sözler askere gidecek olan herkes için moral kaynağı olmaktadır. Siz de askere gidecek olan yakınınıza moral vermek istiyor ve onu güzel asker uğurlama sözleri ile uğurlamak istiyorsanız birbirinden anlamlı sözlerin yer aldığı Asker Uğurlama Sözleri adresindeki güzel sözlerden faydalanabilirsiniz.

Asker Kınası Duası Nasıl Olur?

Asker kınasında dua, kınayı yakan kına bayraktarı tarafından okunur. Bazı yörelerde farklı şekilde yorumlanmakla birlikte askere gönderilecek olan kişiye kına yakılırken okunacak olan dua aşağıdaki gibidir:

“Analar, babalar, kardeşler, bacılar askerimizin kına gecesine hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Allah’ın emriyle, Peygamber Efendimizin kavliyle askerimizin kınasını yakacağız. Allah hayırlı uğurlu eylesin. Evvelimiz Kur’an, ahirimiz Kur’an, son peygamberimiz Muhammet Mustafa. Canımız vatan yoluna, millet yoluna kurban olsun. Yiğidim askere gidiyorsun, vatan-millet yoluna canın helaldir, gözünü sakınmayasın, gerekirse bu yolda can veresin. Allah seni gidip de gelenlerden eylesin, düşmanlarından seni korusun. Gittiğin yer peygamber ocağıdır, bunu bilip ona göre davranasın. Kınanı ben yaktım, Allah kabul etsin, askerliğin kutlu olsun, şenlikli gidiyorsun şenlikli dönesin. Kınan hayırlı uğurlu olsun, hakkımız sana helal olsun.’’

Duanın tamamlanmasının ardından kına bayraktarının “helal olsun” demesiyle birlikte kına törenine katılanlar da haklarını helal ederler.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.