Asker Eşi Olmak Nasıldır?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Eşi Olmak Nasıldır?

Asker Eşi Olmak Nasıldır?

Askerlik, hem görevi icra eden kişi hem de ailesi ve yakınları için kutsal bir görev ve gurur kaynağıdır. Ancak her ne kadar gurur duyulsa da sevdiği insandan uzak kalmak, onunla kısıtlı zaman dilimlerinde görüşebilmek, terör bölgelerinde görevliyse yaşamından endişe etmek askerin bekleyenleri için yorucu ve yıpratıcı olabilir. Özellikle asker eşleri bu tecrübeyi oldukça derinden hissederler.

Asker Eşi Olmak Zor mu?

Eşiniz ister zorunlu askerlik görevi için gitmiş olsun isterse askerliği meslek edinmiş olsun, nereden bakarsanız bakın asker eşi veya asker sevgilisi olmak zordur. Ancak asker eşi ve asker sevgilisi arasında en azından görüşebilme açısından rahatlık farkı olduğunu belirtmek gerekir.

Asker eşleri, eğer kocaları çok tehlikeli bir yerde görevlendirilmemişse ve aksini istememişse, eşinin tayin olduğu yerde birlikte yaşarlar. Böyle bir durumda uzman, astsubay veya subay; mesaisi tamamlandığında evine, eşinin yanına döner. Bunun, özel sektörde veya başka bir kamu kuruluşunda çalışıyor olmaktan bir farkı yoktur. Fakat eşi terör bölgesinde görevli kadınlar ve sevgilisi zorunlu askerlik görevini yerine getirenler için durum daha farklıdır.

Belli bir görüşme standardına alışıldığı için askerde olan eş ve sevgiliyle istenilen anda görüşememek, kişinin duyduğu özlem duygunun taşmasına neden olabilir. Askerlerin telefon kullanımının belirli saatler içerisinde kısıtlanması sebebiyle, sevgiliyle görüşülmeyen her dakika bekleyeni için zorlayıcı bir unsur haline gelir. Öyle ki bazı kişilere asker beklemek fazla ağır gelir ve ayrılmak bir seçenek haline gelebilir.

Geçmiş yıllarda bir askerle evlenmek, oldukça makbul sayılırdı. Kadınların çalışma oranının daha düşük olması, ekonomik olarak eşlerine tabi olmaları sebebiyle kazancı diğer mesleklere nazaran yüksek ve işsiz kalma tehlikesi bulunmaması nedeniyle askerlerle evlenmek, günümüze kıyasla daha çok tercih edilirdi. Fakat kadınların çalışma oranının artması ve ekonomik özgürlüklerini elde etmesiyle beraber bu mantık evlilikleri giderek azaldı. Özellikle zorunlu şark görevleri pek çok kadını askerlerle evlenmekten vazgeçiren bir unsur.

Sevgilisi ve Eşi Askerde Olanlara Tavsiyeler

Eğer sevgiliniz ve eşiniz askerliği meslek olarak icra ediyorsa söyleyebileceğimiz pek fazla şey yok ancak zorunlu asker görevi için silah altındaysa yapabileceğiniz en temel şey askerlik psikolojisini anlamak olmalıdır.

Asker yâri olmak demek, diğer çiftler el ele sokaklarda gezerken telefon başında ondan gelecek bir mesajı veya aramayı beklemek demektir. Ancak kendinizi bu şekilde kısıtlamanız ve sosyal hayatınızı tamamen ortadan kaldırmanız hem size hem de sevgilinize zarar verir. Duygularınızı sevdiğiniz kişiye daha iyi ifade etmek istiyorsanız Asker Yareni Sözleri adresinde duygularınıza tercüman olacak birçok sözü bir arada bulabilirsiniz.

Sevgilinizin veya eşinizin askerlik süresi boyunca, Türkiye’nin her bölgesinden, her türlü kültür ve eğitim düzeyinden insanla aynı alanda yaşamak zorunda olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer bazı huylarında değişiklik olduğunu seziyorsanız, bunların kalıcı olmadığını bilmek içinizi rahatlatabilir. Sevgiliniz ve ya eşiniz, askerden döndükten ve askerlik psikolojisini üzerinden attıktan sonra yine eski sevdiğiniz haline dönecektir.

Askerdeki eşinize veya sevgilinize yapabileceğiniz en iyi şey ona olan sevginizi hatırlatmaktır. Sevgilinizin içine “benden uzaklaştı mı” şüphesini düşürebilecek eylemlerden kaçının. Asker Yareni Olmak nereden bakarsanız bakın zor ve yıpratıcıdır ancak aşkın gücüne inanırsanız her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

Ayrıca asker yareni olmak ile ilgili en güzel sözleri bulabileceğiniz Asker Yareni Sözleri adresini ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Asker psikolojisiyle alakalı daha detaylı bilgi edinmek için: Asker Psikolojisi Nasıl Olur? Sonrasında Nasıl Atlatılır?

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Niray dedi ki:

    Ben ömrüm boyunca bir asker eşi olmak istedim yanlış anlaşılmasın para için değil seviyorum vatanı seveni bana hiç kavusamadigim bir yar bir el gibi