Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Dağıtımları Nasıl Yapılıyor? Görev Yeri Neye Göre Belirleniyor?

Asker Dağıtımları Nasıl Yapılıyor? Görev Yeri Neye Göre Belirleniyor?

Asker dağıtımlarının nasıl yapıldığı, askerlik dönemleri gelmiş tüm gençlerin senelerdir çözmeye çalıştığı ve başaramadığı bir bulmaca gibidir. Asker dağıtımları ile ilgili zaman içerisinde çeşitli teoriler geliştirilmiş olsa da bu teorileri çürüten ve istisnai olmaktan uzak o kadar çok faktör devreye girmiştir ki asker dağıtımlarının neye göre yapıldığı sorusuna bir türlü yanıt bulunamamıştır.

Acemi Birliğinden Usta Birliğine Dağıtım Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki bu konuyla ilgili internette büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Askerlik görevini tamamlamış kişiler, kişisel tecrübelerini genel geçer bir kuralmış gibi paylaştıklarından pek çok kişinin kafasında belli yerlerde acemiliğini yapan askerlerin mutlak surette doğuya veya batıya gönderildiğine dair bir kanaat oluşmuştur. Bu bilgi kısmen doğru olsa da askerlerin usta birliklerine dağıtımı tamamen ihtiyaca göre yapılır. Acemi birliğinize bakılmaksızın hangi bölgede asker ihtiyacı varsa, oraya gönderilirsiniz.

Kütüğe Göre Askerlik Nereye Çıkar?

Bir diğer şehir efsanesi de kütüğünüze göre askerlik yapacağınız yerin tespit edilebilmesidir. Kütüğünüzün askerliğinizi yapacağınız yere olan etkisiyle ilgili tek gerçek, kütüğünüzün bulunduğu yerde askerlik yapamayacağınızdır. Elbette ki bu durumun aksi pek çok dağıtım olmuş olsa da bu durumlar, örnekleri az olduğundan kesin bir yargı oluşturmaz.

Kütüğe göre doğuya ya da batıya gönderilme durumu da tamamen gerçek dışı bir yaklaşımdır. Kütüğü batıda olanların doğuya, doğuda olanların batıya, orta bölgede olanların hemen her yere gönderildiği iddiası sayısal hiçbir veriyle desteklenmemektedir.

Özetlemek gerekirse kütüğünüze göre askerlik yapacağınız yerin doğu mu yoksa batı mı olacağını kestirmek mümkün değildir. Yalnızca kütüğünüzün bulunduğu ilde askerlik yapma ihtimaliniz fazlasıyla düşük bir ihtimaldir.

Tahmini Askerlik Yeri Neresi Olabilir?

Askerler tamamen rastgele bir sistemle birliklerine dağıtılırlar. O celp döneminde belli bölgede asker fazlası varsa, örneğin batıya alımlar bir önceki dönemde fazla olmuşsa, doğudaki asker ihtiyacını karşılamak için doğu ağırlıklı olmak üzere dağıtım yapılır. Ancak bu bilgiler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından paylaşılmadığı için hangi celp döneminde nereye, ne oranda dağıtım yapıldığını bilmek mümkün değildir. Dolayısıyla tahmini askerlik yerinizi bilmenizin de olasılığı çok düşük.

Kısa Dönem Askerlik Hangi İllerde Var?

Kısa dönem askerlik yapacak olanların aklını karıştıran konulardan biri de, kısa dönemlerin belli illerde askerlik yapmadığı yönündeki iddialardır. Hiçbir dayanağı olmayan, tamamen ihtimaller üzerinden uydurulmuş bu iddialar nedeniyle kısa dönem askerlik yapacak olan kişiler kendilerini bir şekilde ayrıcalıklı hissederler. Ancak tahsil durumunun sağlamış olduğu kısa dönem askerlik yapma avantajından başka kısa dönemler için sunulan hiçbir ayrıcalık yoktur. Kısa dönem askerlik yapacak olanlar da, askerlik görevini yerine getirecek olan herkes gibi Türkiye’nin 81 ilinde, bu illerin ilçelerinde, köylerinde askerlik yapabilirler.

Doğuda askerlik yapma ihtimalini düşüren, hatta ortadan kaldıran iki faktör vardır. Birincisi aynı anda askerlik görevini yapmakta olan iki kardeşten biri doğuda görevliyse, diğer kardeş batıda bir birliğe nakledilir. İkinci faktör de şehit yakınları için geçerlidir. Ailesinde şehit yakını bulunan kişilerin doğuda askerlik yapma ihtimalleri yok denecek kadar azdır.

Doğuya Asker Gönderen Birlikler Hangileridir?

Bu konuyla ilgili öncelikle yaygın bilinen bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmakta fayda var. Türkiye’deki hiçbir acemi birliği için “Kesin olarak doğuya asker gönderir.” demek mümkün değildir. Bazı acemi birliklerinin daha yoğun olarak doğuya asker hazırladığı bilinse de bu birliklerin hiçbiri tamamen doğuya ya da batıya asker hazırlamaz. Acemi birlikleri, nereye gidecek olursa olsun askerin temel askerlik bilgisine ve disiplinine erişmesini sağlamakla yükümlü yerlerdir.

Kişisel bir tecrübeden yola çıkarak örnek vermek gerekirse, internette Hatay Serinyol’da bulunan Jandarma Alay Komutanlığının ilk dört birliğinin batıya gittiği iddia ediliyor. Muhtemeldir ki bu kanıya sebep olan şey, Serinyol’daki ilk dört birliğin kısa dönem askerlerlden oluşmasından kaynaklıdır. Hatay Serinyol’da acemiliğini yapmış biri olarak söyleyebilirim ki bu dört birliğin neredeyse tamamı askerlik görevini doğuda yaptı. Yaklaşık 600 kişilik toplam dört birliğin çok az sayıdaki askeri, usta birliği olarak batıya gönderildi.

Bu tip örnekler sebebiyle kesin olarak hangi il nereye asker gönderiyor sorusunu yanıtlamak mümkün değil ancak yoğun olarak doğuya asker gönderdiği bilinen birlikler arasında,

  • Manisa Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı,
  • Hatay Serinyol 121’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı,
  • Isparta Terörle Mücadele ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı sayılabilir.

Ancak belirttiğimiz gibi, bu birliklerde acemiliklerini yapan askerler kesin doğuya gidecek diye bir kaide bulunmadığı gibi diğer birliklerde askerlik yapanlar da muhakkak batıya gönderilecek diye bir durum söz konusu değil.

Bir önceki yazımız olan Milli Sporcuların Askerlik Şartları Nelerdir? Erteleme İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.