Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım?

Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım?

Askerlik zorlu ve kimi zaman insan sabrını zorlayan olaylar yaşandığı bir süreç olmasına rağmen unutulmaz anıların hafızalarda yer ettiği, vazgeçilmez dostlukların kurulduğu kutsal bir yerdir. Acemi birliğinden usta birliğine dağıtım gerçekleşirken genelde aynı birlik içerisindeki askerler takım halinde aynı bölgeye gönderilir. Ancak takımınızdan olmayan ve çok iyi anlaştığınız asker arkadaşınızla ayrı bölgelere gönderilmeniz son derece olası. Hem usta birliği dağıtımında kaybettiğiniz hem de terhis sonrası temasınızı yitirdiğiniz takım arkadaşınızı bulmak için izleyebileceğiniz bazı yollar bulunuyor.

1. Sosyal medya

Hiçbir şekilde temas kuramadığınız asker arkadaşınızı bulmak için internetin nimetlerinden faydalanmanız gayet yerinde bir tercih olacaktır.

Halihazırda hemen herkesin bir sosyal medya hesabı olduğu düşünülürse özellikle Facebook üzerinden doğru aramayla arkadaşınıza ulaşabilirsiniz. Burada arkadaşınızın adı ve soyadıyla birlikte hafızanızı biraz zorlayarak memleketini de hatırlamanız gerekiyor. Eğer arkadaşınızın memleketi bir türlü aklınıza gelmiyorsa iştima sırasında ya da başka bir sebeple tekmil verirken söylediği memleketini hatırlamaya çalışın. Arkadaşınızın memleketini hatırladıktan sonra yapacağınız arama çapını o il sınırları içerisinde daraltarak daha kesin ve kolay sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Örneğin arkadaşınızın adı Mehmet Uslu ve memleketi Trabzon olsun. Facebook’ta “Mehmet Uslu” diye arattığınızda Türkiye’de en yaygın kullanılan isimlerden biri Mehmet olduğu için çok sayıda Mehmet Uslu listelenecek. Ancak aramanıza il değişkenini de dahil ederek ilerseniz bu seçenekler giderek daralacak ve sonunda arkadaşınızın hesabına ulaşabileceksiniz.

Facebook’ta asker arkadaşınızı ararken uygulayabileceğiniz bir diğer taktik de ortak bir arkadaşınızı eklemek olacaktır. Diyelim ki eklemek istediğiniz arkadaşınızın memleketini bir türlü hatırlayamıyor, bu sebeple de arama çerçevesini daraltamıyorsunuz. Ancak başka bir arkadaşınızın tüm bilgileri aklınızda. Öncelikle bu arkadaşınızı ekleyip ardından onun arkadaş listesini tarayarak kaybettiğiniz asker arkadaşınızı bulmanız mümkün. Tabii aradığınız arkadaşınızın da onda ekli olması gerekiyor. Ayrıca eğer aradığınız arkadaşınız, eklediğiniz arkadaşınızla ortaksa, Facebook algoritmasına göre arama yaparken arkadaşınız ortak arkadaşlar içerisindeyse ulaşmaya çalıştığınız arkadaşınızı ilk sırada gösterir.

2. Asker forumları ve gruplar

Yine internet üzerinden arkadaşınıza ulaşabilmeniz için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de asker forumlarını ve Facebook’ta yer alan asker gruplarını takip etmek olacaktır. Bu forum ve gruplara üye olduktan sonra aramakta olduğunuz asker arkadaşınıza dair hatırladığınız bilgileri paylaşarak diğer üyelere bildirebilirsiniz. Eğer arkadaşınız da bu forum ve gruplara üyeyse ona ulaşmanız mümkün.

Bu grupların bir diğer faydası da farklı birliklere gönderilmiş arkadaşlarınızı bulmaya da olanak vermesi. Siz aradığınız arkadaşınızın bilgilerini paylaştıktan sonra, onu usta birliğinden tanıyan ya da askerde bambaşka yerlerde olmalarına rağmen sivil hayattan tanışık olduğu kişiler, arkadaşınızı bilgilendirerek size ulaşmasını sağlayabiliyor.

Bu tip yerlerde dikkat etmeniz gereken şey her yerde olduğu gibi burada da sizin arayışınızı suistimal etmek isteyen dolandırıcılardır. Bu kişiler hiçbir vasıfları olmamasına rağmen emniyette ya da çeşitli teşkilatlarda çalıştıklarını iddia ederek sizden belli bir miktar para karşılığında arkadaşınızı bulmayı önerebilirler. Bu tip dolandırıcılara kesinlikle kanmayın ve asla para ödemeye kalkmayın. Kişiler hakkında enformasyon edinme hakkına sahip hiçbir teşkilat çalışanı bu şekilde bir sözde yardım ile sizden para koparmaya çalışmaz. Kaldı ki gerçekten böyle bir yerde çalışıyor olsalar bile herhangi bir izin olmadan bu tip aramaların gerçekleştirilmesi yasalara aykırıdır.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Zekeriya kor dedi ki:

  247 ci piyade alay komutanlığı Karargah servis bölüğü sene 1980 Ordulu Cemal yıldırımı arıyorum İstanbulda Zeytin burnunda oturuyordu

 2. özcan ay dedi ki:

  1972 1 tertip asker arkadaşımı arıyorum yücel çeşmecioğlunu arıyorum

 3. İsa sağlam dedi ki:

  1972/92/4tertip olarak İzmir eski Foça 2 tabur 6 bolukten İsa sağlam Sakarya Adapazarı tertiplerimi arıyorum

  1. Fatih dedi ki:

   Çorumlumu deeiğiniz kişi

 4. Mustafa dedi ki:

  Mustafa sahin TRABZON ==59 er egitim tugayi kayseri 1991 askerlik arkadaslarimi ariyorum

 5. mustafa curebal dedi ki:

  1972/4 tertıp usta bırlıgını ıstanbul hasdal da yaptım boluk cavusu ıdım ordu-akkus luyum ankarada oturuyorum o donemde benım le askerlık vatanı gorevını yapan arkadaslarımı arıyorum o donemler cok guzeldı gercek arkadaslıklar dostlıuklar samımı ve dogal dı bır cok anımız var onlarla gorusmek ıstıyorum bana maıl atabılırler

 6. Harun Demirci dedi ki:

  Asker arkadaşıma ulaşamıyorum bulmak istiyorum