Asker Kaçağı [Yoklama Kaçağı/ Bakaya] Ehliyet Alabilir mi?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Kaçağı [Yoklama Kaçağı/ Bakaya] Ehliyet Alabilir mi?

Asker Kaçağı [Yoklama Kaçağı/ Bakaya] Ehliyet Alabilir mi?

Asker kaçağı, askere gitme vakti gelmesine rağmen yoklama işlemlerine katılmayan veya yoklamasını yaptırdığı halde birliğine teslim olmayan yükümlülerin halk arasında bilinen adıdır. Asker kaçakları, yoklama kaçakları ve bakayalar olarak ikiye ayrılır. Bakayalar, askerlik çağına girip son yoklamalarını yaptırarak askerlik kararı aldırdıkları halde, sevk tarihinde birliklerine teslim olmayan kişilerdir. İki durum da GBT’ye asker kaçağı olarak yansır.

Asker Kaçakları Ehliyet Alabilir mi?

Çeşitli sebeplerden ötürü asker kaçağı olarak nitelendirilmiş kişiler ehliyet alabilir mi? Ehliyet alırken askerlik sorunuyla karşılaşılır mı? Bu soruların cevabı aslında dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamayla birlikte açıklığa kavuştu. 25 Eylül 2017’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre Mart 2018 itibarıyla ehliyet ve pasaport teslim işlemleri Emniyet Müdürlüğü yerine Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaya başlandı. Yani asker kaçağı bir kişi, ehliyetini almak üzere herhangi bir nüfus müdürlüğüne gittiği takdirde ehliyetini alabilir ancak hakkında idari işlem yapılır. Fakat zorla alıkonulma gibi bir durum söz konusu değildir. 

Askerlik Yapmayanlar Ehliyet Alabilir mi?

Günümüzde ehliyet almak, eskiye nazaran çok daha kolay. Ehliyet alma şartları, talep edilen ehliyetin sınıfına göre değişkenlik gösterir. 2018 yılı itibarıyla 17 farklı sınıfta ehliyet mevcuttur. Ehliyet almak için karşılanması gereken başlıca şartlar şunlardır:

  • Belirli bir yaş sınırının üstünde olmak (Yaş sınırı, alınacak olan ehliyetin sınıfına göre değişkenlik gösterir.)
  • Belirli bir eğitim seviyesinde olmak
  • Ehliyet sınavını geçmek
  • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
  • Sağlık muayenesinden başarıyla geçmek
  • İstenen deneyime sahip olmak (Yalnızca belirli ehliyet sınıfları için geçerli bir şarttır.)

Ehliyet almak isteyen kişilerde askerlik ile ilgili herhangi bir şart aranmamaktadır. Kısaca askerlik görevini henüz tamamlamamış yükümlünün ehliyet sahibi olmasının önünde hiçbir engel yoktur. 

Ehliyet Alırken GBT’ye Bakılır mı?

Genel Bilgi Toplama (GBT), Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan, vatandaşların hakkındaki bütün adli kararlar ve askerlik durumuyla ilgili bilgilerin bulunduğu sistemdir. GBT, herhangi geçmişte devlet nezdinde herhangi bir ceza alıp almadığımızı gösterir. GBT kaydına, günlük hayatta resmi bir kuruma müracaat ederken ya da özel sektörde iş başvurusunda bulunurken ihtiyaç duyulabilir. GBT kaydınız, başvuruda bulunduğunuz kurumun size olan güvenini belirlemesinde önemli rol oynar.

Ehliyetinizi alırken yapılan kontrollerden biri de GBT kontrolüdür. Nüfus Müdürlüğüne ehliyetinizi almaya gittiğiniz sırada GBT’nizden asker kaçaklığıyla ilgili bir durumunuz olduğu öğrenilirse hakkınızda işlem başlatılabilir. Askerlik şubesinde yoklama ve sevk işlemleriniz yapıldıktan sonra serbest bırakılırsınız.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.