Asker Kaçağı Nasıl İhbar Edilir? Nasıl Yakalanır? Cezası Nedir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Kaçağı Nasıl İhbar Edilir? Nasıl Yakalanır? Cezası Nedir?

Asker Kaçağı Nasıl İhbar Edilir? Nasıl Yakalanır? Cezası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan her erkek birey vakti geldiğinde ve gerekli şartlar oluştuğunda askeri birliklere teslim olarak askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Eğitim ya da sağlık gibi askerliği yapmaya engel bir durum yoksa ve tecil süresi dolduysa vatandaşların belirtilen süre içerisinde askerlik şubelerine giderek yoklama işlemlerini tamamlamaları ve muayeneden geçmeleri beklenir. Muayene neticesinde askerlik yapmaya elverişli olan kişiler, bir süre sonra hangi bölgede askerlik görevine başlayacaklarını öğrenirler ve zamanı geldiğinde o bölgedeki birliğe teslim olarak vazife başına geçerler.

Asker Kaçağı Olmanın Cezası Nedir?

Eğer yoklamaya gidilmezse ya da birliğe vaktinde teslim olunmazsa asker kaçağı durumuna düşülür ve kaçak statüsünde geçirilen süreyle orantılı olacak şekilde idari para cezası ve bazı durumlarda hapis cezası gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalınır. Eğer kişinin hapis yatması gerekiyorsa hapiste geçirilen sürenin ardından doğrudan askeri birliğe gönderilir ve vazifesini tamamlaması istenir.

Asker kaçakları için uygulanan para cezaları şu şekildedir:

Asker Kaçağını Kim Yakalar?

Asker kaçakları şehirlerde polisler, taşra bölgelerde ise jandarmalar tarafından yakalanır. Kaçakların yakalanması için özel bir teşkilat yoktur ya da bunun için bir operasyon gerçekleştirilmez. Güvenlik görevlileri rutin işlemleri sırasında tespit ettikleri kaçakları yakalamakla ve gerekli prosedürleri uygulamakla yükümlüdürler.

Asker Kaçağı Nasıl Yakalanır?

Asker kaçağı ihbar edilirse ya da polis veya jandarma gibi güvenlik güçlerinin rutin kimlik kontrolleri esnasında yakalanırlar. GBT kontrolü esnasında bir vatandaşın ilk kez yoklama kaçağı olduğu tespit edilirse tutanak imzalatılır ve 15 gün içerisinde askerlik şubesine giderek işlemleri tamamlaması istenir. Diğer taraftan ilk defa bakaya kaldığı belirlenirse kaçak olduğu süreyle orantılı olarak idari para cezası kesilir ve belirlenen süre içerisinde birliğe teslim olması istenir. Ama eğer ikinci kez yoklama kaçağı ya da bakaya durumda olduğu kimlik kontrolü esnasında öğrenilirse bu kez güvenlik görevlileri tarafından zorla şubeye götürülür ve gerekli işlemler yapılır.

Asker Kaçakları Nasıl İhbar Edilir?

Asker kaçaklarını ihbar etmek için herhangi bir polis merkezine ya da askerlik şubesine gitmeye gerek yoktur. Kaçak birini ihbar etmek için asker şikayet hattının aranması yeterli olacaktır. Emniyetin 0212-236-63-04 numaralı çağrı merkezinin aranması halinde asker kaçağı statüsünde olan kişi hakkında gerekli bildirim yapılabilir ve yakalanması için çalışmaların başlatılması noktasında öncü olunabilir.

Asker Kaçağı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi üzerinden askerlik durum bilgilerini sorgulayıp kaçak statüsünde olup olmadığınızı öğrenmek için ilk olarak bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz linke tıklayın.

  • Giriş bilgilerinizi yazarak sistemi açabilmek için ilk olarak karşınıza çıkan ekrandaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

  • T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi uygun boşluklara doğru bir şekilde yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Eğer hala bir e-devlet şifresi sahibi olmadıysanız size yakın PTT merkezlerinden birine giderek şifrenizin yazılı olduğu zarfı, görevliye kimliğinizi göstermek koşuluyla satın alabilirsiniz.
  • Şifrenizi unutmanız halinde ise “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak kendinizle alakalı kişisel bilgileri doğru bir şekilde girip, sizinle kan bağı olan bir yakınınızın kimlik numarasını yazdıktan sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu sisteme yazarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Eğer sisteme cep telefonu numaranızı kaydetmediyseniz yeniden herhangi bir PTT merkezine giderek yeni bir e-devlet şifresi satın almanız gerekecektir.
  • E-devlet şifresi dışında farklı bir yöntemle sisteme giriş yapmak istiyorsanız internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, mobil imza ya da elektronik imza seçeneklerinden birine tıklayarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Sizden istenen bilgileri yazdıktan sonra “sisteme giriş” yap butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

  • Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan bilgilendirme yazısını okuyup anladığınızı ve içinde bir gün içerisinde en fazla iki kez askerlik durum belgesi oluşturabileceğinizi de içeren bu yazıyı onayladığınızı belirten bölgeyi işaretleyip “devam et” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  • Daha sonra açılan sayfadaki “sorgulamaya esas bilgileriniz” bölümünde yazılı olan tüm bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir yanlışlık yoksa askerlik durum belgenizi oluşturmak için “yeni belge oluştur” seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

  • Askerlik durum belgesine ilişkin sorgulama sonuçlarını incelediğinizde eğer askerlik yapmamanızı gerektiren bir durum varsa bu duruma ilişkin detaylar ve hangi tarihe kadar askerlikten muaf olduğunuzu görebilirsiniz. Eğer askerlik tarihiniz geldiyse ve gerekenleri yapmadıysanız kaçak durumda olduğunuzu da bu ekrandan öğrenebilirsiniz.

E-devlet sisteminden askerlik durum belgesi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.