Asker Hattı Askercell Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Hattı Askercell Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Asker Hattı Askercell Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Yakın zamana kadar askerlikte telefon kullanımı erbaş ve erlere yasaktı. Üstelik bu yasağa uymayan askerlere disiplin cezası verilebiliyordu. Ancak Turkcell ve Genelkurmay Başkanlığının birlikte başlattığı projeyle birlikte artık askerde telefon kullanımı serbest. Elbette elinizde son model telefonunuzla kışlada konuşarak dolaşmaktan bahsetmiyoruz. Hala belli sınırlamalara tabi olsa da askerde telefon kullanmak ve Askercell servisi ile sıla hasretini dindirmek mümkün.

Askercell Nedir?

Askercell, Turkcell’in sunduğu ve belirlediğiniz numaralarla belirlenen saat dilimleri içerisinde görüşmenize olanak veren ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanmış bir operatör servisidir. Özellikle acemi birliklerinde yaşanan yoğunlukta ankesörlü telefonların ihtiyacı karşılayamaması ve tüm yasak ve cezalara rağmen telefon kullanımının önüne geçilememesi sebebiyle Genelkurmay Başkanlığı bu sorunu belli kurallara tabi tutmak kaydıyla serbest hale getirdi.

Askercell Nasıl Alınır?

Askercell servisinden yararlanabilmek için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki kullanmakta olduğunuz mevcut hattı Askercell’e taşımak. Hattınızı Askercell’e taşımak için:

 • Bir Turkcell bayisine gidip hattınızı Askercell’e taşımak istediğiniz söyleyin
 • Telefonunuza gelen mesajı “EVET” yazarak onaylayın.

Bu adımların ardından hat taşıma talebiniz işleme alınacak ve en kısa sürede hattınız Askercell’e dönüşecek. Askercell’li olmak için daha yaygın olarak tercih edilen ikinci yöntem ise yeni bir hat satın almaktır. Bir Turkcell bayisinden Askercell hattı alınabileceği gibi bazı birliklerde de Askercell satışı resmi olarak gerçekleştiriliyor. Askercell hattı almak için:

 • Askercell talep ve onay belgesini doldurup imzalayın.
 • Görüşme yapmak istediğiniz numaraları belirleyip bildirin.

Bu işlemlerin sonrasında hattınızın data kullanımına kapanmasını beklemeniz gerekiyor. Hattınız data kullanımına kapandıktan sonra Askercell’i aktif olarak kullanabilirsiniz. Askercell’in aktif hale gelip gelmediğini *199# tuşlayarak sorgulayabilirsiniz.

Askercell Hattı Fiyatı Ne Kadar?

Mevcut hattınızı taşıyarak Askercell’e geçmek için sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak yeni hat alarak Askercell kullanmak istiyorsanız 70 TL yeni hat alım bedeli ödemeniz gerekir. Bazı bayilerde hat satış fiyatının 90 TL’yi bulabildiği iddia edildiğinden eğer yeni Askercell hattınızı birliğinizden değil bayilerden alacaksanız birkaç farklı yerden fiyat almanızda fayda var.

Askercell İle Kimleri Arayabilirim?

Askercell hattınızı alırken ya da mevcut hattınızı Askercell’e taşırken, sizden 5 mobil 2 sabit hat olmak üzere toplam 7 adet telefon numarası istenir. Askercell hattınız üzerinden yalnızca bu yedi numara ile görüşme yapabilir ve mesajlaşabilirsiniz. Listenizde yer almayan bir numarayla mesajlaşmak istediğinizde mesajınız karşı tarafa gönderilmez ancak mesajınız gönderilmiş sayılıp ücretlendirilir. Paket harici masraflar yaratmamak için yalnızca bu numaralarla görüşmeli ve mesajlaşmalısınız. Askercell dışarıdan arama yapmaya kapalıdır. Belirlediğiniz numaralar dahi sizi arayamaz.

Askercell Hangi Saatlerde Kullanılıyor?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlemesine göre sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında Askercell servisi kapalıdır. Bu saatler dışında Askercell hattınızı kullanarak arama yapabilirsiniz. Bunun haricinde, belirlediğiniz numaralar ile saat sınırı olmadan mesajlaşabilirsiniz. Askercell kısa mesaj servisi günün her saati kullanılabilir.

Turkcell Askercell Paketleri Nelerdir?

Askercell ücretsiz bir servistir ancak aboneliğinize tanımlı bir paket bulunmuyorsa size ücretsiz sesli görüşme ve SMS hakkı tanımlanmaz. Bunun için hattınıza bir paket tanımlamanız gerekiyor. Turkcell’in şu anda Askercell’e özel konuşma dakikası içeren tek bir paketi bulunuyor. “Askercell İkili” olarak adlandırılan ve aylık 20 TL ödemesi bulunan bu pakette kullanıcıya:

 • Mobil hatlarla her yöne 500 dakika
 • Sabit hatlarla her yöne 500 dakika
 • Her yöne 1000 SMS sunuluyor.

Askercell’lilerin tercih edebileceği bir diğer paket de “1000 SMS” paketi. Aylık 5 TL olarak ücretlendirilen bu pakette konuşma hakkınız bulunmuyor. Yalnızca her yöne 1000 sms kullanım hakkınız oluyor. Kalan dakika ve sms’lerinizi öğrenmek için “KALAN” yazıp 2222’ye mesaj atabilirsiniz.

Ancak Askercell hattınıza illa ki Askercell’e özel bir paket tanımlamak zorunda değilsiniz. Turkcell’in sunduğu diğer faturasız hat paketlerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak paketlerde bulunan internet kullanımı hizmetinden yararlanamazsınız.

Askercell Nasıl İptal Edilir?

Askercell hattınız ve hattınıza tanımlı paketiniz hattınızda lira olması halinde iptal edilmediği sürece her ay düzenli olarak yenilenir. Bu nedenle Askercell kullanımınız sona erdikten sonra hattınızı iptal etmeniz gerekir. Askercell aboneliğinizi tüm Turkcell noktalarından kolaylıkla iptal ettirebilirsiniz. Ancak iptal başvurunuzun ardından, eğer paketinizde kalan SMS ve dakika hakkınız varsa bunlar da iptal olur ve kullanamazsınız.

Askerde Cep Telefonu Kullanım Şartları Nelerdir?

Genelkurmay Başkanlığı askerde Askercell hattı üzerinden cep telefonu kullanımına izin verse de bu iznin hala belli sınırlamaları olduğunu hatırlatmakta yarar var. Kullanacağınız telefonun:

 • Mobil internet özelliği olmamalı (3G, 4.5G vb.)
 • Müzik, radyo, film oynatma gibi özellikleri bulunmamalı
 • Kamerası olmamalı.

Bu şartlara uymayan bir telefon kullanırken yakalanmanız halinde disiplin cezası alabilir ve mevcut telefon kullanım hakkınızı yitirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asker Dağıtımları Nasıl Yapılıyor? Görev Yeri Neye Göre Belirleniyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ali İhsan dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Yazana selam olsun ??