ASİZ Ne Demek? Nasıl İnzibat Olunur? Askeri İnzibatın Görevleri Nelerdir?
Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

ASİZ Ne Demek? Nasıl İnzibat Olunur? Askeri İnzibatın Görevleri Nelerdir?

ASİZ Ne Demek? Nasıl İnzibat Olunur? Askeri İnzibatın Görevleri Nelerdir?

Asiz Ne Demek? Nasıl İnzibat Olunur? Askeri İnzibat Ne İş Yapar? Askeri İnzibatın görevleri nelerdir? sorularının yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Askerde İnzibat olarak görev yapmak isteyenler ve görevlendirmesi Askeri İnzibat olanlar asiz ne demek sorusunu sormaya başladı. Nasıl İnzibat Olunur? asiz ne demek? Askeri İnzibat Ne İş Yapar sorularının yanıtlarını detaylıca aşağıda sizler için düzenledik.

ASİZ Ne Demek?

ASİZ sözcüğü Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı bir birlik olan Askeri İnzibat’ın kısaltılmış adıdır. Askeri İnzibat birlikleri Askeri polis olarak da adlandırılırlar.

Diğer tüm askeri kısaltmaları görmek için Askeri Kısaltmalar Sözlüğü adresini ziyaret edebilirsiniz.

Askeri İnzibat Ne İş Yapar?

Askeri İnzibat kuvvetlerinin görev ve yetkileri Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda yüzeysel olarak belirtilmiş, ayrıntılar talimnamelere bırakılmıştır. Askeri İnzibat Kuvvetleri savaş zamanı ve barış zamanı farklı görevler üstlenmektedirler. En çok faaliyette bulunduğu bazı görevler şunlardır;

1-) Trafiği Yönetmek

Askeri İnzibat Kuvvetlerinin en temel görevi askeri trafiğin sağlıklı yürütülmesini sağlamaktır. Bu kontrol kapsamında trafik noktaları kurar, askeri araçların karıştığı her türlü kazayı belgeler ve tutanak altına alırlar. Bu görev, hem savaş zamanı hem barış zamanı yürütülen bir görevdir.

Barış zamanı yürütülen bir başka trafik görevi ise askeri personel ve askeri malzeme taşıyan araç konvoylarının güvenliğini sağlamaktır.

2-) Disiplini Muhafaza Etmek

Bir bölgenin disiplin amiri, o bölgede bulunan Merkez Komutanlıklarının Merkez Komutanıdır. Savaş esnasında hiyerarşi ve askeri disiplini muhafaza etmek güç olsa da bu disiplinin korunması görevi Askeri İnzibat Kuvvetleri olan Merkez Komutanlıklarındadır. Bu görev hem savaş zamanı hem barış zamanında geçerlidir.

Özellikle çarşı iznine çıkan askerlerin kışla dışındaki davranışlarının denetlenmesi bu konuda en bilinen görevlerinden biridir.

3-) Ülkeye Giriş Çıkışları Kontrol Etmek

Havalimanlarındaki dış hatlar kısmında bulunan, üzerinde  As.İz. yazan yazıhaneleri görmüşsünüzdür. Bölgede bulunan Merkez Komutanlıkları bu yazıhanelere askeri personel görevlendirirler. Bu personeller o yazıhanelerde ülkeye giriş ve çıkış yapan tüm askeri personelleri tespit ederek, personelin belgelerini kontrol eder ve bu kontrolleri kayıt altına alırlar. Bu kontroller aynı zamanda ülkeye deniz yoluyla giriş yapan askeri personelleri denetleme amacıyla limanlarda da yapılmaktadır.

Ülkeye giriş ve çıkış yapması yasak olan askeri personeller ve aranan şahıslar bu noktalarda tespit edilerek gereken yerlere gönderilirler.

Askeri personellerin ailesi de bir askeri personel sayıldığı için bu kişiler ülkeye giriş ve çıkışlarda İnzibat kontrolünden geçmek zorundadır.

4-) Tören Faaliyeti Yürütmek

Askeri İnzibatlar askeri törenlerin yürütülmesinde görevlidirler. Bu törenler cenaze töreni, çelenk bırakma töreni ve karşılama töreni olarak karşımıza çıkar.

5-) Birliğini Bulamayanlara Yol Göstermek

Türk Silahlı Kuvvetlerinde binlerce komutanlık vardır. Barış zamanı rastlanmasa da savaş zamanı tüm bu birliklerin harekete geçtiğini düşünün. Ortaya çıkan kargaşada birliklerinin nerede olduğunu bulamayan birlik personellerinin birliklerini tespit etmek ve birliğine ulaştırmak Askeri İnzibatların görevidir.

6-) Döküntülerin Toplanması

Her savaşta olduğu gibi savaşmaya cesareti olmayan veya bir sebeple savaş zamanı birliğini bilerek terk eden kişiler vardır. Asker kaçağı ismiyle anılan bu kişilerin belirlenip yakalanması Askeri İnzibat kuvvetlerinin bir görevidir. Yakalanan asker şahısların ifadesinin alınması ve olayın tutanağının tutulması yine bu iş kapsamında Askeri İnzibat kuvvetleri tarafından yürütülür.

7-) Esir Kampı İdaresi

Bir savaş varsa orada esir de var demektir. Bu esirlerin nerede, nasıl ve kim tarafından muhafaza edileceği noktasında Askeri İnzibat Birlikleri devreye girer. Bu kapsamda Esir kampı inşa etmek, bu kampın denetimini ve yönetimini sağlamak Askeri İnzibat Kuvvetlerinin görevidir.

Nasıl İnzibat Olunur?

Askeri İnzibat kuvvetlerine görevlendirilen erbaş ve erler genellikle uzun boylu, yapılı veya tahsilli kişilerden oluşmaktadır. İnzibat birliklerine yapılan görevlendirmeler kişinin tercihine göre yapılmamaktadır. İnzibat olabilmek kişinin elinde değildir. Ancak başka bir birliğe görevlendirilen askeri personeller tertip emirleri ile inzibat birliklerinde görev alabilmektedir.

İnzibat olabilmek için kişinin seçeneğine sunulan tek durum askeri öğrenciliğini derece ile tamamlamış kişilere tanınan görev yeri seçme hakkı ile mümkün olabilir. Bunun olması için ise seçilebilecek görev yerleri arasında bir İnzibat birliğinin bulunması şarttır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Ben büyüyünce İnzibat olmak hayalim. Buradan İnzibat Paşalarıma selam olsun.