Asker Annesi Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir?

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir?

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir? Nereye Başvurulur?

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir? nereye başvurulur? Her erkek Türk gencinin vatani borcu olan askerlik ödevini yerine getirmesi gerekir. Bununla birlikte herhangi bir işte çalışan ve ailesine bakmakla yükümlü olan kişilerin aklında önemli bir soru vardır. ‘Vatani görevimi yapmaya gittiğimde aileme nasıl nakdi destek sağlayacağım?’ Maddi durumu ortalamanın altında olan asker ve aileleri için bir yardım programı bulunmaktadır. Özellikle anneler, evlerinin ve ailelerinin büyük bir sorumluluğunu üstlendiklerinden dolayı ev bakiyesinin kontrolünü sağlamak durumundadırlar. Dolayısıyla asker annesi maaşı almak için başvuruda bulunabilirler. Ancak! Bu müracaatı yapabilmeleri için bazı gerekli koşullar vardır. ‘Nedir bu koşullar?’ Detaylarıyla birlikte içeriğimizin devamında öğrenebileceksiniz.

Asker Annesi & Babası Yardımı Almak İçin Gerekli Koşullar

Öncelikle bu programdan yararlanmak için bilinmesi gereken en önemli koşul; askerin bekar olmasıdır. Eğer asker resmi nikahlı bir evlilik yürütüyorsa annesi veya babası bu yardımdan faydalanamaz. Birincil şart sağlandıktan sonra ailenin maddi durumu değerlendirilmektedir. Eğer haneye giren miktar, kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin üçte birinden az olmakta ise bu programdan yararlanılabilmektedir. 2021 itibari ile bu meblağın tutarı 981 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Yani, bu ücretin altında bir gelir söz konusu ise asker annesi maaşı almak için başvuru yapılabilmektedir.

Asker Ailesi Yardımı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu bu destekten yararlanmanız için koşulları sağlıyor olmanız gereklidir. Muhtaç Asker Ailelerine Yardım programına başvurmanız için bulunduğunuz ildeki valiliğe müracaat etmeniz yeterlidir. İlgili belge ve formları doldurduktan sonra değerlendirme süreci başlar. Eğer şehirde değil de ilçe de yaşıyorsanız da kaymakamlığa giderek bu konu hakkında çalışmaları başlatabilirsiniz.

Kabul görmeniz halinde, yılın çift aylarında ve iki ayda bir olmak üzere(Şubat, Nisan, Haziran…) 800 liralık ödeme alabilirsiniz. Özet ile aylık 400 lira bir destekten faydalanabilirsiniz. Kimlik numaranızın son rakamına göre ayın 24’ü ila 28’i arasında hesabınıza yatırılmaktadır.

İçeriğimiz hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.